Korzystasz z Chromium? Od kwietnia koniec z Flashem od Adobe!

Zawartość flash przestanie działać w Chromium w kwietniu, ponieważ Google rezygnuje ze wsparcia dla Netscape Plugin API (NPAPI), z którego korzysta Adobe Flash. Przypomnę, że w maju minie rok, odkąd Adobe przestało wspierać Flasha dla Linuksa.

Starzenie się architektury wtyczki, która pozwala na nieograniczony dostęp do komputera, sprawia, że w oczach Google (i nie tylko) Adobe Flash przestaje być bezpieczny.

Jego miejsce zastąpi inne bardziej bezpieczne i wydajne rozwiązanie – Pepper Plugin API (PPAPI) – Używanie najnowszego Flasha w przeglądarce Chromium.

Co robić?

Na szczęście sytuacja nie jest taka zła. Jeśli korzystasz z Chromium i nie wyobrażasz sobie Internetu bez flasha, istnieją co najmniej dwa wyjścia.

Instalacja Google Chrome

Jeśli nie przywiązujesz dużej wagi do nazw, przerzuć się na ‚regularne’ wydanie przeglądarki, czyli Google Chrome. Wszystkie strony korzystające z Flasha będą działały ‚out of the box’, ponieważ przeglądarka posiada dołączoną najnowszą wersję Flasha opartą na wydajniejszej i bezpieczniejszej wtyczce.

„Instalacja” Pepper Plugin API (PPAPI)

Jeśli Chromium jest dla Ciebie „jedyną słuszną przeglądarką”, powinieneś zainteresować się Pepper Plugin API (PPAPI)Używanie najnowszego Flasha w przeglądarce Chromium. Problem w tym, że nie można pobrać z Internetu, bądź Centrum Oprogramowania Ubuntu, gotowej paczki. Ponieważ wtyczkę należy „wyciągnąć” z Google Chrome, nie jest możliwe dodanie jej na stałe oraz legalna dystrybucja w Chromium.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi
 • jeremi360

  próbowałem korzystać z wersji PPAPI Flasha i to dział gorzej niż tradycyjny :(

 • eMcE

  I kolejne rozwiązanie problemu typowo „rodem z doopy”. Bo oba podane na stronie sposoby wymuszają, chciał nie chciał, instalację Chrome.
  Poza tym, żeby faktycznie Pepper był tak dopracowany jak Adobowa wersja, było by fajnie, lecz niestety nie jest, a sypać błędami i wywalać się potrafi na potęgę. Ja się zastanawiam, jaki sens ma przesiadka z czegoś lepszego na gorsze?

 • Aaa

  Bez flasha da się żyć, nie używam go od dawna i jestem zadowolony. Youtube, soundcloud, vimeo, dailymoion i wiele innych serwisów działa świetnie na HTML5. Ze stron, które używam nie mogę odtwarzać jedynie filmów na fb, niewielka strata.

  • suore

   Mniemam że Shakes anf Figed odpale w HTML5….. :P

 • Van

  Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Skorzystanie z Pipelighta. Dzięki technologii Wine umożliwia on zastosowanie nie tylko Silverlighta, ale również najnowszego Flasha (i Unity3D Web Player) w linuksowych przeglądarkach.

  http://osworld.pl/pipelight-0-2-3-z-nowym-repozytorium-i-wtyczkami-w-kategoriach/

  • Szymon Zielonka

   Pipelight też nie będzie działał, bo korzysta on z NPAPI.

   • wrzomar

    Jeśli windowsowa wtyczka flash do FireFox będzie używać NPAPI to powinno chodzić. A zrobili już tak, że można używać kilku wtyczek razem (np. silverlight i flash jednocześnie)?

    • Szymon Zielonka

     A co ma Windowsowa wtyczka NPAPI do tego?

     • wrzomar

      A to, że pipelight służy(ł) do wykorzystywania windowsowskich wtyczek używających NPAPI w firefoksie linuksowym. W artykule jest napisane tylko, że Chromium przestaje korzystać z NPAPI, więc flash Adobe’a przestanie w nim działać, a flash na Windowsie nadal będzie używał NPAPI, chyba, że Firefox nagle zacznie używać innego API dla wtyczek. Oczywiście w Chromium pipelight użyć się już nie da (nie wiem czy kiedykolwiek się dało).

      • Szymon Zielonka

       Z Twojego wcześniejszego komentarza wnioskowałem, że masz na myśli działanie pipelight pod Chromium a nie Firefox (bo o tym jest ta wiadomość).

       • wrzomar

        Nie wiem nawet czy pipelight działa(ł) pod chromium lub chrome na linuksa z samym tylko silverlightem (co było powodem dla powstania pipelight), ale jeśli działało, a teraz przestanie – to pewnie mogliby napisać coś podobnego dla chromium/chrome, żeby dało się używać na nim wtyczki silverlight dla chrome z windows. Nie wiem czy i jak rozwinął się projekt pipelight, bo go nie używam, a miałem na głowie co innego, więc go nie śledziłem. Komentarz Van’a był zdecydowanie nie o Chromium (bo wtyczki z Chrome można z pewnym trudem uruchomić w chromium bez pipelight, a najnowszy flash jest tego przykładem) i moje myślenie przeskoczyło z Chromium na inne przeglądarki, dopiero pod koniec olśniło mnie, że masz na myśli pipelight w Chromium;) Teoretycznie pipelight powinno działać w Operze, ale nie wiem czy ktoś tego próbował.

 • Qubbis

  Mam wrażenie że słyszę to któryś raz od paru lat.
  I HTML5 to zdominuje.