Instalacja Ubuntu – partycjonowanie dysku

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Partycjonowanie to dosyć powszechny problem dla osób, które chcą zainstalować system Ubuntu. Napiszę tutaj kilka porad i gotowych przykładów podziału dysku, mam nadzieję, że okażą się przydatne.

Do podziału partycji możesz użyć dowolnego (oczywiście przeznaczonego w tym celu) programu. Możesz to zrobić nawet w trakcie instalacji systemu Ubuntu, dzięki wbudowanemu programowi partycjonującemu.

Podstawą jest partycja w formacie ext4 z księgowaniem. Na niej będzie bazował cały system. Już na samym początku pojawiają się dwie drogi:
1. Utworzenie jednej partycji dla katalogu home i pozostałych plików.
2. Utworzenie osobnych partycji dla katalogu home i pozostałych plików.

Drugi sposób wydaje się korzystniejszy, ponieważ w razie formatowania partycji, na której umieszczone są pozostałe pliki, zostanie zachowany folder home, w którym zawarta jest m.in. konfiguracja Twojego konta.

Potrzebna Ci będzie również partycja SWAP. Przyjęło się, że rozmiar pamięci SWAP to 2xRAM. Moim zdaniem jest to gruba przesada i niepotrzebne „zużywanie” dysku twardego. System Ubuntu będzie korzystał z partycji SWAP wtedy, gdy pamięć RAM będzie już przepełniona, a system będzie potrzebował jej na nowe procesy. Łatwo można wywnioskować, że im więcej pamięci RAM, tym partycja SWAP może być mniejsza. Dla pamięci RAM z przedziału od 1-2GB wystarczy w zupełności ok. 500MB. Dla większej ilości pamięci można tą liczbę stopniowo zmniejszać lub pozostawić bez zmian.

Kilka przykładowych podziałów dysku:

Dysk 100GB, 2GB RAM, dwa systemy operacyjne:
Windows ~ 50GB – NTFS
Ubuntu (później określana jako „/”) ~ 10GB – ext4 z księgowaniem
home ~ 39GB – ext4 z księgowaniem
SWAP ~ 500MB

Dysk 100GB, 2GB RAM, dwa systemy operacyjne – bez podziału na „/” i „home”:
Windows ~ 50GB – NTFS
Ubuntu ~ 49GB – ext4 z księgowaniem
SWAP ~ 500MB

Dysk 40GB, 1GB RAM, tylko system Ubuntu:
/ ~ 10GB – ext4 z księgowaniem
home ~ 29gb – ext4 z księgowaniem
SWAP ~ 500MB

Dysk 40GB, 1GB RAM, tylko system Ubuntu – bez podziału na „/” i „home”:
/~ 39GB – ext4 z księgowaniem
SWAP ~ 500MB

Dysk odpowiednio podzielony, czas na instalację systemu. Uruchom ponownie komputer, po zbootowaniu płytki uruchom instalację i postępuj zgodnie z instrukcjami aż do momentu podziału dysku. Wybierz opcję „Ustaw ręcznie partycje”. Teraz wystarczy odpowiednio przypisać etykiety:
– partycję, na której będzie system + katalog home (powyżej nazywałem je „Ubuntu”), oznacz jako „/„,
– partycję, na której chcesz umieścić pliki systemowe oznacz jako „/„, a katalog home jako „home/„,
– partycję SWAP, oznacz jako SWAP.

Jeśli nie sformatowałeś wcześniej partycji, możesz zrobić to teraz, wystarczy zaznaczyć opcję „Formatuj„.

