Mój pulpit na YouTube – nagrywanie i konwertowanie

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wielu zastanawiało się jak pochwalić się swoim pulpitem na YouTube lub innych serwisach pozwalających na publikację filmów. Podboje tego świata mam w ostatnich dniach za sobą, znalezienie odpowiednich narzędzi nie było łatwe i od razu postanowiłem się tym podzielić.

Nagrywanie pulpitu po przez RecordMyDesktop wcale nie jest trudne i nie wymaga zbyt wielkiego nakładu pracy.

Mój pulpit na YouTube - nagrywanie i konwertowanie

RecordMyDesktop

A zatem jak to zrobić?
Zacznijmy od instalacji odpowiedniego oprogramowania.

sudo apt-get install recordmydesktop gtk-recordmydesktop

Następnie przechodzimy w Programy>Dzwięk i Wideo>gtk-RecordMyDesktop. Program się uruchomi i na pulpicie pojawi się jego okno konfiguracji. Musimy tak zmienić parę rzeczy, aby móc swobodnie korzystać z nagrywania. Przede wszystkim program korzysta z mocy obliczeniowej procesora, co sprawia ze komputery z mniej wydajnym prockiem nie będą mogły cieszyć się wydajnością tego programu.
Przedstawiam tabelkę, którą stworzyłem samemu, zawiera ona rozeznanie jakie ustawienia do jakich procesorów. Nie ma rozróżnienia co do procesorów dual-core. Program korzysta tylko z jednego procesora.

 • 0 – 1.1 GHz mogą zapomnieć o wydajności i dobrej jakości, gdyż gdy zejdziemy poniżej 10 klatek na sekundę (na 5-9) jakość jest beznadziejna, a o HD możemy zapomnieć, gdyż musimy włączyć kompresję, wyłączyć dźwięk, a suwakiem zmniejszyć jakość obrazu do max 35%. Wyłączamy dekorację okien, wyłączamy podpowiedzi, a najlepiej i wyłączyć kursor myszy.
 • Procesory 1,1 do 2,0 GHzmogą cieszyć się jedynie lepszą jakością, gdyż możemy ustawić do 60% jakość obrazu. Podnieść ilość klatek na sekundę do 12. Reszta ustawień jak wyżej.
 • Procesory 2,0 – 2,5 pocieszą się już HD gdyż możemy wyłączyć kompresję i zwiększyć liczbę klatek na sekundę do 15. A jakość obrazu do 80%. Włączamy dźwięk :) i kursor myszy.
 • W mocniejszych prockach możemy ustawić 100% jakości obrazu, ilość klatek może przekroczyć 15 na sekundę a reszta ustawień może być po włączana. Osobiście mam procka 2,8 i optymalnie chodził na 17 klatkach z czarnym kursorem.

Zmieniamy katalog roboczy na np. ścieżkę do katalogu domowego. Polecam zapoznać się z wieloma jego opcjami i próbować. Znaleźć ustawienia, które będą optymalne. Nagrywając 10 sekundowe filmy.

Aby zacząć nagrywanie klikamy CTRL + H (co ukrywa i pokazuje program) i klikamy na czerwone kropkę na panelu, zmieni się ona na biały kwadrat, aby zakończyć klikamy na kwadrat, po zatrzymaniu nagrywania – czekamy aż film się zapisze.

Przejdźmy teraz do konwersji zapisanego filmu do avi. Filmy zapisane w katalogu domowy będą miały rozszerzenie *.ogg możemy je otworzyć z pomocą dowolnego odtwarzacza i sprawdzić czy wszystko jest ok. To rozszerzenie jest rozszerzeniem OpenSources, a YouTube nie obsługuje tego formatu. W nagranym filmie mamy kodeki Theora, których i Windows nie obsługuje. Zaczynamy jak zawsze od instalacji odpowiednich narzędzi.
Wklepmy do terminalu:

sudo apt-get install mencoder ffmpeg ffmpeg2theora tools

Konwersja *.ogv/*.ogg do *.avi (ogv2avi):

mencoder -idx nazwa_plik_do_konwersji.ogv -ovc lavc -oac mp3lame -o nazwa_plik_po_konwersji.avi

Pamiętajmy, że podana powyżej komenda dotyczy pliku *.ogv, możemy tam podstawić *.ogg.
Z *.flv do *.ogv (flv2ogv):

ffmpeg -i input.flv -acodec vorbis -ac 2 -vcodec libtheora -f ogg output.ogv

Z *.ogv do *.flv (ogv2flv):

ffmpeg -i in.ogg -b 384000 -s 640x480 -pass 1 -passlogfile log-file out.flv

Z *.ogv do *.mpg (ogv2mpg):

mencoder -idx input.ogv -ovc lavc -oac lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video -of mpeg -o output.mpg
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Admc

  Częstotliwość taktowania procesora nie jest wyznacznikiem jego wydajności.

 • alchymista

  Podane sposoby konwertowania działają, ale tylko częściowo. Ostatnio skonwertowałem tylko 1/4 filmu, a nie był on wcale długi – 4 minuty.

 • Antek Marczak

  Ja mam lapka z prockiem 1.8 GHz. Idzie bardzo dobrze na 15 klatkach i wydajności 48.