Macie smartphone Nexus One? Możecie mieć na nim Ubuntu!

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Z racji tego, że to mój pierwszy wpis, pragnę się przywitać! Nazywam się Jan Pietrzak, lat 17, zamieszkały w pięknych górach Izerskich. Uczęszczam do Liceum Ogólnokształcącego. Interesuję się informatyką, kaktusami i psami. Moja przygoda z Ubuntu zaczęła się dwa lata temu.

Jeśli posiadacie smartphone od Google, a nie lubicie za bardzo systemu Android to nic straconego, ponieważ istnieje możliwość zainstalowania Ubuntu właśnie na tym urządzeniu. Choć takie rozwiązanie może nie jest do końca dopracowane, to zawsze fajnie jest zobaczyć znajomy pulpit na czymś innym niż komputer.

Oto film prezentujący instalację Ubuntu w smartphonie:

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy Ubuntu opanuję mobilny rynek smartfonów?

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • janbialy

  Wszystko ładnie i pięknie.A czy pomyślałeś,że żyje jeszcze pokolenie które nie zna angielskiego? Załączyłeś filmik to może jakieś literki po polsku?

  • Mój błąd, przepraszam. Na przyszłość coś wymyślę, aby przetłumaczyć tekst mówiony.

 • orzeu

  Hmm projekt http://linuxonandroid.blogspot.com/ ma już kilkadziesiąt urządzeń, na których chodzi Debian/Ubuntu/Backtrack. Nic nowego (instalacja terminala, VNC lokalnie na telefonie i uruchomienie gotowego obrazu systemu przez loopback). Sprawdzone na Galaxy Tab 10.1 oraz Galaxy S2. Nawet używalne :)

 • -Gnome2orDeath-

  Tyle tej propagandy jakie to unity będzie wspaniałe na urządzeniach mobilnych i co?
  Facio jak na złość Gnome2 sobie zainstalował :) :) :)

  • Ziendal

   Zobacz na datę filmiku, jeszcze wtedy unity było na netbookach tylko :D

 • Oj tam. Chłopak zrobił swój pierwszy wpis. Może odpuścicie?:) Dzięki za wpis. Może faktycznie nie do końca fortunny, ale pierwszy to pierwszy. To tak jak z pierwszym kaktusem:) był bo był. Potem już będzie na pewno lepiej.

 • RafciX

  Czy Ubuntu opanuję mobilny

  Cuś Ci chyba nie wyszło ;)

  Szkoda, że na takich urządzeniach jak np tablety nie można łatwo zainstalować natywnego Ubuntu (no, może co na niektórych), tylko przez VNC (szkoda, że nie użyli jakiegoś szybszego protokołu). A tak w ogóle zauważyliście to, że instalował LXDE, a miał GNOME :D??

 • Marcin

  Instalacja Ubuntu z poziomu… Windowsa ;-)

  • Marcin

   Rozwinę trochę myśl… Czy nie można zainstalować Ubuntu na smartfonie z poziomu samego Ubuntu? Czy jeżeli korzystam z Ubu muszę stawiać wirtualny Win, żeby coś takiego zrobić jak na filmie? A może udać się do znajomego, który ma Winde postawioną na swoim kompie? Podobnie jest z Adroidem. Jeżeli chcę go zrootować, to mam mieć Windowsa? Przynajmniej takie opisy znalazłem w sieci – Win i Win. To do czego mam używać Ubuntu – do przeglądania sieci, do zmiany tapety i ikon, do podziwiania możliwości wirtualnych pulpitów?

 • Fw 190

  Nokia N900 – easy debian od 3 lat działa ;)

 • Jak napisałem na razie niewiele można zrobić na takim smartfonowym Ubuntu ale zawsze to jakaś frajda. :) Może kiedyś projekt pójdzie w dalszym kierunku i zamiast Androida będzie system Ubuntu.

 • ubuntu-usr

  „Czy Ubuntu opanuję mobilny rynek smartfonów?” Zaraz mnie krew zaleje. Słowo „opanuję” powinno wystąpić bez ogonka. Doceniam, że autor korzysta z korekty pisowni w przeglądarce, niemniej publikowane artykuły powinno się czytać. Proponuję przeczytać kilka artykułów konkursowych i brać z nich przykład (oczywiście nie ze wszystkich, tylko z tych najlepszych językowo).

  • Niech kolegi nie zalewa, bo więcej już nic tutaj kolega nie napiszę.