Powodzenia.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Error

  Witam, mam problem z Linuxem. Po poprawnej instalacji systemu i stworzeniu odpowiednich partycji, próbowałem uruchomić nowy system, jednak po chwili ładowania pasku z logiem systemu, obraz robi się czarny i tyle. Mam wrażenie, że mój komputer ma problemy z wyświetlaniem tego środowiska graficznego (także GParted nie działa). Nie wiem co mam robić- wyłączałem opcję SLi, zmieniałem HDMi na DVI- nic. Po prostu pozostaje restart komputera i włączenie Windy. Mam zainstalowane Kubuntu 8.10 (ściągnąłem wersję z instalacją bez środowiska graficznego dla 64 bit). Ostatnio próbowałem zainstalować Ubuntu 9.04 (wersja 64 bit, później próbowałem też z 32 bit) w nadziei, że poprawiono to, co nie pozwala cieszyć mi się OS. Niestety- po załadowaniu, wybraniu języka i opcji instalowania systemu z menu, wyświetla się logo Ubuntu z czerwonym paskiem ładowania i…czarny ekran. Nie wiem co mam robić, spędziłem już wiele godzin nad rozwiązaniem problemu, ale nic nie znalazłem. Proszę o pomoc.
  PS: Czy da się zmienić czas, oraz kolejność systemów w GRUB’ie nie wchodząc do Kubuntu? Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzielenie pomocy.

 • Zacznę od końca:

  PS: Czy da się zmienić czas, oraz kolejność systemów w GRUB’ie nie wchodząc do Kubuntu? Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzielenie pomocy.

  Tak, wystarczy zainstalować na Windows program do obsługi partycji ext3. Pisałem o tym jakiś czas temu – klik.

  Co do problemów z systemem. Ściągnij ponownie obraz płyty – np. polski remix – klik, wypal go z najmniejszą prędkością. Spróbuj zainstalować system z bezpiecznego systemu graficznego. Jeśli to nie pomoże, podaj specyfikację komputera, może jest problem z komponentami.

  Pozdrawiam.

 • Error

  Witam i dziękuję za szybką odpowiedź. Polska wersja Linuxa już się ściąga. Zainstalowałem już plik, do którego dałeś link. Jednak po nadaniu liter odpowiednim partycjom i po pojawieniu się ich w zakładce „mój komputer” nie mam do nich dostępu, tzn. dostaję komunikat, że muszę sformatować partycję przed wejściem do niej. To normalne, czy mam coś nie tak z partycjami?

  Chwilowo podam też konfigurację mojego komputera, może to w niej leży problem:
  – 2 karty graficzne w Sli 9600 GT po 1 GB pamięci każda
  – procesor Q6600, nie podkręcany
  – 2 napędy DVD
  – płyta główna S- Series N650SLI-DS4L
  – system operacyjny Windows Vista Home Premium 64 bit
  – 8 GB pamięci RAM

 • Error

  Jestem już próbie instalacji Ubuntu PL, do którego podałeś link. Niestety, występują te same objawy co w przypadku Kubuntu i Ubuntu 9.04- po wybraniu opcji instalowania systemu, pojawia się logo z pomarańczowym paskiem, chwilę się ładuje, potem dochodzi do końca, znika obraz i… tak zostaje. Samo menu z płyty dobrze działa, więc moim zdaniem (laika) są jakieś problemy z wyświetlaniem grafiki, choć moje karty graficzne nie są rzadkością, a słyszałem, że Ubuntu jest dobrze zoptymalizowany. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 • Ad1. To nie jest normalne, u mnie wszystko działa dobrze. Pewnie coś z partycjami jest nie tak… nie wiem dokładnie, nie spotkałem się z takim komunikatem.

  Ad2. W czasie ładowania systemu wciśnij CTRL+ALT+F2 i powiedz na czym się zawiesza.

 • Error

  Odnośnie tych dysków, to nie wiem co mam zrobić. Odnowa zainstalować system Kubuntu, czy jest może jakiś program, który to naprawi? Uważam, że to może przez złe spartycjonowanie system nie chce działać, ale nie wiem jakie czynności mam przedsięwziąć.

  Wciskałem podczas bootowania i ładowania systemu (niebieski pasek z logiem) ale nie było żadnej reakcji. Jak zwykle pojawiał się czarny ekran i musiałem restartować komputer… Próbowałem dwa razy, jednak nic to nie dało.

