Możliwe zmiany w nadchodzącym Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Spotkanie developerów Ubuntu (UDS-1311) rozpocznie się w tym tygodniu (19-21 listopada), a na nim zostaną omówione niektóre interesujące zmiany, takie jak np.: umożliwienie TRIM dla dysków SSD, wsparcie aplikacji dotykowych na desktopach i wiele więcej.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji zmian, które będą miały miejsce w nadchodzącym Ubuntu 14.04 LTS.

Domyślne włączenie TRIM dla dysków SSD

Twórcy Ubuntu chcą włączyć TRIM dla dysków SSD w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. TRIM pozwala systemowi na
„informowanie dysku półprzewodnikowego (SSD), które bloki danych nie są już używane i można je wyczyścić”.
Dzięki tej technologii zapis na dysku SSD staje się o wiele szybszy.

Zmiany w kreatorze dysku startowego

Program ten służy do tworzenia dysków startowych USB, obecnie nazywa się on Asystent nośnika rozruchowego. Developerzy planują jego przebudowę i zmianę nazwy. Twórcy uważają, że obecnie program wyświetla zbyt wiele nieistotnych informacji, dlatego planują zmienić cały wygląd kreatora. Nowa proponowana nazwa programu to „Ubuntu USB Startup Creator„.

Ubuntu USB Startup Creator fot. WebUpd8.org

Ubuntu USB Startup Creator fot. WebUpd8.org

Ubuntu USB Startup Creator fot. WebUpd8.org

Ubuntu USB Startup Creator fot. WebUpd8.org

Wsparcie aplikacji dotykowych na desktopy

lap

Zgodnie z planem, deweloperzy będą prowadzić wszelkie możliwe działania mające na celu wspieranie aplikacji dotykowych na desktopach (Aparat, Galeria, Media Player, przeglądarki, Notatki i Klawiatura ekranowa). Dlatego trzeba się zająć niektórymi rzeczami takimi jak: zamykanie aplikacji, tryb okienkowy, pasek narzędzi interakcji, pasek menu i HUD, optymalizacja układu i więcej. Zmiany w składnikach systemowych, a także w środowisku graficznym są potrzebne, aby dobrze zintegrować wszystkie te aplikacje z różnymi platformami (desktop, tablet, smartfon). Potrzeba naprawdę wiele ciężkiej pracy, żeby przepisać programy w odpowiednim języku, a następnie dopasować do nich również i środowisko danej platformy.

Inne ciekawe tematy które będą poruszane na UDS

 • Aktualizacje ikon w Ubuntu
 • Ulepszenie soczewek dla Unity
 • Wprowadzenie aplikacji „click apps” na desktopy – „click packages” są nową prostą formą pakietów przeznaczonych dla Ubuntu Touch, developerzy chcą, aby pakiety te można było używać również na desktopach.

To jeszcze nie wszystkie zagadnienia, które będą poruszane podczas nadchodzącego spotkania. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zmianami, które mają nadejść wraz z nowym Ubuntu 14.04 LTS zachęcam do śledzenia strony
ubuntu.com na której znajdzie więcej informacji odnośnie Ubuntu Developer Summit.

Źródło: Web Upd8 i ubuntu.com
avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ja

  mam odpalone 5 roznych streamow + jeszcze w tle leci film .tp lub jakis inny hd i system sie wysypuje, niech tymi problemami sie zajma a nie pierdolami bo niestety nie da sie komfortowo pracowac na linuxie jak co chwile pod wiekszym obciazeniem system sie krzaczy zawiesza itd… i to nie wina slabego PC…

  • jeremi360

   to wina flash – to kiepsko napisane oprgramowanie, szczególnie daje swe znaki uzytkownikom laptopów

   • Piotrek

    zgadzam się. Flash w linuxach strasznie kuleje…

   • RafciX

    Według mnie Flash Player bez akceleracji sprzętowej (vdpau) działa zdecydowanie lepiej niż przy jej używaniu. Ja akurat mam włączone użycie vdpau we Flash’u (bardzo zmniejsza użycie procka) i po prostu dla normalnego użytkownika to masakra… potrafi się scrash’ować kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia -.-!!
    Otwarcie jakiejkolwiek strony, gdzie jest jakiś Flash’owy odtwarzacz wideo inny niż ten z YouTube’a skutkuje crash’em (czasami zdarzą się jakieś wyjątkowe, które działają; po wyłączeniu akceleracji Flash w takich przypadkach działa bez problemu, no może zużywa dużo procka). Zmiana rozdzielczości filmiku na YouTube – czasami crash. Kilkakrotne przewinięcie filmiku na YouTube – crash. Czasami się zdarza, że po najechaniu myszką na filmik, zmianie okna lub jego minimalizacji, albo nawet przy zmianie karty w Firefox’ie Flash się po prostu crash’uje… A takie crash’e czasami następują natychmiastowo, zazwyczaj powodują zawieszenie się Firefox’a (trzeba wtedy zakończyć proces plugin-container), a w niektórych przypadkach zawieszają całe środowisko graficzne i trzeba wtedy restartować X’y.
    Oczywiście nie dotyczy to przeglądarki Google Chrome, która ma swojego własnego Flash Player’a, który działa dobrze, ale niestety nie posiada opcji akceleracji sprzętowej przy dekodowaniu filmu.

 • jeremi360

  Ciekawe czy te aplikacje dotykowe będą mogły być odpalne winnych środowskach niż Unity

 • MST

  Czekamy na sprawną hibernację out of the box. Nie tak, że po godzinie kombinacji na jednym sprzęcie to działa, a na drugim nie wstaje,

 • patS,

  a w Ubuntu 14.04 LTS będzie dopiero można korzystać w pełni z mir – jak dobrze pamiętam – a nie z x.org??

 • nom

  można zrobić upgrade z 13.10 do 14.04? a jeśli można to czy system jest już stabilny czy warto poczekać do bety?