Kompilacja programów ze źródeł

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Pobierasz paczkę z aplikacją – jednak nie jest to paczka *.deb. Rozpakowywujesz ją i co widzisz? Dziesiątki plików, które nic Ci nie mówią. W takim przypadku należy przystąpić do kompilacji ręcznej, która, moim zdaniem, jest rzadko wybieraną drogą przez użytkowników, ponieważ przeraża ich same słowo „kompilacja”. W rzeczywistości nie jest to takie trudne.

Na początek przejrzyj listę plików. Jeśli znajdziesz tam plik ./configure to wykonaj poniższe polecenia:

./configure
make
sudo make install

Gotowe… nie było tak źle, prawda?

A co w przypadku, gdy nie ma pliku ./configure? Tak naprawdę powyższy sposób kompilacji jest już dosyć przestarzały i obecnie większość programów będziesz kompilować tak:

cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/katalog/w/którym/chcesz/zainstalował/aplikację

Jeśli nie wystąpią żadne błędy (a czasem brakuje niektórych pakietów, które należy ręcznie doinstalować), wklep:

make

a potem

sudo make install

Skończone :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • bohoomil

    W systemach pochodnych od Debiana warto rozważyć zastąpienie komendy ‚sudo make install’ alternatywą w postaci ‚sudo checkinstall’, która przygotuje i zainstaluje pakiet zgodny z naszym menadżerem programów. Korzyści? Przygotowany w ten sposób pakiet można zainstalować na innych komputerach (zgodnych z naszą architekturą), a w razie potrzeby łatwo można usunąć (np. za pomocą Synaptica), co w przypadku ‚make install’ nie zawsze jest czynnością prostą. Aby korzystać z checkinstall należy go najpierw zainstalować w standardowy sposób (najprościej wpisując w terminalu ‚sudo apt-get install checkinstall’).

    Pozdrowienia ;)

  • Pingback: Ubuntu – pomoc » Tworzenie paczki *.deb()