  PS: Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem, ale miałem ważne sprawdziany i za bardzo nie miałem czasu ;)

 • Proponuje ponowie zainstalować system. Może problem rozwiąże się sam :)

 • Error

  Ale nie mogę zainstalować systemu. Po wybraniu opcji instalacji, nie mam obrazu… Jak wcześniej pisałem, jest chyba coś nie tak z moim kompem, bo Gparted (program do partycjonowania) nie chce mi działać po poprawnym zbootowaniu. Nie wymaga instalacji na dysku, a korzysta ze środowiska Ubuntu. Nie wiem co robić :/

 • Również nie mam pojęcia… prawdopodobnie wina sprzętu, ale ciężko cokolwiek osądzić jak nie ma się dowodów.

 • matt_linux

  Zawsze zapominam, więc artykuł przypomina mi nieustannie o partycji wymiany. Pzdr

 • emesbe

  witam. mam problem ponieważ przy wyborze partycji nie mogę wybrać ntfs. co zrobić żeby mieć też partycję pod windowsa?

  • Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi. Co Cię interesują partycje NTFS?

 • emesbe

  to jakie partycje maja mnie interesować? mam tam gdzie jest opcja z dyskami że dysk jest podzielony na ext3 i swap. nie wiem teraz co z tym zrobić bo jak odpalam płytę z win7 to jej nie czyta podczas uruchamiania a jak odpalam z winxp to przy instalatorze wyskakuje mi info że nie czyta mi dysku tak jakby wcale nie było go. jeśli to wymaga zmiany partycji to mogę jeszcze raz zainstalować ubuntu ale nie wiem jakie partycje ustawić żeby było ok. ps gdzieś wyczytałem że trzeba coś tam zmieniać na nfts

  • A co dokładnie chcesz zrobić?

 • emesbe

  wgrać windowsa xp lub win7. ale wolałbym póki co xp.

  • Skoro mówisz, że nie ma problemu, aby zainstalować ponownie Ubuntu to zrób tak: pełny format, przygotuj ładnie partycję pod oba systemy, instalacja Windowsa, instalacja Ubuntu.

 • emesbe

  a jak to mam przygotować partycję pod oba systemy? i przy okazji co jeśli chciałbym tylko windowsa?

  • Najłatwiej przygotować partycje będzie z poziomu gParted LiveCD. Jeśli chcesz tylko Windowsa, to nie instalujesz Ubuntu – proste.

 • emesbe

  a co to jest to gParted?jak to wykonać?

 • emesbe

  dziękuje bardzo szmitas. chociaż znając życie i tak pewnie będę miał jeszcze jakieś pytania. pozdrawiam

 • 123

  czy po utworzeniu /home na oddzielnej partycji, w inny sposób należy instalować pakiet apache+php+mysql+phpmyadmin?

  Gdy wszytko miałem na 1 partycji działało bez problemu, po utworzeniu szyrowanej partycji /home nie mogę dostać się do phpmyadmin.

 • Kajtek

  A co mam zrobić kiedy obok rysunku partycji mam jakiś kluczyk i nie mogę ani utworzyć partycji ani sformatować. A ogólnie to chcę zainstalować windowsa obok ubuntu i nie moge

  • wrzomar

   Jeśli mnie pamięć nie myli kluczyk oznacza, że partycja jest zamontowana, więc musisz ją odmontować, ale na działającym systemie niektórych partycji nie odmontujesz, bo cały czas z nich korzystasz (np. / i /home). Najlepsze wyjście to uruchomić komputer z LiveCD z GParted na pokładzie (np. płytę z GParted lub z Ubuntu). Po zainstalowaniu Windowsa (a właściwie już po modyfikowaniu partycji z /boot) żeby uruchomić system będziesz musiał zainstalować GRUB2 http://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub2-when-ubuntu-wont-boot/ ). GRUB2 chyba powinien znaleźć Ubuntu jeśli za bardzo pomieszasz coś z partycjami (Windows znajdzie na pewno), jeśli w /etc/fstab używałeś /dev/sdX# zamiast UUID-ów będziesz musiał pozmieniać odpowiednio. W „starym” GRUBie jeśli się zmieniło nr partycji na której było Ubuntu to potem trzeba było grzebać w plikach w /boot (jeśli mnie pamięć nie myli) lub korzystać z konsoli GRUB (GRUB liczy partycje inaczej (od zera) niż GRUB2 (od jeden)), ale myślę, że w razie czego Boot Repair sobie poradzi z większością problemów – oczywiście trzeba go przedtem zainstalować lub ściągnąć i wypalić płytkę livecd z Boot Repair.

