Mir będzie domyślnym serwerem wyświetlania w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Mir zostanie domyślnym serwerem wyświetlania już w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander.

Zamiennik serwera X autorstwa Canonical, zostanie wykorzystany do usprawnienia pracy Unity 7 na urządzeniach ze sterownikami open source dla kart graficznych. Dla tych użytkowników, którzy korzystają z zamkniętych sterowników, pozostawiono XServer. To rozwiązanie jest konieczne, ponieważ na ten moment sterowniki od producentów nie oferują wsparcia dla Mir/XMir. Ta sytuacja powinna zmienić się wraz z przyszłorocznym wydaniem Ubuntu 14.04 LTS.

Unity 7 będzie korzystać z XMir, implementacji X’ów zapewniającej zgodność pozwalającą zaprojektowanemu dla X oprogramowaniu, środowiskom graficznym, urządzeniom peryferyjnym oraz ustawieniom wielu monitorów, pracować nadal zgodnie z oczekiwaniem.

Jednak nikt nie będzie mógł korzystać z Mir oraz XMir, dopóki nie pojawią się w październikowym wydaniu Ubuntu.

Skąd ten pośpiech?

Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli Canonical chce zrealizować swój cel, jakim jest to, że Mir będzie jedynym serwerem wyświetlania w Ubuntu 14.04 LTS, muszą wprowadzić go jak najszybciej. Najlepszą do tego okazją jest Ubuntu 13.10. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku Unity.

Jest to bardzo ryzykowne posunięcie, jednak konieczne, jeśli całe przedsięwzięcie ma odnieść sukces. Nowy serwer wyświetlana na pewno nie będzie pozbawiony błędów (tak jak wczesne wersje Unity) i może zniechęcić do Ubuntu kolejne grono użytkowników. Szerokie grono „testerów” – użytkowników Ubuntu – dostarczy programistom wiele danych, na podstawie których dokona się optymalizacja serwera.

XMir, na obecnym etapie rozwoju, jest zdolny uruchomić większość środowisk graficznych. Z resztą zobaczcie sami:

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • RockyRaccoon43

  Ubuntu zrobiło się ostatnio zbyt stabilne, więc trzeba było coś z tym zrobić.

 • magic74

  Czas pożegnać po latach Ubuntu
  Taki to był fajny system zanim powstało to chore Unity teraz MIR jeszcze trochę zmiana pakietów i potem totalna izolacja. Robi sie kolejny OSX lub Windows

  Ja czekam z niecierpliwością na fedora 19 i wracam po latach na stare śmieci – trochę szkoda bo sie przyzwyczaiłem do pakietów .deb

  • Przestań się żalić. Coś jednak robią by distro szło do przodu. Popatrz na distrowatch i policz ilość dystrybucji linuxa. A potem odpowiedz sobie jakie są między nimi różnice. Podpowiem, nie licząc kilku od góry, reszta to różnica w nazwie. Mir i unity to jednak krok na przód. Czy będzie to kolejny osx lub winda? Jeśli będzie dobrą alternatywą to dlaczego nie.

   • magic74

    Żadna różnica w nazwie tylko dystrybucje oparte na Ubuntu a owe Ubuntu na Debianie kolej jest taka że Debian jednak jest najlepszy ma niestety tylko jedną wadę (a może i zaletę) jego pakiety to muzeum. Ubuntu na początku swojego istnienia a wiem co piszę bo używałem od pierwszych wersji mam nawet oryginalne CD (prawie wszystkie :-) ) „naprawiło właśnie ten błąd „muzeum” i był to świetny system do czasu pojawienia sie Unity od 11.04 jest coraz gorzej i gorzej.

    A te wszystkie dystrybucje o których piszesz że różnią się tylko nazwą naprawiają właśnie największy błąd w Ubuntu czyli pozbywają się Unity. Niestety jeszcze trochę a część z nich albo zniknie albo całkowicie się uniezależni ( co by było najlepsze) bo nie sposób zachować kompatybilność z tymi udziwnieniami z pod znaku Canonical.

    Nawet Empathy nie chce działać bez udzielenia zgody na szpiegowanie, do tego teraz jeszcze te całe smart lens i Canonical prześcignie Google w serwowaniu reklam

    No tak ale młodym nieświadomym użytkownikom na pewno się podoba, tak samo jak FB i możliwość wrzucenia tam nawet co jadło sie na śniadanie. Ciekawe jak podrosną i dotrze do nich że nie idzie usunąć tego z sieci. To samo będzie w Ubuntu

    • Widzę że się nie rozumiemy. I nie odrobiłeś zadania domowego. Na distrowatch w pseudo-rankingu masz setkę różnych dystrybucji. Z tego kilka to podstawowe, na których opierają się inne. I nie napisałem że wszystkie tam są oparte na ubuntu. Bardziej chodziło mi o to, że tak naprawdę na palcach można policzyć kto pcha „linuxa” do przodu a kto tylko się podpisuje pod nową nazwą. Canonical ma swoją wizję. Podobnie jak np. ElementaryOS. Odnośnie Debiana -pewnie wiesz że ma kilka gałęzi, wiesz w takim razie dlaczego w stable pakiety są „przestarzałe”. Miłego dnia.

     • rte

      Gdyby Ubuntu było na pierwszym miejscu rankingu to nie byłby to oczywiście pseudo-ranking .

      • Nie ma to znaczenia dla dyskusji kto prowadzi w rankingu. Oczywiście że jest to tylko ranking popularności dla tej strony.

