[KDE] Integracja Firefoxa z KDE

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Użytkownicy KDE z pewnością wiedzą, że Firefox (jak większość aplikacji nie-QT) słabo się integrują ze środowiskiem graficznym. Dziś pokażę jak znacznie poprawić wygląd Firefoxa. Po pokazanych tu zabiegach Firefox będzie wyglądał niemal jak aplikacja pisana pod KDE.

Firefox przed metamorfozą

Firefox po metamorfozie

Pokazane tu zmiany dość znaczącą wpływają na rdzeń przeglądarki i nie można ich cofnąć w łatwy sposób jeżeli nie masz kopii zapasowej!

Tworzenie kopii zapasowej profilu

Tworzenie kopii zapasowej profilu przeglądarki jest bardzo proste. Wystarczy że wykonasz polecenie:

cp ~/.mozilla ~/.mozilla.bak

Instalacja i wstępna konfiguracja Oxygen KDE

Pobierz dodatek Oxygen KDE dla Firefoxa 3.6+ z kde-look.org
Po ponownym uruchomieniu Firefoxa jego wygląd powinien znacznie się poprawić.
Teraz uruchom Firefox → Opcje motywu Oxygen KDE lub Narzędzia → Opcje motywu Oxygen KDE jeżeli używasz klasycznego menu.

W moim przypadku autodetekcja motywu nie zadziałała, więc w zakładce Główne najlepiej jest wybrać motyw ręcznie. Resztę opcji ustaw według własnego uznania.

Status-4-Evar

Jeśli chcesz mieć pasek postępu wewnątrz paska adresu jak w Rekonq czy Safari, to ten dodatek jest dla Ciebie. Zainstaluj go ze strony Mozilli i uruchom ponownie przeglądarkę. Następnie przejdź do listy zainstalowanych dodatków (Firefox → Dodatki lub Narzędzia → Dodatki) i otwórz preferencje właśnie zainstalowanego dodatku. Ustaw go tak jak na poniższych zrzutach ekranu.

Status→Ogólne

Postęp→Pasek adresu


Na screenach pokazano tylko najważniejsze opcje dodatku, resztę możesz skonfigurować wg własnego uznania.

Usuwanie paska tytułowego przeglądarki

W Windows Firefox domyślnie ukrywa pasek tytułowy, zmniejsza to wielkość interfejsu. To rozwiązanie zostało opracowane z myślą o netbookach, które maja bardzo mało pikseli w pionie. Niestety w Linuxie nie znajdziemy tego ficzera. Programiści Mozilli podjęli taką decyzję ze względu na mnogość menadżerów okien i brak standaryzacji. Na szczęście można łatwo ukryć pasek tytułu samemu. Ten trick będzie działał tylko jeżeli używasz menadżera okien kwin.

Uruchom ustawienia systemowe (K→Programy→Ustawienia→Ustawienia Systemowe) i przejdź do sekcji Wygląd przestrzeni roboczej→Dekoracje okna, następnie kliknij na przycisk Konfiguruj dekoracje i przejdź do karty Wyjątki specyficznych okien. Dodaj nowy wyjątek, w polu wyrażenie regularne do dopasowania wpisz (Navigator Firefox). Zaznacz Ukryj pasek tytułu okna. Zastosuj i zamknij ustawienia systemowe.

Teraz otwórz Firefoxa, kliknij PPM na pasek narzędzi i wybierz dostosuj. Dodaj do pasku narzędzi przyciski minimalizuj, maksymailzuj i zamknij.

Cofanie zmian

Nie spodobał ci się integrujący się Firefox? Możesz łatwo cofnąć zmiany jeśli wykonałeś kopię zapasową. Wykonaj poniższe polecenia:

rm -rf ~/.mozilla
mv ~/.mozilla.bak ~/.mozilla

Teraz uruchom ustawienia systemowe (K→Programy→Ustawienia→Ustawienia Systemowe) i przejdź do sekcji Wygląd przestrzeni roboczej→Dekoracje okna, następnie kliknij na przycisk Konfiguruj dekoracje i przejdź do karty Wyjątki specyficznych okien. Usuń wyjątek (Navigator Firefox). Zastosuj i zamknij ustawienia systemowe.

Mam nadzieję że wpis okazał się przydatny.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ubuntu14

  hej, jak zainstalować można najnowszy firefox 5.0.1 , opera 11.50 i conky-lua w starszej wersji ubuntu 10.04 lts ?

 • ubuntu14

  No dzięki zainstalowałem ze strony mozilla oraz opere. A jest jakiś program by przyspieszyć, wybrać listę szybszych repozytoriów w starszej wersji Ubuntu?

  • Admc

   Co przyspieszyć? Pisz konkretnie o co ci chodzi.

 • A czy jest możliwość zrobienia tego samego z Thunderbirdem? Chodzi mi głównie o ukrycie paska tytułowego i dodanie trzech przycisków?