Konfiguracja Asus Zenbook UX32VD

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Poradnik został opracowany przez Jakuba Kandulskiego, który recenzował Zenbooka na łamach Surething

181066911_1980541321_o

Komputer Asus Zenbook jest w głębi rzeczy nastawiony do poprawnej pracy z systemem Ubuntu. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy skorzystać z dedykowanej karty graficznej laptopa – Nvidia Geforce GT 620M. Pokażę wam, jak to naprawić. Zaczynamy od instalacji sterowników:

sudo apt-get install nvidia-prime nvidia-319 nvidia-settings-319

Od tej chwili używany jest wyłącznie układ graficzny Nvidia GeForce – co niestety, negatywnie wpływa na pracę przy jednym ładowaniu. Niestety rozwiązanie to nie jest idealne. Nie działa tu wstrzymanie systemu, a po wybudzeniu komputera z „drzemki” zobaczymy tylko podświetloną matrycę i pusty ekran. Zaradzić temu można wciskając Ctrl + Alt + F1 a następnie Ctrl + Alt + F7, jednak nawet to nie gwarantuje pełnego sukcesu – czasami zanika tapeta, a wokół okien aplikacji pojawia się nieestetyczna obwódka – tak jakby Unity się uszkodziło.

Nvidia wydała już nowszą wersję nvidia-prime oznaczona numerem 0.5, w której udoskonalono wykrywanie sprzętu, włączono kontrolowanie włączenia karty podczas zamykania systemu. Dodano także przełącznik prime-select, który ma umożliwić użytkownikowi ręczne wyłączanie dedykowanej karty graficznej na wzór rozwiązania Catalyst w układach AMD. W programie Nvidia-Settings równolegle dodano opcje przełączania się pomiędzy układami.

Niestety, wersja 0.5 dostępna jest jedynie dla wydania Ubuntu 14.04 Trusty Tahr w repozytoriach Proposed, przez co użytkownicy Ubuntu 13.10 muszą jeszcze parę chwil przecierpieć, aż do kwietniowej premiery Ubuntu LTS. Innym sposobem na ożywienie nieaktywnej karty to instalacja programu Bumblebee. Jest to projekt społeczności, umożliwiający uruchomienie aplikacji na układzie Nvidii. Instalacja sprowadza się do wykonania (jeśli wcześniej stosowaliśmy nvidia-prime):

sudo apt-get remove nvidia-prime
sudo apt-get install bumblebee

A jej konfiguracja wygląda następująco:

 1. Otwieramy plik konfiguracyjny programu:
  sudo gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf
 2. Ustawiamy odpowiednie linie tekstu:
  Driver=nvidia
  KernelDriver=nvidia-319
  LibraryPath=/usr/lib/nvidia-319:/usr/lib32/nvidia-319
  XorgModulePath=/usr/lib/nvidia-319/xorg,/usr/lib/xorg/modules
 3. Zapisujemy zmiany i uruchamiamy ponownie komputer.
 4. Wydajemy polecenie:
  optirun -b none nvidia-settings -c :8

  Sprawdzając tym samym, czy korzystamy z zainstalowanego modułu jądra i sterownika. Bumblebee można wykorzystać do uruchamiania gier na Steamie. W bibliotece gier klikając prawym przyciskiem myszy na grze, w którą mamy ochotę zagrać, wybieramy opcje uruchamiania i wpisujemy:

  optirun %command%
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.