Nowa przeglądarka internetowa w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

brows1

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr jest w głębokiej fazie testów. Nie jest zalecane jego używanie przez początkujących użytkowników

Jeżeli ktoś z Was ma zainstalowany system Ubuntu 14.04 w wersji Alpha, to na pewno zdążył już zauważyć, że oprócz standardowej przeglądarki, jaką nadal jest Firefox, Ubuntu wprowadziło dodatkową przeglądarkę, która świetnie integruje się z dotykowym ekranem. Przeznaczona jest przede wszystkim na urządzenia dotykowe, jednak można z niej korzystać na laptopie używając przy tym myszki lub touchpada.

Krótki opis

Nowa przeglądarka, którą planuje wdrożyć Canonical do swojej przyszłej wersji Ubuntu – 14.04 LTS bardzo się mi spodobała, pomimo tego, że brakuje jej jeszcze wielu przydatnych funkcji. A więc co w niej jest takiego fajnego? Jak dla mnie, przede wszystkim wygoda, szybkość, przejrzyste pole wyszukiwania, brak zbędnych pasków oraz pasek nawigacji, który jest umieszczony u dołu, a co więcej – automatycznie się ukrywa dając nam większą powierzchnię przeglądania stron.

Opisując jej zalety, trzeba również wspomnieć o tym czego jeszcze jej brakuje do doskonałości. Jak na razie nie można ustawić sobie własnej strony głównej (domyślną stroną jest www.ubuntu.com). Nie ma również możliwości dodawania zakładek. Obecnie nie jest w żaden sposób konfigurowalna, więc nie można dostosowywać przeglądarki do swoich potrzeb.

Przeglądarka

Przeglądarka Internetowa Ubuntu

Instalacja Przeglądarki

Jeżeli nie mamy zainstalowanego Ubuntu 14.04 także możemy skorzystać z tej przeglądarki, ponieważ znajduje się ona w źródłach Ubuntu.

 • Otwieramy program Centrum Oprogramowania Ubuntu i za jego pomocą instalujemy Przeglądarkę.
 • Możemy ją też szybko zainstalować za pomocą terminala wpisując:
  sudo apt-get install webbrowser-app
Przeglądarka dostępna jest dla Ubuntu 13.10 Saucy Salamander
avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Grzegorz Wiciak

  Przeglądarka jest całkiem przyjemna w użyciu, a mi się udało dodać zakładki(tylko dla otwartych stron trzeba nacisnąć gwiazdkę na ich liście). Jedynie czego mi brakuje to lepsza obsługa Flash’a, dla przeglądarki desktop’towej jest to podstawa. Jak na razie można tyko otworzyć obiekty Flash’a, a poza tym zero interakcji.

 • Pyoter

  Waylanda wyśmiali, Mira nie potrafią zrobić, ale za to wprowadzą bezużyteczną przeglądarkę! Hura!

 • icywind

  No to koniec sporu Firefox vs chrome. Domyślną przeglądarką w Ubuntu stanie się Przeglądarka! :P
  Danie do aplikacji wielkiego paska adresu i przycisków to jeszcze nie dostosowanie do dotyku bo całe Unity jest do niego nie przystosowane. Jak np. zamknąć aplikacje skoro przyciski są małe i chowają się do global menu? Albo cały system jest przystosowany do dotyku albo nic, inaczej to bez sensu. Nie każdy może uważać za słuszne ekrany dotykowe na desktopie ale Gnome jest świetnie dostosowane do dotyku, KDE też dużo robi w tym kierunku natomiast Unity wydaje się człapać w miejscu i stworzenie takiej przeglądarki nic tu nie zmienia.
  Może zrobią coś w tym kierunku w nowym Unity w QT ale jeśli będzie tak rozbudowane jak przeglądarka Przeglądarka to nie wróżę sukcesu :/
  „Jak na razie nie można ustawić sobie własnej strony głównej (domyślną
  stroną jest http://www.ubuntu.com). Nie ma również możliwości dodawania
  zakładek. Obecnie nie jest w żaden sposób konfigurowalna, więc nie można
  dostosowywać przeglądarki do swoich potrzeb.”
  Serio? I oni chcą tworzyć serwer wyświetlania? Wiem, że (prawdopodobnie) jeszcze będą ją udoskonalać ale nie dopracują tego do wydania 14.04 więc dlaczego pokazują takie „coś” zamiast poczekać i pokazać przeglądarkę?
  Na jakim silniku jest ta przeglądarka?

