Największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych dołączył do CAG

Verizon Wireless, największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych, dołączył do Grupy Doradczej ws. Ubuntu Touch (CAG), która ma za zadanie dostarczyć forum dla operatorów sieci komórkowych, aby mieli realny wpływ na rozwój Ubuntu dla smartfonów.

Po tym jak do CAG dołączył chiński operator China Unicom, który świadczy swoje usługi blisko 300 milionom osób (rok 2012), nie trzeba było długo czekać na krok ze strony Amerykanów. Verizon Wireless obsługuje ponad 115 milionów klientów, co czyni go, pod względem wielkości, pierwszym w Stanach Zjednoczonych oraz 19. na świecie operatorem usług telekomunikacyjnych.

Tak Canonical komentuje niedawne wydarzenie:

Członkostwo w CAG daje nam możliwość kształtowania Ubuntu w celu wypracowania nowej, najbardziej atrakcyjnej, alternatywnej platformy dla urządzeń mobilnych.

W podobnym tonie wypowiedział się Samir Vaidya z Verizon Wireless:

Verizon Wireless dołączyło do CAG, aby brać czynny udział w dyskusjach technologicznych toczonych wokół nowej platformy, która ma możliwość wprowadzania nowych możliwości dla programistów oraz klientów.

Na dzień dzisiejszy CAG zrzesza 12 operatorów – Deutsche Telekom, Everything Everywhere (EE), Korea Telecom, Telecom Italia, LG UPlus, Portugal Telecom, SK Telecom, Smartfren, China Unicom, Verizon Wireless oraz dwaj operatorzy z Hiszpanii oraz Australii.

Operatorów przybywa, jednak nadal nie ma wymiernych korzyści

Nie ma tygodnia, w którym do CAG nie dołączyłby nowy operator. Na pewno jest to powód do dumy dla Marka Shuttlewortha oraz całego Canonical, jednak należy pamiętać, że grupa została stworzona w pewnym celu – i nie jest to pokazanie „kogo mamy w swoich szeregach”. Zadaniem Grupy Doradczej ws. Ubuntu Touch jest wymiana opinii między operatorami w celu stworzenia pełnoprawnego systemu operacyjnego, który odniesie sukces na rynku urządzeń mobilnych. Mam gorącą nadzieję, że najbliższe doniesienia z funkcjonowania CAG będą dotyczyć konkretnych planów czy podjętych działań, a nie informacji o nowych członkach.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • wrzomar

    Więc No Such Agency już też dołączyła! Hip Hip Hurra! Powinni zaproponować, że dźwiękiem startowym będzie „Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana.” Ryszarda Kotysa. ;)