Komunikat „Frequency out of range” zamiast GRUBa

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli podczas uruchamiania komputera na ekranie pojawia się komunikat:

Frequency out of range

Oznacza to, że ustawiona rozdzielczość GRUBa (bo to on powinien się pojawić zamiast tego komunikatu) jest zbyt duża. Można to jednak łatwo naprawić.

 1. Otwórz terminal i wydaj polecenie:
  sudo gedit /etc/default/grub
 2. Odszukaj linię:
  #GRUB_GFXMODE=640x480
 3. Usuń komentarz (znak #):
  GRUB_GFXMODE=640x480

  Spowoduje to ustawienie rodzielczości GRUBa na 640×480 – jest to bezpieczna rozdzielczość, z którą nie powinno być problemu. Jeśli chcesz, możesz ją stopniowo modyfikować, aż osiągniesz wartość graniczną.

 4. Zapisz plik Ctrl + S i zamknij okno edytora tekstu.
 5. Zaktualizuj GRUBa:
  sudo update-grub

  Uruchom ponownie komputer.

  Źródło: ubuntuforums.org
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • slawek@g.pl

  witam! Tytułowy zwrot jest mylący , ponieważ w przypadku przekroczenia parametrów synchronizacji H/V, to MONITOR generuje informacje o tym i dlatego NIE u każdego pokaże się tytułowy komunikat , sam spotykałem się z ‚Over range – standby’ i ‚Check video source’ . Pozdrawiam

  • Nie tyle mylący, co nieprecyzyjny. Niestety, tak jak mówisz, co monitor to komunikat – znalezienie wszystkich możliwych opcji byłoby trudne. Dzięki za uwagę.

 • johnympl

  witam, niestety objawy jak powyzej, zmieniam gruba, i nic. fakt ze zeby sie do niego dostac to startuje z płyty. niby wszystko idzie tak jak powinno a komunikata out..” jak był tak jest.

  dodam ze mam nvidia 6200, 2gb ram/ amd procek ok 2ghz.

  miałem xp plus 10.04lts i zrobiłe upgreda na 12.04lts, poszło ok nawet konto sciągnął ale był w słabej rozdizałce. po doinstalowaniu sterów do grafy zbiesił sie i doop.

  moze jest jakas opcja na odinstalowanie sterów (bedąc uruchomionym z płyty czy coś? jestem raczej zielonkawy w temacie linxa

 • johnympl

  własnie własnie, zapisanie gruba ctrl+s (niby normalnie opcja save jest dotepna) niby działa zapisuje ale, po wpisaniu o update gruba twierdzi ze zła lokalizacja a po resecie juz jest jego poprzednia wersja Jakiś pomysł jak raz i dobrze go zmienić?

 • gregor_czest

  Niestety u mnie taż nie zadziałało. Gdy uruchamiam komputer z kartą graficzną GF5200MX to wszystko jest ok ale GRUB wyświetla się w wysokiej rozdzielczości mimo zmian na 640×480 według opisu z powyższego artykułu. Gdy wkładam kartę GF7600GS mam cały czas Out of range przed wyświetleniem GRUBA. Czy może ktoś ma jakiś pomysł co mogę jeszcze zrobić? Każde LiveCD uruchamia się bez problemu na GF7600GS więc karta jest raczej ok.

 • johnympl

  jako ze wstepnie robiłem upgrade’a z 10.04lts do 12.04lts i grub sie wysypał a w kazdym razie miałem kłopot out of range to na partycji od 10.04lts postawiłem swiezą kopię 12.04 lts (uprzednio kopijac wszystko co cenne było na tej partycji) i od razu zadziałało poprawnie. grub chodzi spoko, linux startuje dobrze. jedynie ze nie mogłem skorzystac z opcji importu ustawien z poprzedniej wersji linxa.

 • Espablo

  A ja znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Powyższa porada nie pomogła mi za bardzo. Samo wykonanie polecenia „sudo gedit /etc/default/grub” było problemem. Więc trzeba było wykonać „sudo nano /etc/default/grub” ale zmiana na „GRUB_GFXMODE=640×480” nie pomogła.
  Pomogło mi natomiast wciśnięcie Ctrl+Alt+(Numpad Plus key)

  • Yzut

   U mnie to właśnie pomogło!!! Dodam tylko od siebie, że chodzi o lewy CTR + ALT i „+”(na klawiaturze numerycznej).