Instalacja Rhythmbox 3.0

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Rhythmbox-Logo

We wrześniu pojawiła się nowe wydanie Rhythmbox 3.0, które wnosi wiele poprawek usprawniających pracę programu. Więcej informacji na temat zmian można znaleźć na Changelog.

Instalacja

 1. Na początek dodajemy repozytoria za pomocą terminalu:
  sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
  sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
  sudo add-apt-repository ppa:ricotz/testing
 2. Następnie aktualizujemy listę pakietów:
  sudo apt-get update
 3. Teraz możemy zainstalować najnowszą wersję Rhythmbox’a:
  udo apt-get install rhythmbox

Miłego słuchania!

avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Robert Uściński

  Tylko, że po dodaniu tych repozytoriów pozostałe aplikacje wchodzące w pakiet gnome również mogą zostać zaktualizowane do nowszej wersji, co nie koniecznie może być wymagane, bądź w ogóle korzystne.

  • Luki_2

   Dokładnie. U mnie tray w Ubuntu 13.04 z Unity się restartował co zamknięcie wielu aplikacji np. terminala i Pidgin się wyłączał gdy ktoś do mnie pisał… a to wszystko dlatego, że jedynie na szybko przejrzałem aktualizowane pakiety i przeoczyłem coś z GTK, a o purple w ogóle zapomniałem ;] Zbiegło mi się to z użyciem apt-get clean i nie mogłem przywrócić poprzedniego stanu poprzez purge repozytoriów, jednak trochę zabawy i przywracania poprzednich pakietów na sztywo (dpkg) i jest git.

   • Nie działa mi głos, ustawienia oraz parę innych aplikacji, szlak by to trafił.

    • Luki_2

     Jeżeli jeszcze sobie z tym nie poradziłeś, napisz. Spróbuję Ci mniej więcej opisać, co ja robiłem, aby dojść do poprzedniego stanu :)

     • Luki_2

      Powinni w Linuxie zrobić ochronę bibliotek systemowych, składników środowiska itp. i przy instalacji czegoś, co chce zastąpić jakieś pakiety z tych dwóch kategorii (lub też innych, powiązanych) przynajmniej zadawać pytanie typu „Czy na pewno chcesz zainstalować ten pakiet? Wymusza on aktualizacje bibliotek systemowych lub innych ważnych do wersji niestabilnych. System może przestać poprawnie funkcjonować!”

     • Powstała Luna na miejsce Ubuntu, ale napisz tu jak to zrobić dla innych – wiadomo że nie tylko ja się dałem w to wmieszać. :)

      • Luki_2

       GDY JEDNAK SKORZYSTALIŚMY Z APT-GET CLEAN
       LUB PO PROSTU GDY NIE DZIAŁA PPA PURGE:

       Poprzez
       „sudo aptitude show ” dowiadujemy się, które pakiety prawdopodobnie zostały zaktualizowane do niestabilnych czyli tych, które powodują niestabilność w systemie m.in. purple czy biblioteki gir, glib. Poprzez polecenie „sudo dpkg -r –force-depends ” odinstalowujemy po kolei takie pakiety. Parametr –force-depends pozwoli na odinstalowanie nawet takich pakietów, które są wymagane do działania wielu programów w systemie, ale uwaga – radzę od momentu odinstalowania takowych nie uruchamiać ponownie systemu, a wiele programów mimo spełnienia tego warunku może przestać działać. Po odinstalowaniu niestabilnych wersji należy zainstalować stabilne odpowiedniki, ostatnie ich wersje dla naszej wersji dystrybucji tych pakietów, które możemy wyszukać tutaj: http://packages.ubuntu.com/ Jeżeli jakiejś paczki nie ma tutaj to znaczy, że jest ona raczej niepotrzebna i możemy ją pominąć. Gdy wszystko zakończyło się sukcesem, to system nie powinien wołać że istnieją pakiety uszkodzone. Jeżeli takowe są, to trzeba je naprawić w podobny sposób, ponieważ uszkodzone pakiety to takie które nie powinny być zainstalowane bo nie zostały spełnione zależności, ale mimo to są zainstalowane. Wtedy staramy się spełnić te zależności (gdy nie wymuszają one zainstalowania pakietu niestabilnego), albo kasujemy owy pakiet który ich nie spełnia i szukamy jego stabilnego odpowiednika do naszej wersji dystrybucji, a gdy go nie ma… pomijamy.

