Koniec wsparcia dla Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

W dniu dzisiejszym mija dokładnie 18 miesięcy od wydania Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Zgodnie z założeniami twórców, jest to okres, po upływie którego kończy się wsparcie techniczne dla systemów nie będących LTS (Long Term Support).

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal było pierwszym wydaniem, w którym domyślnie zainstalowano powłokę Unity, budzącą po dziś dzień wiele kontrowersji.

Osobom, które nadal korzystają z Ubuntu 11.04 przypominamy o wykonaniu aktualizacji!
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • RafciX

  Ubuntu 11.04 to był mój pierwszy Linux, nawet mam jeszcze z nim nagraną płytkę ;)
  Trzymam go, ponieważ chyba jako ostatni Ubuntu zużywa mniej niż 300MiB RAMu na start (nie wiem jak to jest w dzisiejszych wydniach) no i też z powodu posiadania Gnome`a i GParted`a :D

 • emeritus

  Moim pierwszym Linuksem było 7.04(Feisty Fawn) a w dwa tygodnie po zainstalowaniu 7.10 wywaliłem Widowsa z dysku w ogóle.Eeeech stare dobre GNOME.Jak to mówią: „Lepsze jutro było już wczoraj”.

 • kosmos1953

  Dzien dobry
  Przygode z Linuxem za namowa syna zaczalem od 9.04,potem z ciekawosci instalowalem az do 12.04 i na tym koniec.Jesli w nowych wersjach nie pojawi sie stary Gnome2 z panelami tak jak na 10.04 to ja szukam innego podobnego systemu albo zmusze sie do uzywania Windowsa choc na sama mysl mnie skreca.Polubilem Linuxa za jego prostote,latwosc konfiguracji itd.Na razie korzystam z 10.04 i bede jak najdluzej na tej dystrybucji.Mam 60 lat i do Linuxa sie przyzwyczailem.

  Pozdrawiam
  Jedrek
  Zielony

  • DamiaX

   Witaj.
   Jak chcesz możesz doinstalować stare panele z Gnome 2 przez polecenie:
   sudo apt-get install gnome-panel

   • magic

    Niestety nie jest to to stare dobre Gnome z Pożądanym Rozbudowanym Nautilusem. Przez twórców tego chorego Unity powaliło wszystkich developerów i zaczęła się jakaś chora moda na „odchudzanie upraszczanie” Na szczęście Gnome Shell zaczyna być używalny po dodaniu kilku rozszerzeń po upadku Gnome2 właśnie na to sie przestawiłem na początku z wielkim trudem jako drugi system do testów ale teraz daje radę :-)

  • Olgierd

   Witaj,

   Poszukaj informacji na temat instalacji MATE. Jest to fork GNOME2, tego samego, który można było znależć w Ubuntu 11.04 i starszych.

   Pozdrawiam
   Olgierd

   • kosmos1953

    Dzien dobry

    Jak znajde chwilke napewno zajmsie instalacja nowej dystrybucji np.12.10 ze srodowiskiem Mate. Cos tam o tym czytalem ale musze sie prkonac czy to srodowisko mnie przekona do siebie.

    Dzieki za podpowiedz

    Pozdrawiam
    Zielony

  • Gnome2orDeath.

   Jesli w nowych wersjach nie pojawi sie stary Gnome2 z panelami tak jak na 10.04

   Stary Gnome2 istnieje pod nową nazwą „MATE” i ma się bardzo dobrze,

   to ja szukam innego podobnego systemu

   nie szukaj ;) zainstaluj minta z mate, wersja:

   32bit
   http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103

   64bit
   http://www.linuxmint.com/edition.php?id=104

  • 1954R

   A ja od 6.12 pl potem leciały kolejne do 10.04 a teraz mint 11 (+0 ) mint 12 (- nie ruszył na sprzęcie) obecnie Mint13 (+) obok z SolusOs 1.2 i chyba tak zostanie .

 • magic

  No i takim to sposobem zostało nam tylko Ubuntu z tym gównem Unity.

  Dobrze że chociaż Gnome Shell zaczyna być używalny

  • Tom

   G.Shell to szajs w takim wydaniu i dluuuuugo poczekasz na „uzywalną” wersje.