  • Otwarte testy :)

  • Dragonk

   Ty tak serio, czy co?
   Ubuntu 14.04 Alpha… Chyba muszą robić jakieś testy, zainteresować innych projektem. Może dzięki temu znajdą kogoś, kto pomoże im tworzyć tą przeglądarkę.

   • MST

    Czy tylko ja mam wrażenie, że 13.10 to również testy ;)

    • Tyran1918

     Chyba nie tylko Ty. Obie wersje Ubuntu 13 według mnie są beznadziejne. Wiecznie mam jakieś problemy ze stabilnością systemu. Na wersjach 12 było lepiej, a przygodę z Ubuntu zaczynałem od wersji 12.04.

    • vatri91

     Raczej prealpha. Mam 13.10 i sypie się na każdym kroku… Już znudziło mi się reportować błędy, bo i tak na nie leją.

  • Grzegorz Wiciak

   Jedyną wersją unity przystosowaną do dotyku jest wersja 8 wzwyż, i działa całkiem całkiem co do przeglądarki nie ma sensu jej używać na desktopie bo nie jest do niego przystosowana jeszcze. Zamierzają w najbliższym czasie dostosować aplikacje z Ubuntu touch dostosować do użytku na normalnych PC.

 • magic74

  Ubuntu od czasu wydania tego śmietnika zwanego Unity stało się mało użyteczne a w wyniku dorzucenia do niego syfu reklamowego i szpiegującego a teraz przeglądarki z własnym api umożliwiającym wpakowanie spamu bezpośrednio do przeglądarki stanie się tak samo beznadziejne jak windowsy.

  Ciekawe czy Canonical zawarł już pakt z NSA – myślę że tak

  • Grzegorz Wiciak

   A kto ci każe używać unity na ubuntu jest wiele innych wersji buntu jak główne cię nie zadowala. Ciekawe jak chcą szpiegować jak cały kod jest otwarty i można sprawdzić co za co odpowiada, a to że dają domyślnie podpowiedzi do amazon, no cóż każdy z czegoś musi żyć np google w swoim systemie umieszcza reklamy które ciężko wyłączyć i jakoś się nikt nie burzy. W Ubuntu wystarczy tylko przełącznik w ustawieniach zmienić i gotowe :)

  • Piotrek

   Kolego nie wiem czy wiesz, ale propozycje programów i te różne inne rzeczy które Ty nazywasz syfem da się wyłączyć, a Ubuntu daje do tego program który się nazywa Unity Tweak Tool ;)
   I nie porównuj Ubuntu do Windowsa, bo Windows jak coś wprowadza nie pyta się Cb o zdanie i nie daje ci żadnej innej alternatywy, drogi. A Ubuntu to robi.

 • magic74

  A gdzie moje komentarze?!

  Czy nie jest prawdą że Canonical zaśmieca za pomocą Unity i lensów Linuksa?

 • suore

  Przeglądarka i system nie rozpoznane, ciekawe.

  http://ubuntuone.com/4pWduX5RSH4N5sJ5xVu1vG

 • Dominik Grzywak

  Wygląda jak Internet Explorer w trybie Metro dla windows 8… wtf co za kretyn to stworzył xd

 • Łukasz Batek

  Jak się w niej otwiera albo pobiera pliki?