       OPIS
       JEST NIEDOKŁADNY i JEST JEDYNIE UOGÓLNIONĄ INSTRUKCJĄ JAK POSTĘPOWAĆ, POSZCZEGÓLNE PROBLEMY NAPOTKANE PODCZAS REALIZOWANIA OWEJ INSTRUKCJI TRZEBA PRÓBOWAĆ ROZWIĄZAĆ SAMEMU.

       STOSUJĄC SIĘ DO OPISU MOŻEMY SPOWODOWAĆ KOMPLETNY BRAK STABILNOŚCI SYSTEMU LUB W OGÓLE NIEMOŻNOŚĆ JEGO URUCHOMIENIA.

       • Luki_2

        Końcowe kwadratowe nawiasy dodały się automatycznie, nie zwracać na nie uwagi ;]

       • Luki_2

        Pakiety instalujemy poprzez sudo dpkg -i ‚ŚcieżkaDoPakietu’ i jeżeli są jakieś problemy, które dpkg nam zakomunikuje (zależności itp.) – próbujemy je rozwiązać.

       • Luki_2

        Możemy też próbować zastąpić niestabilne biblioteki poprzez właśnie instalowanie ich stabilnych wersji należących do naszej wersji dystrybucji korzystając z powyższego polecenia instalacji. Jeżeli Ubunciak będzie sugerował nam naprawdę uszkodzonych pakietów poprzez swoje własne rozwiązanie – próbujemy. Mnie z początku nie działało, aż wydane w którymś momencie rozwiązało ostatnią część problemów.

 • Roman

  Już wcześniej jak instalowałem to miałem właśnie problemy z dźwiękiem. Ogólnie to nie polecam ryzykować :D

 • Panowie, jak to naprawić? :(

  • Michał

   no właśnie jakieś pomysły ?

   • Wgrałem eOS, można raz jeszcze instalować syatem bez kasowania /home

    • bialyikar

     Jeśli home masz na osobnej partycji, to tak. Jeśli na tej samej co system, to też, ale więcej z tym kłopotu.

  • ppa-purge – usuwasz repozytoria wraz z zainstalowanymi poprawkami.

   • Michał

    zrobiłem, ale problem jest taki że np na pasku nie wyświetla się godzina, centrum oprogramowania znikło całkowiecie co mam teraz zrobić ?

   • Nic nie daje, ochrona pakietów systemowych.

 • Grzegorz Piszczan

  Spróbowałem. Zaktualizowało pół środowiska graficznego, a Rhythmbox jak był 2.98 tak jest. Przy okazji małe info, że ppa:gnome3-team/gnome3-staging jest down…

 • grobik

  Niestety, też się skusiłem…zanim przeczytałem komentarze! I mam kaszanę. Centrum oprogramowania – out, Ubuntu tweak – out ( nie pomogła nawet reinstalacja), Thunderbird – zaczyna pobierać maile i znika (reinstalacja nic nie pomaga). Myślę, że Autor już w opisie instalacji powinien KRZYCZEĆ, że dodanie repozytoriów grozi głęboką ingerencją w system. Sporo tu początkujących (-jak ja) linuksiarzy. podpowiedzi -jak przywrócić stan SPRZED są mało skuteczne…

 • Dominik Grzywak

  Rhythmbox – Bleeeeee fuj! Audacious i tak będzie najlepszy ;]

 • Myślę, że instalacja Rhythmbox-a 3.0 wg. tego poradnika będzie lepszym rozwiązaniem (niż pakowanie sobie aktualizacji [oprócz Rhythmbox-a] psujących system):

  http://ubuntuhandbook.org/index.php/2013/10/install-rhythmbox-3-0-in-ubuntu-13-10-13-04/