[KDE] K3b – Zewnętrzny program normalize-audio nie jest zainstalowany

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli nagrywasz piosenki na płytę CD zapewne korzystasz z funkcji normalizacji głośności. Jest to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza, gdy nagrywa się piosenki z różnych źródeł. W K3b domyślnie ta funkcja jest niedostępna. Wydawałoby się, że rozwiązanie jest banalne i wystarczy wklepać poniższy kod:

sudo apt-get install normalize-audio

Nic bardziej mylnego – K3b dalej nie będzie wykrywał tego programu. I tu pojawia się bug, który występuje już od dawna i nikt go do tej pory nie poprawił. K3b sprawdzając czy program jest zainstalowany wykonuje polecenie: normalize-audio –version i otrzymuje w odpowiedzi: normalize 0.7.7 a spodziewa się normalize-audio.

Aby to naprawić należy stworzyć prosty wrapper. Otwórz edytor tekstu:

kdesudo kate /usr/local/bin/normalize-audio

W edytorze wklej ten tekst:

#!/bin/bash
case "$1" in  
  --version)
    /usr/bin/normalize-audio --version | sed -e 's/normalize/normalize-audio/g'
    ;;
  *)
    /usr/bin/normalize-audio $*
    ;;
esac

Zapisz, zamknij i nadaj uprawnienia do wykonywania:

sudo chmod a+x /usr/local/bin/normalize-audio

Teraz otwórz K3b, z menu wybierz Ustawienia → Konfiguracja: K3b, przejdź na zakładkę Programy, a następnie Ścieżka przeszukiwana. Przesuń pozycję /usr/local/bin na najwyższą pozycję, teraz przejdź na kartę Programy i kliknij na przycisk Znajdź. Teraz zamknij ustawienia, normalizacja głośności powinna już działać.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.