Niedziałający mikrofon na kartach dźwiękowych ATI IXP SB4x0 HD

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Posiadacze kart dźwiękowych ATI IXP HD od dawna borykają się z problemem niedziałającego mikrofonu. Sam posiadam taką kartę.

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)

Chciałem porozmawiać z przyjacielem przez Skype, więc zacząłem przekopywać wyszukiwarkę Google i różne linuxowe fora. W okolicach ósmej strony znalazłem rozwiązanie. Do rozwiązania było ciężko się dokopać, myślę że przeciętny ZU zainstalowałby Windows i cieszyłby się działającym mikrofonem.

Przejdźmy do rozwiązania. Należy dokonać modyfikacji w jednym pliku, w tym celu wydaj komendę:

gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Zjedź na sam dół pliku i w nowej linijce wklej:

options snd-hda-intel power_save=0 power_save_controller=N position_fix=1 enable=yes

Zapisz i zamknij. Teraz czas na restart systemu dźwięku:

sudo alsa force-reload
sudo /etc/init.d/pulseaudio restart

Teraz otwórz preferencje dźwięku (dostępne z ikonki głośnika w obszarze powiadamiania) i przejdź na zakładkę wejście. Teraz wybierz i odpowiednio skonfiguruj mikrofon. U mnie poprawna konfiguracja wygląda tak:

Niedziałający mikrofon na kartach dźwiękowych ATI IXP SB4x0 HD

Moja konfiguracja


Jeżeli mikrofon działa to podczas mówienia to zaokrąglone prostokąty powinny świecić się na pomarańczowo. Jeżeli mikrofon wciąż nie działa uruchom system ponownie i spróbuj jeszcze raz.

Teraz uruchom rejestrator dźwięku (znajdziesz do w menu Programy->Dźwięk i video) i sprawdź czy jakość nagrywania jest zadowalająca, jeżeli w nagraniu słychać strzępy zmniejsz głośność mikrofonu.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • DooshPastesh

  Bardzo pomocny artykuł. dzięki.

  BTW „nie” z czasownikami piszemy oddzielnie. Czy w tytule jest błąd? (jestem dyslektykiem i dysortografem…)

  • Admc

   Działający to przymiotnik a nie czasownik :)

 • Kristofero6

  Jesteś Mistrzem za ten artykuł.W końcu zaczął działać mikrofon pod pulseaudio.

 • Naprawiłem mikrofon dzięki temu artykułowi, pozdrawiam

 • idiv

  Piękne dzięki również!

 • slawek m

  Witam

  W ubuntu 12.04 mam podobny problem, choć mikrofon wewnętrzny działa na programie rejestrującym dźwięk, natomiast nie jest „słyszalny” dla wersji skype na ubuntu. Zarówno brak reakcji zaokrąglonych prostokątów w preferencji „dźwięki”, jak i dźwiękowy test skype`a, dostepny w komunikatorze potwierdzają to, że mikrofonu nie słychać. Natomiast dla programu rejestrującego dźwięk, zainstalowanego na tym samym komputerze mikrofon jest już wykrywalny. Podejrzewam ze problem jest w przyporządkowaniu adresu mikrofonu (dla urządzenia rejestrujacego mam master, dla kontrolera dźwięku mam wybór mikrofon wewnętrzny lub mikrofon). Czy podobny problem również załatwię powyższymi działaniami? Będę wdzięczny za rady

  • Admc

   Nie mam pojęcia, mam teraz nowy komputer z nową kartą dźwiękową i nie mogę tego sprawdzić. Pamiętam że w jednej wersji ubuntu w alsamixerze musiałem input przełączyć z mic na front mic bo inaczej nie działał.

  • minterman

   slawek m – u mnie jest opcja line in , front microphone i microphone , zadziałało mi po wprowadzeniu zmian z opisu oraz po zmianie na front microphone oraz kombinacji kablami tzn częśc jest teraz podłaczona na przednim panelu a nie jak kiedyś na tylnim , przednie dwa głośniki oraz mikrofon na przednim a pozostałe podpięte pod tylni

 • minterman

  Super !!!
  Na moim Mincie 13 zadziałał mi dzięki tej poradzie wreszcie mikrofon po kilkugodzinnej walce z mikserem . Działa i to jest najistotniejsze .
  Dzięki wielkie .

 • delu

  Mam prośbę do użytkowników ubuntu (dokladnie gnome w wersji 2.*).
  Jak nazywa się komenda do odpalenia preferencji dźwięku. Chodzi o wersję okienkową a nie alsamixer. Dodatkowe pytanie to takie: jakie pliki konfiguracyjne zmieniają „graficzne preferencje dźwięku” ?

 • Jan Rosa

  Przedtem działał tylko dźwięk, mikrofon nie działał a po waszych wskazówkach nic już nie działa. Dzięki wielkie.