[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jak wiadomo KDE jest środowiskiem w którym użycie pamięci RAM, może być nawet o kilka procent większe niż w środowisku GNOME. Powodują to włączone animacje i plasmoidy. Przeglądając Internet znalazłem klika sposobów na zwiększenie wydajności KDE, które zastosowane razem mogą zmniejszyć zużycie RAMu nawet o 100 – 150 MB, bez konieczności wyłączania efektów pulpitu. No to zaczynamy:

Pierwszy sposób

Pierwszym sposobem jest wyłączenie animacji OXYGEN. Aby je wyłączyć należy wcisnąć kombinację klawiszy Alt + F2 i wpisać polecenie:

oxygen-settings

Potwierdzamy klawiszem Enter.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Uruchamianie oxygen-settings

W zakładce Styl elementu interfejsu wybieramy kartę Animacje. Następnie odznaczamy pozycję Włącz animacje i klikamy Zastosuj.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Pierwsza część konfiguracji

W tym samym oknie przechodzimy do Dekoracja okna i klikamy na Włącz animacje, a potem na Zastosuj.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Druga część konfiguracji

Sposób drugi

W drugiej metodzie należy wejść do Ustawień systemowych a następnie do Wygląd programów. Następnie przechodzimy do Styl, a w zakładce Dostrojenie w Efektach graficznych ustawiamy Niska rozdzielczość i małe obciążenie procesora. Na koniec klikamy Zastosuj.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Niska rozdzielczość i małe obciążenie procesora

Sposób trzeci

Kolejnym sposobem na zwiększenie wydajności jest zwiększenie szybkości animacji. W tym celu wchodzimy do Ustawień systemowych, a następnie do Efektu pulpitu. Znajdujemy pozycję Szybkość animacjii z listy wybieramy Szybkie.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Szybkość animacji

Sposób czwarty

Czwartą metodą jest zamknięcie sesji podczas wyłączania komputera i uruchomienie nowej podczas logowania. Dzięki temu, jeśli podczas wyłączania komputera nie zamkniemy np: przeglądarki, nie zostanie ona ponownie uruchomiona podczas ponownego włączenia, co pozwoli na szybsze załadowanie systemu. Aby to zrobić, należy wejść do Ustawień systemowych, a następnie do Uruchamianie i włączanie. Tam klikamy na Zarządzenie sesją i w Domyślne opcje zamykania systemu zaznaczamy Zakończ bieżącą sesję. W Przy logowaniu należy zaznaczyć Uruchom pustą sesję. Na końcu klikamy Zastosuj.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Uruchom pustą sesję

Sposób piąty

Ostatni sposób jest głównie przeznaczony dla użytkowników, którzy na pokładzie mają karty ATI, ale Ci którzy mają karty NVIDIA też mogą z tej podpowiedzi skorzystać. Na początek należy wejść do Ustawień systemowych, a następnie do Zarządzanie oprogramowaniem i w polu szukaj wpisujemy kde-config-qt-graphicssystem.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

kde-config-qt-graphicssystem

Zaznaczamy program, klikamy na Zainstaluj i następnie na Zastosuj.

Po zakończonej instalacji zamykamy wszystkie okna i jeszcze raz uruchamiamy Ustawień systemowych, pojawi się tam tam aplikacja Qt Graphics System.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Po instalacji...

Uruchamiamy program i w nim zaznaczmy w oknie, które się pojawi pozycje Raster. Następnie klikamy na Zastosuj.

[KDE] Zwiększenie wydajności środowiska KDE

Raster

To był ostatnia z metod które znalazłem, metody te pozwalają na zwiększenie wydajności środowiska KDE. Oczywiście sposoby te testowałem na KUBUNTU i różnie mogą działać w innych dystrybucjach ze środowiskiem KDE. U mnie zauważyłem wzrost wydajności – teraz po uruchomieniu systemu wykorzystanie pamięci jest w przedziale 420MiB – 450MiB, gdzie przed zastosowaniem zmian zużycie wahało się w przedziale 550MiB – 570MiB. Oczywiście mimo zastosowanych rozwiązań, dalej mogę się cieszyć włączonymi efektami pulpitu takimi jak kostka czy drganie okna podczas jego przesuwania.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Amraam

  Brawo:D
  W końcu coś w kwestii KDE się dzieje:D

  • „Jak wiadomo KDE jest środowiskiem w którym użycie pamięci RAM, może być nawet o kilka procent większe niż w środowisku GNOME.”
   To Ci nie wyszło, ponieważ nowe KDE chodzi o wiele szybciej niż każde GNOME, a zużycie zasobów również jest porównywalne, jednakże nie należy patrzeć na liczby w monitorze systemu, gdyż co z tego że jedno środowisko bierze mniej pamięci o np. 50mb jak w praktyce chodzi jak ślimak…
   Spróbujcie KDE 4.6.4 to sami zobaczycie.
   Pozdrawiam.

 • Marcia

  Czegoś tu nie rozumiem, przecież RAM jest po to, żeby jej używać. Powyższe to jest chyba typowo windowsiane podejście do tematu

 • mojo

  boli mnie gdy w XXI w gdzie standardem jest powyżej 2GB ramu (jeśli kłamię to pokażcie mi nowy komputer stacjonarny w którym sprzedawca włożył mniej, zwykle jest to nawet 4GB)
  człowiek pisze że po wyłączeniu efektów zyskał 100mb…
  A jakim kosztem? że nagle wszystko jest ubogie, brzydkie i mniej wygodne, to może od razu powrócić do wykuwania xów z kamienia wtedy będzie prawdziwy oldskool!
  Sory ale 1GB ramu to mam w komórce więc nie płaczcie że 100mb to dużo…

 • Olgierd

  Marcia i mojo a pomyśleliście o osobach ze słabym pięcioletnim sprzętem gdzie 2GB to max??
  Bo z tego co ja zauważyłem to myślicie o najnowszym sprzęcie nie patrząc na to że ktoś nie ma tyle pieniędzy żeby pozwolić sobie na nowy sprzęt
  A jeśli ma i chce mieć coś przenośnego to kupuje netbooka który ma standardowo 1GB Ramu

 • xaoc

  Ale RAM nie jest tylko dla systemu operacyjnego!