Instalator Ubuntu nie widzi partycji

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ostatnimi czasy skrzynka pocztowa Ubuntu-pomoc.org zasypywana jest mailami w tej sprawie. Instalator Ubuntu nie widzi listy partycji, niezależnie od tego czy są one przygotowane do instalacji czy też nie.

Wreszcie jeden z Czytelników (z naszą małą pomocą :) ) rozwiązał problem. Wina leży w pakiecie dmraid.

Uruchom Ubuntu LiveCD/USB, otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get remove dmraid

Po usunięciu pakietu uruchom instalator – partycje powinny być już widoczne.

Źródło: ubuntuforums.org

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • mazdac

  ehhh… też miałem ten problem (po dołożeniu 1GB ram bo na 256MB to nawet instalator nie chciał się odpalić mimo minimalnych wymagań). Zainstalowałem z alternate, który z kolei nie chciał zainstalować nic oprócz systemu podstawowego i gruba (po odczytaniu z cd i sprawdzeniu wszystkich pakietów pakietów stwierdził, że nie może dalej kontynuować, płyta sprawdzona na 100%, dziwne)…. doinstalowałem za pomocą aptitude network-menagera, X’y i trochę gnome, dodałem reposy maverica, apt-get update i dalsza instalacja ubuntu-desktop poszła gładko. Powinni lepiej sprawdzać wydania bo przy każdym wydaniu są kwiatki z instalacją.

 • Kwpolska

  Lepiej wywalic plyte z ubuntu.

 • pawboss10

  Witam!
  Miałem ten problem i miesiąc czasu z nim walczyłem, ale teraz moje Ubuntu grzeje pełną parą:D
  Mam nadzieje ,że osoby które miały problem z partycjonowaniem (a było i sporo) natrafią na ten artykuł. Podziękowania dla pomysłodawcy:D

 • RcE

  a u mnie i to nie działa ; (
  po wydaniu komendy i zatwierdzeniu zatrzymuje się jakby , bo nie otzrymuje potwierdzeinia skasowania pakietu … później kiedy wpisuje polecenie jeszcze raz , informuje mnie że pakiet nie został zainstalowany … a gdy przechodzę do instalacji dalej jest wsystko po staremu , moje partycję nie są widziane ( sprawdzałem na ubuntu 10.10/14; (

 • messnex

  U mnie ten sposób nie działa. Wpisuje komendę do terminala, plik się usuwa a jak przechodzę do instalatora to dalej widzę komunikat, że „na tym komputerze nie ma zainstalowanego żadnego systemu”. Ktoś wie jak temu zaradzić??

 • Miałem ten sam problem, rozwiązaniem jest automat a nie ręczne wpisywanie komend. Po odpaleniu płyty tam gdzie mamy wybór czy instalować, sprawdzać pamięć itd klikamy F6 czyli dodatkowe opcje i zaznaczamy tam nodmraid. Po tym zabiegu wszystko poszło już jak należy.

 • ja

  ani jedno ani drugie wyjscie u mnie nie dziala:/ ani tez generic.all-generic_ide=1 all-generic-ide , 2 tydz z tym walcze i przegrywam :/ szlag mnie trafia ale sie uparlem :/

 • dami86

  U mnie żadna z metod nie działa. Przejrzałem już wiele stron na różnych forach i ciągle to samo. Mam Win7 chcę mieć obok Ubuntu 12.04.
  Jak załaduje Ubuntu z USB to w środowisku widzę partycje. Jak włączę Geparted to nie widać żadnych partycji tylko jeden duży dysk z napisaem „unlocated” czy jakoś tak. Po włączeniu instalki Ubuntu jest tak samo. Żadnych partycji tylko jeden duży dysk.

 • nowy88

  Może odgrzebany temat.
  Mi po długiej walce się udało.
  Na dysku 500gb stworzyłem jedną partycję 130GB ntfs pod Win7. Następnie uruchomiłem instalator win7, o dziwo zauważył tę partycję i na niej zainstalowałem Win7. Instalator sam podzielił tę partycję na 2, swoją 100mb i partycję pod system, resztę miejsca stworzył partycję fat32. Win się postawił, a instalator Ubuntu nareszcie zobaczył instalacje.
  Może komuś pomoże, powodzenia.

 • art

  u mnie to nie zadziałało. Czytam teraz ze wina jest tablica MBR zamiast GPT i trzeba cały dysk sformatować gparted a następnie zainstalować win i ubuntu

 • Lucjan

  U mnie nie działa. Wyskakuje error, czyli nie może usunąć nic. Dysk popartycjonowany był widzialny na samym początku, po jakimś problemie z instalacją prestał widzieć partycje i teraz widzi tylko jeden dysk jako całość, a po uruchomieniu Live widzi partycje….słabizna, jeżeli to ma być konkurencja dla windowsa, to ja jestem wielka stopa.

 • rNest

  Jak najbardziej pomogło… Po całodniowych kombinacjach. Dziękuję i pozdrawiam.