Instalacja Ubuntu Studio 12.04 dla laptopów z zintegrowaną kartą bcm 43xx na przykładzie Acer Aspire 3690

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Czytelnika o pseudonimie OttON
Uwaga! Zastosowana metoda instalacji Ubuntu Studio 12.04 dla komputerów posiadających kartę WiFi bcm 43xx nie działa dla zwykłej wersji systemu ze środowiskiem Unity z powodu innego sposobu działania instalatora. Możliwe, że instalatory innych wersji Ubuntu (Xubuntu/Lubuntu/Kubuntu) zadziałają w podobny sposób.

Od pojawienia się Ubuntu w wersji 12.04 użytkownicy laptopów, które posiadają kartę 43xx byli niemile zaskoczeni, że z powodu braku sterownika na płycie nie mogli zainstalować lub włączyć LiveCD systemu. Mogli się wówczas spotkać z takim komunikatem:

[...]
*Starting configure network device   [OK]
[ 165.754115] b43-phy0 ERROR: Firmware file „b43/ucode5.fw“ not found
[ 165.756209] b43-phy0 ERROR: Firmware file „b43-open/ucode5.fw“ not found
[ 165.758113] b43-phy0 ERROR: You must go to http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware and download the correct firmware for this driver version. Please cerefully read all instructions on this website.

Niestety zastosowanie się do instrukcji zainstalowania firmware b43 na dysku instalacyjnym lub uruchomienie LiveCD jest w tym przypadku niemożliwe. Nawet wyłączenie sprzętu w BIOSie niewiele daje. Instalator Ubuntu stara się znaleźć sterowniki do każdego niezbędnego dla niego sprzętu mimo jego wcześniejszego wyłączenia. Istnieje jednak mała luka w instalatorze Ubuntu Studio 12.04, która pozwala ominąć ten problem
W przypadku przykładowego laptopa posiadającego kartę bcm 43xx, jakim jest Acer Aspire 3690, na obudowie posiadamy przycisk karty sieci bezprzewodowej i diodę sygnalizującą jej stan gotowości. Uruchamiamy płytę LiveCD Ubuntu 12.04 i ładuje się ekran powitalny z ustawieniem parametrów instalatora (język, ekran, klawiatura itp.). Warto zauważyć, że wtedy nasza karta jest jeszcze nieaktywna, a jeśli jest, należy ją wyłączyć przyciskiem. Kiedy uruchomimy instalator, ten zacznie sprawdzać sprzęt. Spróbuje wówczas włączyć kartę b43, co zasygnalizuje włączeniem się karty. Wtedy należy ją natychmiastowo wyłączyć i śledzić komunikaty ładowania instalatora. Jeśli zostanie on załadowany bez zarzutu, możemy kontynuować instalację według pojawiających się instrukcji.
Po instalacji należy podczas ładowania systemu lub trybu ratunkowego powtórzyć wyłączenie karty sieciowej, jeśli ta zostanie przez system włączona. Wówczas Ubuntu Studio powinno się załadować bez zarzutu.
Po załadowaniu należy podłączyć laptopa do sieci (LAN/komórka). Kiedy to uczynimy, włączamy terminal i wprowadzamy komendę:

sudo apt-get install firmware-b43-installer

Po zainstalowaniu sterownika możemy włączyć kartę i korzystać bez przeszkód z komputera.

Źródła:
Własne przeprowadzone doświadczenia,
Korespondencja z użytkownikami Ubuntu i twórcą Ubuntu-pomoc.org,
strona http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/#Ubuntu.2FDebian.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • AveCezar

  Bo trzeba z plytka liveUbu grzac do sklepu i sprawdzić sprzęt .

  • OttON

   Live Ubu się da odpalić, ale tylko do 11.10. Problem z instalatorem Canonical ma zamiar naprawić dopiero od wersji 12.10, ale kto chciałby czekać.
   Mały dodatek: jeśli ktoś chce na siłę mieć zwykłe Ubuntu, jest możliwe dodanie sterownika do liveusb, ale według mnie jest przy tym więcej roboty, bo ciężko dodać ten firmware, aby był widoczny dla instalatora. A jeśli się uda, to nie zawsze działa (u mnie część Acerów posiadających Celerona M/Pentiuma M posłuszeństwa, w tym 3690).