    • MSTdzw

     Lubie ubuntu i jednocześnie nie trawię całego poronionego bazaru jakim jest Unity dash. Problem w tym, że KDE jest zbyt słitaśne i nawet kilka krotnie próbowałem i tnie to samo co KDE3. Widać to chćby porównując stary dobry Amarok i jego nowy odpowiednilk :P

     Podoba mi się cinnamon, ale ten z kolei jak większość nie posiada global menu więc to wszystko lipa :P

  • Kangur

   Przestańcie ludzie hejtować. Wiecie dlaczego jetem na linux ubuntu ? Ponieważ szukałem alternatyw od windowsa. System ten bardzo dobrze sie spisuje i mam go jakiś czas i nie zamierzam zmieniać. Jeśli mir osiagnie sukces(a pewnie odniesie) to bedzie jeszcze lepiej. Nie musze siedzieć na linux ubuntu. Moge także siedzieć na wyłacznie Ubuntu. Nie widze w tym problemu jeśli bedzie lepsze niż windows.

   • MSTdzw

    Po prostu niektórzy pamiętają erę pre Unity.

    • Ittaj

     Skoro tak Ci zależy na global menu to spróbuj Mate

     http://www.webupd8.org/2012/12/how-to-get-global-menu-in-mate-desktop.html

     albo Gnome 3 z gno-menu

     https://extensions.gnome.org/extension/608/gnomenu/

     Co do „Chinoli”, to nie wiem o jaką dystrybucję ci chodzi, ale jeśli o Deepin, to ja po potestowaniu trochę 12.06 i ostatnio 12.12 nabrałem do tych „chinoli” wielkiego szacunku. Tak dopracowanego distro jak Deepin 12.12 jeszcze nie widziałem. Gdyby nie fakt, że mają bardzo wolne serwery i wszelkie aktualizacje długo się pobierają, to na „zwykłe” Ubuntu już bym nawet nie spojrzał. „Chinole” wyprzedzili Canonical o kilka długości.

     • MSTdzw

      No ja się trochę boję szpiega w tych chinolach, ale też stwierdziłem, że chinole przebili jakością i stylem Ubuntu. Co do mate, to stary gnome2 i mimo iż miło wspominam to nie będę się cofał. Gnome3 jak testowałem kiedyś to miałem wrażenie, że projektanci byli mocno oderwani od rzeczywistości ;), no ale może jeszcze raz sprawdzę, tak jak to robiłem 6 razy z KDE. KDE zawsze było słitaśne i świeże przez około miesiąc i potem czar pryskał, więc robiłem back to Ubuntu. W dużej mierze miały na to wpływ gnomowe narzędzia.

      • szybki-johny

       Narzekacie na Unity…. a przecież ideą Linuksa jest to iż możemy instalować różne środowiska graficzne. Tak więc nie wiem o co tyle krzyku, instalujesz Ubuntu command line+wybrane środowisko=masz system z aktualnymi pakietami, stabilny z ulubionym środowiskiem graficznym.
       Czy coś pominąłema może widzimy zjawisko hejtingu w Ubuntingu?

       • Ittaj

        @szybki-johny

        To strona o Windows czy o Linuxie?

        Jeśli to pierwsze, to przepraszam, wiem że klient głosu nie ma, nie wolno krytykować tylko kupować…
        ale w tym drugim wypadku, z tego co mi wiadomo Linuxa wyróżnia wolność, a wolność to także „wolność słowa”. Nie podoba się Unity to mam prawo to napisać, nie podoba się wciskanie mi Amazon na siłę – to piszę, nie podoba się szpiegowanie – mam prawo wspomnieć, może dotrze to do kogo trzeba i da do myślenia, co spowoduje że kolejne Ubuntu będzie lepsze?
        Gdyby użytkownicy nie wyrażali krytyki, to jak to wszystko miałoby iść do przodu? Skąd twórcy wiedzieliby co powinni zmienić, co ulepszyć, co wyrzucić?
        a fakt, że tu jestem świadczy o tym, że Ubuntu używam, nie standardowego bo za dużo w nim śmieci jak Amazon, (wolę Ubuntu Gnome / XUbuntu – zależy od sprzętu) ale używam, a to świadczy że w moich oczach suma plusów jest większa niż minusów, że ogólnie system sobie cenię, a to że napiszę że Unity jest bee… zabronisz mi? Nie wolno wyrażać własnego zdania? To zmieńcie nazwę na M$pomoc;P

       • Ittaj

        Przepraszam za ton poprzedniej wypowiedzi. Ciężki dzień od rana – wybaczcie ;)

       • szybki-johny

        spoko spoko :) nie biorę do siebie, tylko ostatnio czytam tyle tego hejtu że mi brewka drga jak to ludzie narzekają zamiast się cieszyć że nasz wybór się powiększa. Ja tak jak Ty też nie lubię wciskania na siłę więc to co da się to doinstaluje czyli te Amazony itd. Wiesz co Ci powiem że gdy wyszło Unity to normalnie byłem mocno zdegustowany sytuacją i to nie chodziło o to że jest, tylko że nie działa jak powinno :) Sama idea mi się podobała ale używać się tego nie dało więc dalej krzystałem z Gnome i korzystam z niego dalej tam gdzie nie rusza Unity.

 • Wojtek

  No właśnie nadeszła najwyższa pora aby Ubuntu był swój,

  Mam dosyć tych skopiowanych, dzikich i niedopracowanych dystrybucji, które są do niczego i przy okazji wykorzystają potencjał twórczy Ubuntu.

 • eswues

  jak tłumaczysz czyjś tekst to wypadałoby podać źródło. czy nie?
  http://www.omgubuntu.co.uk/2013/06/mir-display-server-to-ship-default-in-ubuntu-13-10

  • PanUBUNtu

   Nie widzisz że dał innego obrazka tytułowego i napisało po polsku :D