[KDE] Yakuake – terminal niczym z gry Quake w Twoim systemie!

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wielu z Was, drodzy czytelnicy, na pewno grało w grę Quake. Była tam konsola wysuwana od góry. Dziś takie rozwiązanie możesz mieć w swoim systemie. Wystarczy, że zainstalujesz program Yakuake i skonfigurujesz go wg. swoich upodobań.

Yakuake

Instalacja

Program znajduje się w standardowym repozytorium większości dystrybucji z implementacją środowiska KDE. W Kubuntu oraz PCLinuxOS – lub innych dystrybucjach korzystających z apt’a – instalujemy go poleceniem:

sudo apt-get install yakuake

Konfiguracja

Aby uruchomić program, wciskamy kombinację klawiszy ALT + F2, a następnie wpisujemy:

yakuake

i zatwierdzamy klawiszem Enter. Wyświetli się powiadomienie, że program został uruchomiony i jest dostępny pod klawiszem F12.

Po wysunięciu terminala i naciśnięciu strzałki w dół, która znajduje się w prawym dolnym rogu programu, mamy dostęp do kilku opcji. Możemy ustawić procentowo rozmiary terminala (procent powierzchni pulpitu) – szerokość i wysokość.

Do wyglądu samego terminala (tj. tekst), Yakuake wykorzystuje systemowe profile terminali. Jeśli zmienimy wygląd profilu w Yakuake i uruchomimy standardowy terminal – tekst będzie wyglądał w nim tak samo jak w Yakuake, w drugą stronę również.

Program posiada również własne ustawienia:

Yakuake - konfiguracja okna

Yakuake - konfiguracja zachowania

Yakuake - konfiguracja wyglądu

Podsumowując: program ten, to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba otwierać osobnego okna do terminala, a jedynie nacisnąć klawisz zdefiniowany przez nas klawisz, aby mieć dostęp do konsoli.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • CooMooLooS

    A dla środowiska graficznego Gnome istnieje odpowiednik guake :)

    • Admc

      Wpis o guake jest już dawno napisany i zaplanowany na jutro.