Montowanie serwera wirtualnego do katalogu w systemie

Aby wgrać dane z dysku na serwer i odwrotnie, potrzebne są różnego rodzaju aplikacje, np. FileZilla.
Inną drogą do osiągnięcia tego samego rezultatu jest zamontowanie całego serwera w jakimś katalogu na dysku twardym, jednak to rozwiązanie ma jeden poważny minus…
W przypadku menedżerów plików (FileZilla) wyświetlana jest jedynie lista katalogów i plików na serwerze. Natomiast w przypadku montowania serwera do katalogu na dysku, zawartość katalogu, do którego chcemy przejść, musi zostać pobrana (dla jasności – zostanie pobrana jedynie zawartość katalogu, do którego chcemy wejść – każdy katalog podrzędny NIE zostanie pobrany). Więc cała operacja jest bardzo powolna, ale jest też na to rozwiązanie – można wszystko wykonywać w terminalu, dzięki czemu nie dochodzi do pobierania plików. Ma ono miejsce dopiero wtedy, gdy jakiś plik/katalog kopiujemy na dysk – a tak przynajmniej wynika z moich obserwacji, jeśli się mylę, proszę o poprawienie.
Posiadając znajomość podstawowych poleceń zarządzających plikami/katalogami w systemie minus, o którym pisałem staje się nieistotny, więc ogólny rachunek wychodzi na zero.
Godnym uwagi jest również fakt, że mając serwer zamontowany na dysku, można napisać wiele przydatnych skryptów automatyzujących pracę z transferem plików – wystarczy podstawowa znajomość basha.

Dosyć tego ględzenia, pora przejść do sedna. Tak wygląda schemat polecenia montującego serwer wirtualny do katalogu w systemie (ważne jest, że katalog musi istnieć – najlepiej, aby był to katalog w Twoim katalogu domowym – po co męczyć się potem z sudo):

sudo curlftpfs ftp://użytkownik:hasło@adres_ftp /katalog/gdzie/ma/zostać/zamontowany/serwer

Odmontowanie:

sudo umount /katalog/gdzie/zamontowany/jest/serwer
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.