nautilus-gksu – szybkie otwieranie plików z prawami administratora

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Pakiet nautilus-gksu dodaje do menu podręcznego opcję „Otwórz jako administrator„, dzięki czemu nie będziesz musiał przebijać się w terminalu przez gąszcze ścieżek, aby dotrzeć do tego jedynego pliku, który musisz uruchomić z prawami administratora. Teraz wszystko zrobisz za pomocą myszki.

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install nautilus-gksu

Po zakończonej instalacji uruchom ponownie komputer, aby zostały wprowadzone zmiany. Teraz wypróbuj nowe możliwości Nautilusa. Przejdź do jakiegoś katalogu na partycji systemowej i spróbuj wyedytować jakiś plik np. /etc/apt/sources.list. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku i z menu wybierz „Otwórz jako administrator„.
Kliknij w miniaturę, aby powiększyć

Nautilus-gksu w akcji

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • aa

  A jest cos takiego dla kde??

 • Jest to zależne od menedżera plików, którego używasz. Nie wiem niestety jak to wygląda w przypadku Dolphina czy Konquerora.

 • gogo

  Właśnie powoli rozgryzam Ubuntu 9.04, po przeczytaniu tego artykółu, właśnie skończyły mi się problemy z otwieraniem plików jako root.
  Serdeczne dzięki :))

 • tgi

  Wystarczy wpisać w terminalu:
  dla Gnome: sudo nautilus
  dla KDE: sudo dolphin
  i już ma się otwartą przeglądarkę plików z prawami roota.

 • Swentewid

  Świetny artykuł przydał sie mi , bo tak to musiałem wchodzidz do terminala wpisywać administratora a tu takie ulepszenie znalazłem super ze ktoś da czasem przydatne rozwiązanie

 • RB86

  Dla wersji 12.04, prawy klik, otwórz jako administrator, przydatne, a nie wiadomo czemu nie ma domyślnie w 12.04… żeby trudniej było coś zepsuć ? ;)

  https://launchpad.net/ubuntu/precise/+package/nautilus-gksu

  Wiem, że wiadomość stara(2010 rok), ale temat wciąż aktualny. Ogólnie nowe wersje Ubuntu powinny dodawać nowe funkcjonalności i ulepszać istniejące, a nie usuwać z oficjalnych źródeł przydatne bajery jak np. ten(i nie tylko ten)

 • RB86

  Aha i żeby nie było, że nie działa to działa, trzeba tylko ;) :
  pobrać i zainstalować libnautilus-extension1 (>= 2.30) (link na dole strony z posta powyżej) oraz w terminalu(lub np. w gnome commander z prawami administratora, po prostu skopiować pliczek)
  sudo cp /usr/lib/nautilus/extensions-2.0/libnautilus-gksu.so /usr/lib/nautilus/extensions-3.0/

  Ponownie uruchomić i jest, poza tym wg. mnie przydatne rozszerzenie to również nautilus-open-terminal(otwiera terminal z wpisanym bieżącym katalogiem, jak w poprzednich wersjach ubuntu), do pobrania z repozytoriów, to już jest normalnie.

  • shani

   Czy jesli uzywamy tej opcji „Otworz jako administrator” to czy wymaga to wpisania hasla? Jak rozumiem opcja otwierac bedzie terminal w katalogu w ktorym jestem z prawami administratora tak?

   • UbuUser

    Tak wymaga.
    Inaczej to byloby zagrozenie bezpieczenstwa. A jak wiadomo linuxy na takie rzeczy nie pozwalaja:D Tylko superuser powinien moc wykonywac pewne rzeczy.

 • Anonimka

  „Pakiet nautilus-gksu nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
  Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
  pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.

  E: Pakiet nautilus-gksu nie ma kandydata do instalacji”

  a mnie wywala coś takiego… i co teraz?

 • grawer79

  Witam
  Otwieramy terminal
  1 wklejamy: wget http://www.thelinuxgeeks.info/download/libnautilus-gksu.so
  2 wklejamy: sudo cp libnautilus-gksu.so /usr/lib/nautilus/extensions-3.0/
  3 wklejamy: nautilus -q
  4 i juz mamy :)