   • magic

    Gnome Shell z dodatkami jest już całkiem używalne za to ten cały wirus Unity nawet jak by do niego dodał dwa razy tyle dodatków to i tak dalej zostanie marną nakładką compiza tylko do zabawy

    • Tom

     … „całkiem używalne” czy przemyslane Unity ?

  • ynos

   Moja ocena unity jest tak samo negatywna . W Ubuntu 12.10 zainstalowałem np. Synaptica i otrzymałem info:zainstalowano bez praw administratora !Gnome + compiz – Zapomnij! Przypomnę ze mamy Linux Mint Maya na repo ubuntu – działa dość dobrze oraz Debiana squeeze , który jeszcze ma wsparcie i daje się nieżle zaktualizować.

 • DamiaX

  Bądź też możesz zainstalować środowisko MATE.

  sudo add-apt-repository „deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu precise main”
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install mate-archive-keyring
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install mate-core mate-desktop-environment

  Więcej tutaj:
  http://www.ubuntu-pomoc.org/alternatywne-srodowiska-graficzne/

  • Olgierd

   Zamień precise na quantal w przypadku nowej wersji Ubuntu „_

 • emeritus

  Mam poważne obawy że nawet jeżeli UNITY zostanie kiedyś wygodnym i konfigurowalnym środowiskiem to akurat będzie to dla „wiedzących lepiej” dobry moment aby je porzucić i wcisnąć użytkownikom coś nowego co niekoniecznie będzie tak wygodne ale za to będzie miało koniecznie większe wymagania sprzętowe.

  • ynos

   Ciekawe skąd taki pośpiech u „wiedzących lepiej ” z wycofywaniem Ubuntu 11.04 i gdm 3 …Na moim kompie Ubuntu 12.10 = DELETE.

 • Raphael

  Zdziwiłem się tymi wypowiedziami. Nie bądźcie takimi talibami, bo ewolucji nie zatrzymacie. Zamiast cieszyć się, że macie możliwość doinstalowania swojego ulubionego środowiska to jeszcze psioczycie. Unity to bardzo dobre, aczkolwiek niedopracowane należycie. Nie wiem jak ktoś może używać jeszcze KDE przykładowo. Tłumaczyć to można tylko przyzwyczajeniami, ale zlitujcie się i nie plećcie już tych bzdur w stylu „dopóki nie wróci gnome zostaję na Ubuntu 10.04”. Jest to dla mnie zwyczajnie śmieszne, niepoważne i dobrze, że tam nikt was nie słucha na górze, bo z takim podejściem to linux na desktopie zawsze będzie balansował w granicach błędu statystycznego. Gdzie będą tacy ludzie jak wy za kilka lat, gdy unity spowszednieje ? Nie rozumiecie, że własne środowisko graficzne było dla Canonical jedynym możliwym posunięciem, aby swobodnie forsować swoją wizję i nowatorskie rozwiązania. Zwalone GNOME 3 tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziło. Mając swoje własne środowisko mogą w ogóle myśleć o takich rzeczach jak Ubuntu TV, czy innych koncepcjach. Pomijam tu użytkowników słabych maszyn, bo ja sam posiadam starego kompa na Lubuntu. Tak więc jeśli macie możliwość instalacji tego co chcecie, to nie wiem po co gadacie po próżnicy.

  • ynos

   Unity to nie ewolucja to deewolucja .

 • Mariusz

  KDE po prostu działa. Nigdy nie byłem fanem tego środowiska, ale teraz Mint z KDE budzi mój zachwyt. Jest wszystko co potrzebuję. Używam ubuntupodobnych (zacząłem ubuntu 6.10). Pracwałem jeszcze na DOS-ie. Nawet ta firma z Redmontown używa KDE. Gdy były problemy z własną przeglądarką kupili od teamu KDE qunkiego. Do dzsiaj intenet-exploller chodzi na ich silniku. Fajnie, że inni lubią Unity, bo dla mnie nie jest do strawienia. GNOME2 było tym co lubię. Może się poprawi (mam 52 lata).
  I Love Linux