   • wrzomar

    Oczywiście, żeby GRUB „znalazł” wszystkie systemy trzeba uruchomić update-grub – nigdy nie musiałem tego robić z płyty, ale podążając za How-To Geek po zainstalowaniu GRUB2 ‚sudo grub-install –boot-directory=/mnt/boot /dev/sdX’ należałoby odświeżyć konfigurację GRUB-a (update-grub to grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg) ‚sudo grub-mkconfig -o /mnt/boot/grub/grub.cfg’, ale nie wiem czy to zadziała z płyty (powinno jeśli na systemie z livecd znajdzie pliki konfiguracyjne grub2 w /etc – /etc/grub.d/* i /etc/default/grub – ale chyba powinny być na livecd), bo nie sprawdzałem. Oczywiście zakładałem, że nie używasz UEFI, bo tam jest zupełnie inaczej.

 • Marcin

  a ja mam trochę dziwny problem przy próbie instalacji ubuntu 12.04, a mianowicie to że nie pokazuje mi dysku podczas instalacji… gdy miałem windowsa wszystko było ok i w biosie także pokazuje dysk.

 • Marta

  Zainstalowałąm ubuntu i zrobiłam partycje tak jak w opisie na stronie. Jednak coś poszło nie tak. System raz mi się uruchamiał raz nie, Pó żniej przestał się uruchamiać, funkcja boot w biosie nic nie pomagała, tylko widniał napis error partition, grub — w końcu jedyne co pomogło to ponowna instalacja ubuntu, tylko w ponownej instalacji nie było opcji wybrania partycji, pisało tylko partycjonowanie dysku..co to oznacza? Co trzeba zrobić w tej sytuacji?

 • suore

  Czemu ext3, a nie ext4?.

 • Zeely

  Jeśli mam dysk 1TB i 16GB RAM oraz chciałbym postawić Ubuntu obok Windowsa 7 to jak najlepiej przygotować partycje?
  Windows (C:) 500GB
  Ubuntu (/) 50GB
  Home 450GB
  SWAP 24MB
  Czy może istnieje jakaś możliwość manipulacji plikami z Windows w Ubuntu i odwrotnie?
  Windows (C:) 100GB
  Windows (D:) i HOME 850GB
  Ubuntu (/) 50GB
  SWAP: 24MB
  Czy jednak źle to rozumuje?
  Jak waszym zdaniem powinno się w moim przypadku przygotować partycje by wszystko działało stabilnie i dane były w miarę bezpieczne w przypadku awarii obu systemów?

 • gillero

  wreszcie ktos przetlumaczyl to na ludzki jezyk.
  Kilka razy podchodzilem do sprawy i w koncu sie udalo :)
  dzieki wielkie dla autora :)

 • Jacek

  Podzieliłem dysk. Ubuntu się nie zainstalował i mało tego zniknął Windows 10. Partycja widoczna w instalatorze ubuntu. Pomocy nic nie działa

 • Robert Cynamon

  Mam pytanie, czy ktoś instalował Linuxa obok Win 10 na pc z dwoma dyskami? Mi po instalacji uruchamia się win 10. Ubuntu jest widoczny na dysku C ale przy starcie brak GRUB. Posiadam dwa dyski, jeden SSD 240 GB i drugi HDD 1 TB.

