Kolejni światowi operatorzy dołączają do CAG

Grupa Doradcza ds. Ubuntu Touch (Carrier Advisory Group – CAG) to twór Canonical, który ma dostarczyć forum dla operatorów sieci komórkowych, aby mieli realny wpływ na rozwój Ubuntu dla smartfonów.

Aktywność Marka Shuttlewortha podczas GSMA Mobile Asia Expo sprawiła, że do grona 8 operatorów „założycieli” (7 z Europy i jednego z Azji) dołączyli kolejni – tym razem ze Stanów Zjednoczonych, Indonezji oraz Australii.

Mark Shuttleworth

Niedawno świat obiegła wieść, że również operatorzy chińscy są zainteresowani współpracą przy rozwoju Ubuntu Touch. Wiemy, że Chińczycy docenili Ubuntu, a Canonical doceniło Chińczyków – istnieje oficjalna chińska odmiana Ubuntu – Ubunty Kylin – którą można pobierać wprost z serwerów Canonical.

Szczegóły odnośnie nazw pozaeuropejskich operatorów nie są nadal znane, jednak z pewnością powinno cieszyć duże zainteresowanie mobilnym systemem od Canonical.

Pozostaje tylko czekać na dzień, w którym któryś z polskich operatorów sieci komórkowej dołączy do Grupy Doradczej ds. Ubuntu Touch. Mamy na to jakieś szanse?

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • MSTdzw

  No dobra, czas na producentów…

 • Szanse są, jeżeli T-Mob wspiera Firefox OS, to czemu Play nie może ruszyć Ubuntu?
  Prawda jest taka, że dopóki nie zobaczymy hardware z tym software, to nie ma się po co rozczulać ;)

  • MSTdzw

   Tak jak mówisz, ciężko znaleźć coś na czym można to zainstalować nie będąc jednocześnie beta testerem. Zastanawiałem się nawet nad galaxy nexus, ale te problemy z nand flagowca googla są żałosne. Nexus4 trochę drogi na eksperymenty. Pozostaje Note, który już ma dość ogarnięte wszystko, ale nie 100%, tylko on jest ogromny.

   Uparte Canonical mogłoby się ugadać z takim ZOPO, czy ZTE i wypuścić już Ubuntu Phone na procesorach MTK. Jak tak będą zwlekać to nic z tego nie wypali.

   • Na 90% forum XDA zacznie portować system na komórkach HTC, gdyż są one najpostrze do obróbki w każdym systemie. Nexusy… myślę że dla pewnego swego nie ma nic strasznego ;)

    • MSTdzw

     Ja się opieram na procentach gotowości. https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices
     Nie jest tak kolorowo i wydaje mi się, że może być straszna lipa na koniec. Canonical musi pokazać w jakieś urządzeni referencyjne, a nie opierać się tylko na moderach, z których nie wszyscy mają na tyle wysokie kompetencje by wszystko działało w 100%. A może Canonical liczy na armię wolontariuszy. Na razie to taki system wydmuszka.

     Przekonanie chińskich producentów byłoby krokiem milowym dla Łubudubu.

     • Huawei czeka na docenienie, czy takie ZTE (choć te zainwestowało w Firefox OS)

 • MSTdzw

  Verizon Wireless Joins Ubuntu Touch Advisory Group