Mir gotowy do testów. Instalacja w Ubuntu 13.10

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

ubuntu-tv-pc-smartphone-tablet

Uwaga! Ubuntu 13.10 Saucy Salamander jest obecnie w fazie testów. Odradzamy jego instalację oraz zastosowanie poniższych instrukcji niedoświadczonym użytkownikom.

Mir to serwer wyświetlania nowej generacji, którego zadaniem będzie zastąpienie wysłużonego serwera X. Już dziś, każdy użytkownik Ubuntu 13.10 Saucy Salamander może przetestować jego działanie – wystarczy zastosować się do poniższych instrukcji.

Na początek zaktualizuj system:

sudo apt-get update

Zainstaluj pakiety mir-demos, unity-system-compositor:

sudo apt-get install mir-demos unity-system-compositor

Po zakończonej instalacji zaloguj się ponownie do systemu.
Aby sprawdzić, czy Mir działa prawidłowo, wykonaj polecenie:

ps ax | grep "unity"

Jeśli w terminalu zauważysz linię zawierającą:

unity-system-compositor

Oznacza to, że instalacja i uruchomienie zakończyły się powodzeniem.

Aby wszystko było jasne: jeśli Mir będzie działać prawidłowo, nie powinieneś zauważyć żadnej wizualnej różnicy. Mir znajduje się „pod” środowiskiem graficznym, więc ani pulpit, ani konfiguracja wyglądu systemu nie ulegnie zmianie.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ciekawostka

  Unity od tej pory będzie mogło pracować na sterownikach Nouveau, nie będzie konieczności instalacji zamkniętych sterowników np Nvidia.

  • magic74

   A teraz bez tego następnego „wynalazku” po Unity od Canonical Ubuntu nie działa ze sterownikami Nouveau?

   Działa!

   Problem jest taki że te sterowniki Nouveau są do niczego, nie nadają się nawet żeby film dobrze odtworzyć, po to właśnie są sterowniki nVidia które znacznie poprawiają właściwości graficzne sprzętu.

   • m4tx

    Co gorsza, Mir nie współpracuje obecnie ze wspomnianymi zamkniętymi sterownikami. A na chwilę obecną X.org + nvidia to dużo lepsze rozwiązanie niż Mir + nouveau, więc ja raczej nie widzę większego sensu instalacji Mira dla Zwykłych Użytkowników :)

    • Michael23

     Oczywiście że współpracuje, aktualnie wdrążany jest xmir, z którym współpraca jest. Możliwe że jeszcze na większości są problemy, ale nie rozumiem po co trollować, skoro to dopiero alpha.

     • m4tx

      xmir, z którym współpraca jest

      Citation please.

      po co trollować

      Ależ spokojnie, przecież nikt tu nie trolluje :)

     • Mateusz Stachowski

      XMir nie współpracuje z zamkniętymi sterownikami i nie będzie przynajmniej do czasu wydania 14.04 LTS. W przypadku Ubuntu 13.10 dla zamkniętych sterowników załadowany zostanie X.org zamiast XMir.

   • Mateusz Stachowski

    Nouveau nadaje się do odtwarzania filmów przynajmniej w przypadku mojej karty G94 [GeForce 9600 GT] (rev a1). Odtwarzanie działa zarówno na X.org jak i XMir w 13.10 przetestowane na teledyskach pobranych z YouTube 720p i 1080p.

    Zgadzam się z tym że sterowniki Nouveau nie nadają się do codziennego użytku ponieważ nie mają zarządzania energią a wentylatory cały czas chodzą na pełnych obrotach.

 • Janek

  Jest sens to instalować ?

  • Ittaj

   U mnie 13.04 ciągle się wywalało po aktualizacji (jakiś problem z compiz) jeśli masz podobny problem, to warto zainstalować 13.10, po instalacji i aktualizacji nie natknąłem się jeszcze na żaden błąd w systemie a już trochę na 13.10 siedzę… śmiem twierdzić że obecnie wersja testowa 13.10 jest bardziej stabilna niż finalna 13.04
   Co do Mir to ja zainstalowałem, żeby pomóc wyłapać ewentualne błędy… tylko po to;)

 • suore

  Spokojnie, jeszcze Mira ulepszą, i będzie rakietą lepszą od X.org

 • Ittaj

  „Jeśli w terminalu zauważysz linię zawierającą: unity-system-compositor Oznacza to, że instalacja i uruchomienie zakończyły się powodzeniem.”
  A co jeśli nie zobaczę? ;)

  • Ittaj

   Cofam pytanie, już działa… niestety działa (jeszcze nie widziałem żeby podczas próby przejścia do trybu pełnoekranowego w grze system się wylogowywał;))
   To teraz mam inne pytanie… jak się tego pozbyć i wrócić do Xów?;)