  • Janko

   Prawdopodobnie GRUB zainstalowany jest na dodatkowym dysku, tym samym, na którym jest Ubuntu.

   Tym czasem musi on być zainstalowany w MBR (Main Boot Region), który jest na głównym dysku. Podczas instalacji na jednym dysku, nie ma problemu, ponieważ instalator sam instaluje GRUBa w MBR.

   W biosie możesz też zmienić kolejność bootowania. Jeśli dasz dysk z Ubuntu przed dyskiem z Windowsem, to powinno zadziałać i nie trzeba będzie jeszcze raz instalować GRUBa ;)

  • Łukasz Rozalewicz

   Witam ja mam przetestowane dwa systemy na dwóch niezależnych od siebie dyskach. Taka konfiguracja gdy są dwa dyski w jednym PC wymaga kilku warunków:
   Bios który będzie widział dwa dyski jako dwa inne niezależne od siebie opisane każdy inaczej.
   System Linux Ubuntu należy zainstalować jako pierwszy aby utworzył Menu Boot i aby zostało dodane w Biosie jako dodatkowa pozycja w menu Boot w przypadku gdy będziemy później instalować Windows 10 w schemacie partycji GPT.
   Jeśli chodzi o schemat Master Boot Records to też jest On wspierany przez Windows 10 ja mam w tej chwili system Windows 10 zainstalowany na dysku który ma założoną Tablicę MBR.
   Ten drugi system którym jest Windows 10 ma się dostosować u Ciebie do tego pierwszego systemu. Koniecznością jest sprawdzenie schematu partycji zarówno jednego jak i drugiego dysku i zapamiętanie jak są oba dyski oznaczone (konkretnie w jakich Tablicach)
   Mamy Taką konfigurację podaję przykład:
   Pierwszy dysk SSD 240 GB u mnie w Bios jest On widziany jako dysk 0 i drugi dysk SSD 240 GB widziany dysk 1.
   Jeśli Twój Bios widzi Twoją konfiguracje w następujący sposób czyli:
   Dysk SSD 240 GB jako pierwszy dysk dla biosu ten dysk jest dyskiem 0 jeżeli On jest w komorze 0
   A drugi dysk 1 TB HDD jest widziany przez Bios jako dysk 1 to Masz już konfiguracje w Bios myślę że wstępnie umożliwiającą do określenia jako konfiguracje prawidłową.
   Jeśli Ty Chcesz aby ten 1 TB HDD był Twoim dyskiem 0 to zamień dyski miejscem.
   Przy starcie Masz brak Grub ponieważ prawdopodobnie nie zainstalował Ci się Linux jako pierwszy system, lub z opcji w Menu Wybrałeś sposób instalacji taki który nie umożliwia
   instalacji wszystkich partycji Linuxa
   Według mnie jeżeli chcemy mieć w komputerze dwa dyski i na obydwu mają być dwa niezależne całkiem od Siebie systemy operacyjne to również należy zachować kolejność instalacji taką jak w przypadku dwóch systemów na jednym dysku. Czyli Linux jako pierwszy i drugi Windows. Ponieważ system Bios widzi dwa dyski jako dwa oddzielnie.
   Ale na obydwu dyskach musi być partycja wymiany plików w Linux jest to Swap a w Windows
   jest to partycja zastrzeżona przez system.
   Ja przez pewien czas miałem dwa systemy Windows i macOS. System MacOS był Emulowany przez EFI partycję. Na zwykłym Biosie nie miałem możliwości instalacji systemu w GPT GUID Scheme Partytion i użyłem Mod Biosu. Oprócz tego że Mod Bios pod mój PC odblokowuje UEFI to wiele innych funkcji mam aktywnych.
   Ja Doradzam jak ja To widzę nie znam konfiguracji Twojego Bios, nie wiem jak bios widzi dyski, nie wiem jakie Masz schematy partycji na obydwu dyskach założone czy MBR czy GPT ?
   Jeśli napiszesz więcej szczegółów być może zdołam pomóc.
   Łukasz