LibreOffice 4.3 dostępne

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Logo LibreOffice
Jak poinformowała fundacja Document, od dzisiaj możemy pobierać najpopularniejszy darmowy pakiet biurowy w zaktualizowanej wersji. Najnowsza „duża” poprawka zawiera mało nowości, ale masę ulepszeń rzeczy obecnych już w pakiecie. Najważniejsze rzeczy warte wypunktowania:

 • poprawienie współpracy z zamkniętymi formatami dokumentów (np. popularne pliki *.doc) oraz plikami MacOS X
 • wprowadzenie paska postępu dla importu dokumentów *.docx
 • Impress od teraz obsługuje formaty plików grafiki 3D Collada (*.dae) oraz Google Earth (*.kmz) tworzonych w programie Google SketchUp
 • możliwość tworzenia akapitów powyżej 65 tysięcy znaków (warto nadmienić, iż ten błąd został zgłoszony 11 lat temu do twórców OpenOffice)

Pełna lista zmian jest dostępna tutaj: http://blog.documentfoundation.org/2014/07/30/libreoffice-4-3-today-you-cant-own-a-better-office-suite/

Najnowsze LibreOffice w wersji dla Ubuntu ma zostać dodane do repozytoriów wraz z wydaniem 14.10. Dla osób chcących już testować zmiany, Libreoffice 4.3 jest dostępne do pobrania na oficjalnej stronie The Document Fundation w formie paczki pakietów *.deb od poszczególnych aplikacji biurowych. Jest to wersja „surowa”, niezmodyfikowana przez społeczność pod kątem danej dystrybucji. Może być zainstalowana równolegle z wersją z repozytoriów systemu.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • nOPeFACE

  11 lat temu błąd zgłoszony a dopiero dziś naprawiony? hahaha… Dobrze że używam Kingsoft Office :3

 • wrzomar

  Nie jestem pewien czy da się zainstalować obie wersje jednocześnie. Ta „surowa” idzie do /opt, ale chyba korzysta z tych samych ścieżek w katalogu domowym, a i nie jestem pewien czy menedżer pakietów pozwoli na taką herezję. Poza tym „surowa” wersja ma działać na każdej wspieranej dystrybucji, a „ubuntowe” wersje przed trafieniem do oficjalnych repozytoriów można instalować z PPA „LibreOffice Packaging” team.

  • Maciek Tomaszewski

   Niestety nie wgłębiłem się aż tak w ten temat, to co napisałem bazowało na wiedzy pozyskanej ze strony LibreOffice ;)

 • Karol

  Witam użytkowników Ubuntu,
  mam problem z drukowaniem z najnowszego pakietu libre office pod Kubuntu 14.04, a mianowicie polskie znaki ą,ę,ó itp. są drukowane jak jakieś krzaczki lub inne litery alfabetu. W przypadku wyeksportowania pliku do PDF drukowanie odbywa się bez problemu. W systemie wszędzie jest ustawiony domyślnie język Polski. Co może być tego przyczyną i jak można temu zaradzić? Dodam, że jestem początkującym użytkownikiem i przepraszam jeżeli wpis dodaje w nieodpowiednim miejscu na tym forum.

 • Janek Katalinski

  cos długie wakacje macie panowie redaktorzy:)
  ztęskniłem sie za nowymi poradami

 • chój

  chój