Można testować Unity 8 w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, jednak nie należy oczekiwać cudów

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Unity 8 to interfejs, który docelowo znajdzie się w Ubuntu Touch, jednak testerzy Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, mogą sprawdzić jak sprawuje się na obecnym etapie rozwoju (wersja alpha).

Na dzień dzisiejszy Unity 8 jest we wczesnej fazie alpha i nie jest przeznaczone do pracy, a przypomina o tym informacja w oknie głównym:

Unity 8 - fot. OMG!Ubuntu

Unity 8 – fot. OMG!Ubuntu

Aktualnie Unity 8 można uruchomić jak zwykłą aplikację – w oknie – a poprzez zmianę jego rozmiaru można przejść z trybu telefonu do tabletu.

Instalacja

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install unity8 unity8-fake-env unity8-private

Następnie wpisz w terminalu:

unity8

aby uruchomić Unity.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • suore

  Szkoda, że nie da się w 13.04 ;).
  Ciekawe czy Unity 8 będzie pozbawiony GNOME całkowicie.

  • magic74

   Ja mam nadzieję że Ubuntu 13.10 z Gnome Shell będzie pozbawione całkowicie tego badziewia Unity, czego niestety nie można powiedzieć w wersji 13.04

   • goolets22

    A ja mam nadzieje że zostaną zniszczone i wycofane wszystkie środowiska graficzne oprócz Unity.
    Bo akurat mi się żadne nie podoba, oprócz Unity. I będę trollować jak ten wyżej, i każdego o tym informować.

    • Michal

     Dołączam się. Dodałbym jeszcze śmierć GTK i przejście na QT. Ubuntu to jedyne distro który ma szanse zrobić w końcu ładny system. Choć obecne Unity też jest bez szału.

   • Ittaj

    Też byłem kiedyś fanem Gnome Shell, ale z czasem przestałem być, bo nie ważne czy używałem 3.4 na Ubuntu 12.04, czy 3.6 na Ubuntu 13.04 czy 3.8 na Fedora 19, to wszystkie miały ten sam problem, po którejś aktualizacji, zawsze coś się wywalało… więc chociaż to środowisko mi się podoba, to przestałem go używać…
    Inna sprawa że na unity też po aktualizacjach potrafi się coś wywalić, ostatnia aktualizacja wywaliła mi cały system bo był jakiś problem z compiz…
    Najbardziej dopracowane, przemyślane i najmniej awaryjne jest Xfce (przynajmniej moim zdaniem)

    • stiff

     To włącz w Xfce synchronizację pionową obrazu. Bo z powodu niemożliwości włączenia tej opcji zrezygnowałem z tego wg mnie świetnego środowiska graficznego.

     Ale dzięki temu pokochałem KDE.
     I przy okazji… nie wiem co można lubić w tak niewygodnym i mało konfigurowalnym Unity.

     • Ittaj

      Mam lapka z Radeonem i siedzę ostatnio na Xubuntu. W Catalyst Control Center można włączyć „eliminowanie zniekształceń pulpitu”, wymaga to dodatkowych zasobów karty graficznej, ale sprawdza się idealnie. Problem może być tylko ze sterami, bo „referencyjne” z Ubuntu pod Xfce nie chcą za bardzo działać, za to 13.4, które można pobrać z działu download AMD działają bez najmniejszych problemów, jednak żeby tak było konieczne są dwie rzeczy: włączenie wspomnianej eliminacji zniekształceń pulpitu i aktualizacja systemu przed instalacją sterów.

     • lololo

      Bo ja w Unity nie potrzebuje nic konfigurowac.
      Dostaje ladne,i nowoczesne srodowisko ktore jest zrobione wedlug unikalnego pomyslu. Na codzien jestem programista fteelancerem. Ma wszystko dzialac i tyle, nie potrzebuje codziennie inaczej go konfigurowac,bo jest juz na wstepie ladne i wygodne.