Jak zmienić edycję Ubuntu?

Cechą charakterystyczną systemów Linux, w tym Ubuntu, jest to, że każdy użytkownik ma bardzo duże pole manewru w dostosowanu wyglądu i funkcjonalności sstemu do własnych potrzeb. Co to nam daje w praktyce? Różnorodność środowisk graficznych jakie mamy do dyspozycji. Dla ułatwienia życia istnieją już gotowe edycje Ubuntu, posiadające to co najlepsze ze swojej matki, jednakże z innymi środowiskami graficznymi. Są to:

Ubuntu z Unity
Kubuntu z KDE
Xubuntu z XFCE
Lubuntu z LXDE
Ubuntu GNOME z GNOME 3
Istnieje jeszcze Edubuntu, czyli Ubuntu z preinstalowanymi aplikacjami edukacyjnymi dla wszystkich poziomów nauczania od przedszkola po studia.

Instalacja dodatkowej edycji Ubuntu

Aby w całości wyemigrować z danej edycji systemu na inną, wystarczy kilka prostych komend w konsoli,. Zaczynamy od zainstalowania paczki przekształcającej nasz system w:

Ubuntu:

sudo apt-get install ubuntu-desktop

Kubuntu:

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Xubuntu:

sudo apt-get install xubuntu-desktop

Lubuntu:

sudo apt-get install lubuntu-desktop

Ubuntu Gnome:

sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop

Edubuntu:

sudo apt-get install edubuntu-desktop

Edubuntu KDE:

sudo apt-get install edubuntu-desktop-kde

W chwili obecnej posiadamy dwa równolegle działające ze sobą środowiska graficzne Ubuntu. Możemy się między nimi przełączać i pracować równolegle w obydwu środowiskach.

Usuwanie niepotrzebnej edycji Ubuntu

Po przetestowaniu nowego środowiska graficznego większość z nas podejmie decyzję o go i powrocie do starego, albo o usunięciu poprzedniego pulpitu. Jest to spowodowe tym, że działając na dwóch pełnych środowiskach graficznych w menu aplikacji jest „bałagan”, ponieważ obydwa te środowiska instalują swoje aplikacje. Aby usunąć jedno ze środowisk wystarczy zastosować komendę

sudo apt-get purge *ubuntu-desktop

Następnie sprzątamy wszelakie niepotrzebne śmieci pozostałe po naszej konwersji używając komend:

sudo apt-get autoremove --purge
sudo apt-get autoclean

Po wykonaniu powyższych czynności powinniśmy się cieszyć przekonwertowanym systemem z nowym środowiskiem graficznym, ale z zachowanymi wszystkimi naszymi plikami i ustawieniami w systemie.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Janek Katalinski

  a w mincie zadziała??

  • Py64

   Nie. Mimo, że Mint to Ubuntu, to jednak są innymi dystrybucjami. Obie używają inne wersje pakietów, więc nie są kompatybilne. Dodatkowo, Mint nie używa wszystkich repozytoriów Ubuntu, a instalacja ich, lub pakietów pochodzących z nich może skończyć się NIESTABILNOŚCIĄ SYSTEMU.

 • Mark

  Dobry artykul, ale zmieńcie proszę to „sudo apt-get purge *ubuntu-desktop” bo ktoś początkujący wklepie to w terminalu, nie domyśli się, że chodzi o podstawienie za * odpowiedniej litery i będzie miał poważny problem. Jakieś zastrzeżenie, uwaga… Coś się przyda.

 • leon

  A gdzie się podział UbuntuMate?

 • dziurab

  Czy jeśli a ubuntu 14.04 zainstaluje kubuntu desktop to będzie on w najnowszej wersji? (plasma 5)

  • Py64

   Nie. Plasma 5 (NEXT) jest w oddzielnym repozytorium. Dodaj PPA kubuntu-ppa/next (sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/next), zaktualizuj repozytoria (sudo apt update) a następnie zainstaluj kubuntu-plasma5-desktop (sudo apt install kubuntu-plasma5-desktop). Kubuntu z plasmą jest oddzielnym remiksem Ubuntu.

 • jakub

  A kolega umarł? proszę o częstsze aktualizacje i wpisy, bo na tym portalu było wiele cennych uwa. POzdr ehical hacker Jakub H

 • Rafał

  Witam, a co zrobić, jeśli
  sudo apt-get purge kubuntu-desktop nie działa? Z resztą podobnie z sudo apt-get purge ubuntu-gnome-desktop…