Masowe zarządzanie pakietami

Zapewne nie tylko ja po instalacji każdej nowej wersji Ubuntu usuwam zbędne aplikacje. Irytuje mnie wpisywanie non stop tej samej komendy przy usuwaniu 20-30 pakietów. Na szczęście istnieje kilka metod, które ułatwiają masowe zarządzanie pakietami.

Metoda nr 1

Znana wszystkim, najszybsza i najbardziej intuicyjna forma usuwania pakietu po pakiecie – górna strzałka nawigująca, na klawiaturze. Przywraca ona ostatnią wpisaną komendę, jedyny defekt to zmiana nazwy pakietu z poprzedniej komendy.

Metoda nr 2

To raczej ciekawostka, sposób ten może być przydatny przy pisaniu skryptów bash, z pozoru mniej intuicyjny, ale przy kilkudziesięciu pakietach naprawdę jest pomocny. Polega na wpisaniu wszystkich pakietów jakie chcemy zainstalować bądź usunąć, do pliku tekstowego…

gedit pliczek.txt

…w takiej formie:

pakiet 1
pakiet 2
pakiet 3
i tak dalej...

Następnie wpisujemy komendę która wykorzysta plik z nazwami pakietów:

cat pliczek.txt | xargs sudo apt-get -y install

Parametr -y spowodował że menedżer nie pyta nas o zgodę tylko automatycznie zatwierdza usunięcie/instalacje pakietu.

Opcje install możemy zastąpić jakąkolwiek inną, np. remove.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Sławek

  Jaką opcję remove?

  • frk

   Opcje install możemy zastąpić jakąkolwiek inną, np. remove.

   Może być?

  • Wybacz, moja literówka, poprawię.

 • frk

  Zapewne nie tylko ja po instalacji każdej nowej wersji Ubuntu usuwam zbędne aplikacje.

  Dziwna taktyka, a jak idziesz do sklepu po wodę nie gazowaną to zapewne kupujesz gazowaną i wstrząsasz nią aby gaz wypuścić? ;)

  • Shimmy

   Nie sądzisz że to dwie zupełnie inne sprawy?

   Dziwną taktyką byłoby tworzenie własnego distro byle żeby mieć na starcie swoje aplikacje ;)

   • frk

    Nie, nie sądzę, dla mnie instalowanie Ubuntu po to aby zaraz po instalacji wywalać większość appek i instalować inne jest tym samym co napisałem wyżej.

    Dziwną taktyką jest tworzenie swojego distra? No tak robienie czegoś więcej niż sudo apt-get jest dziwne. A zainstalowanie Debiana, Archa czy chociażby Ubuntu z minimal CD i dogranie appek nie jest tworzeniem swojego distra.

    Bez sensu!

    • No tak, bo przecież początkująca osoba kocha spędzać czas przy konsoli. Jeśli umiesz postawić własne distro albo skonfigurować Debiana do własnych potrzeb – świetnie, ja też ;)

     Ale nie wymagaj od początkujących aby też potrafili to zrobić. Widziałem po moich znajomych których namówiłem na przygodę z Linuksem że zainstalowali ubuntu i wyrzucali niepotrzebne aplikacje. Nie każdy kocha spędząć czas przy konsoli, niektórzy mają swoje życie i wiele spraw, nie znają się aż tak by na starcie z Linuksem robić własne distro ;)

     • frk

      Debiana na wielu kompach konfiguruje się szybciej niż Ubuntu. A wiesz dlaczemu? Bo również niemal wszystko działa os strzału, a nie traci się czasu na odinstalowanie badziewia. ELO

 • Przydało by się jeszcze, jak masowo dodać repozytoria i zainstalować masowo oprogramowanie. A najlepiej usuwanie, repozytoria i instalacja pod jedną komendą :)

 • @frk, gdyby wszystko działało niemal tak jak w Ubuntu, to istnienie takich dystrybucji mijało by się z celem. Zresztą jakiś czas temu przechodziłem na Debiana i nie zgodzę się, że wszystko działa niemal tak jak w Ub.

 • KOŁO

  Ja zawsze wywalam po instalacji:
  Evolution bo używam Thunderbirda od zawsze
  Brasero, bo niszczy płyty u mnie, zastępuje go Gnome Bakerem
  Powyższe usuwam ZAWSZE!

 • Zielony

  Genialne Panowie !! Genialne , tego szukałem i znalazłem ,poprzerabiam , pododaje i jednym slowem ( no moze kilka słow) w terminalu i mam gotowe Ubu. Dzieki !!

  • Shimmy

   Cieszę się :)

 • Don’t you acknowledge that it is correct time to get the personal loans, which will help you.