Instalacja sterowników do karty graficznej GeForce 4 mx4000

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Jest to wpis nadesłany do nas przez Darka – dziękujemy!

E145-5102b

Instalując Ubuntu 12.04 LTS „Przyjazny Puchacz”, natrafiłem na problem z moją karta graficzną GeForce 4 mx4000 – system wykrył ją jako nv18. Rozdzielczość była dla mnie wystarczająca 1024×768, ale problem polegał na tym, że co jakiś czas na 1 sekundę ekran robił się czarny.

Poniżej opiszę, jak udało mi się zainstalować sterowniki do starej karty GeForce4. Pewnie tym sposobem inne stare karty nVidia też można zainstalować.

Chcąc zainstalować GeForce 4 mx4000, trzeba:

 • zaznaczyć aktualizację podczas instalacji Ubuntu, tak żeby można było zainstalować paczkę w Centrum Oprogramowania Ubuntu – nvidia-96. Próbowałem bez aktualizacji, ale wtedy podczas próby instalacji nvidia-96 instalator wypisuje, że są niespełnione zależności miedzy pakietami. Jeśli zależności nadal byłyby niespełnione, trzeba byłoby zaktualizować Ubuntu zaraz po instalacji całego systemu.
 • zainstalować z Centrum Oprogramowania Ubuntu nvidia-96 i nie odinstalowywać (po zainstalowaniu nvidia96 będzie tylko jedna rozdzielczość 640×480).
 • uruchomić w terminalu:
  sudo nvidia-xconfig

  Utworzy się plik w /etc/X11/xorg.conf.

 • zmniejszyć zakres odświeżania monitora horizontal do 50 i vertical do 82. Jeśli nie zmniejszymy tych parametrów, ekran będzie czarny po restarcie sytemu.
  sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

  Dodaj kod:

  Section "Monitor"
    Identifier   "Monitor0"
    VendorName   "Unknown"
    ModelName   "Unknown"
    HorizSync    30.0 - 50.0
    VertRefresh   50.0 - 82.0
    Option     "DPMS"
  EndSection
 • Zrestartować Ubuntu.

Można eksperymentalnie te wartości ustawić; najlepiej robić to w trybie awaryjnym Ubuntu; po uruchomieniu w trybie awaryjnym, użyć Ctrl + Alt + Fn, zalogować się i zatrzymywać X-y poleceniem:

sudo service lightdm stop
sudo service lightdm start

Ctrl + Alt + F7 – zawsze powrót do serwera X, można podejrzeć w ten sposób czy serwer X jest włączony czy wyłączony.

W ten sposób zainstalowałem poprawnie kartę graficzną, grafika jest poprawnie wyświetlana.

Sprawdzamy w terminalu na koniec:

glxinfo | grep direct

Jeśli wynik yes to ok.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Neo2305

  Miałem kiedyś podobny problem na nowszej karcie graficznej model Geforce 7600gs i tez myślałem ze to jest problem z sterownikami bo zle dobierała się rozdzielczość do monitora i tym sposobem zawsze na sztywno sobie ustawiałem rozdzielczość.Puzniej się okazało ze to monitor już się psuł i po pewnym czasem się popsuł okazało się że poszedł blok cyfrowy monitora i ten nie wysyłał informacji przez co zle dobierana rozdzielczość była,z nowym monitorem już wszystko z automata się robiło także to nie była wina w mojim przypadku sterowników.

 • Zenobiusz

  Aby na pewno mx400? Bo GF 4 mx były albo 200 albo 400…

  • darek

   W google wystarczy wkleić tę nazwę i są opisy tej karty, ja mam akurat na złącze PCI, a płytę główną mam D945GCLF2. Musiałem na PCI, bo tylko w ten sposób mogłem dołożyć trochę szybszą kartę niż zintegrowana.

 • Paweł

  Witam mam problem z nowym MSI GE60 20D intel HD4600 i Nv GTX760M po zainstalowaniu sterow wlasnosciowych 319 jest czarny ekran po restarcie wiec czytajac ten artykul skrobnolem w terminalu glxinfo i to zwrocilo :
  multimen@multimen-GE60-2OC-2OD-2OE:~$ glxinfo | grep direct
  Xlib: extension „NV-GLX” missing on display „:0.0”.
  direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
  Co mam zrobic by uruchomic te stery w tym lapie?

  • Darek

   Trzeba spróbować na innej wersji Ubuntu instalować stery. Np. mx4000 nie chciała zainstalować się na Ubuntu 13.04 lub 11.04 tylko na 12.04 LTS ruszyła poprawnie. Na innych nie próbowałem jaka już ruszyła, możliwe, że wersja LTS była najbardziej przyjazna tej karcie.

  • mike

   wiem że minęły 4 m-ce ale w twoim przypadku trzeba zainstalować bumblebee ponieważ jest to układ nvidia optimus