Instalacja jądra 3.9.1

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wydano pierwszą poprawkę dla jądra z rodziny 3.9. Na liście zmian można znaleźć takie słowa kluczowe jak: Alsa, ext4, ACPI, USB, ARM. Pełna lista zmian znajduje się tutaj – ChangeLog-3.9.1.

Uwaga! Poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Instalacja

 1. Otwórz terminal i przejdź do katalogu tymczasowego:
  cd /tmp
 2. Pobierz niezbędne paczki:
  • 32-bit:
   wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-headers-3.9.1-030901_3.9.1-030901.201305080210_all.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-headers-3.9.1-030901-generic_3.9.1-030901.201305080210_i386.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-image-3.9.1-030901-generic_3.9.1-030901.201305080210_i386.deb

  • 64-bit:
   wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-headers-3.9.1-030901_3.9.1-030901.201305080210_all.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-headers-3.9.1-030901-generic_3.9.1-030901.201305080210_amd64.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.9.1-saucy/linux-image-3.9.1-030901-generic_3.9.1-030901.201305080210_amd64.deb
 3. Zainstaluj pobrane paczki:
  sudo dpkg -i *.deb
 4. Zaktualizuj GRUBa:
  sudo update-grub2

Po zakończonej aktualizacji uruchom ponownie komputer. Aktualną wersję jądra sprawdzisz poleceniem:

uname -r
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Tomek

  Ludzie kochani – dajcie sobie spokój z instalowaniem tych kerneli. Jeżeli nawet system wam wstanie, to grafika działać nie będzie. Nie wiem co autor chce w ten sposób osiągnąć.

  • Dlaczego uogólniasz swoje własne problemy? To, że masz i nie chcesz/nie umiesz rozwiązać problemów z grafiką nie oznacza, że wszyscy będą je mieli. Poza tym we wpisie jest informacja o instalacji na własne ryzyko – nie chcesz, nie musisz.

   • Łukasz Niedźwiecki

    Instalacja systemu jest już instalacją na własne ryzyko zwłaszcza, dla osoby która po raz pierwszy styka się z Ubuntu. Moim zdaniem ostrzeżenie, które jest na początku artykułu jest za słabe. Serwis ten uchodzi za miejsce, gdzie początkujący może znaleźć wiele pomocnych informacji. Owszem, instalacja kernela to nie jest skomplikowana procedura, ale już naprawianie ewentualnych problemów po instalacyjnych może przysporzyć bólu głowy nowicjuszowi, który to z czarnym ekranem i migającą kreską nie miał jeszcze kontaktu albo unikał konsoli jak diabli… Tak jak napisał Pan Tomek, w dużej ilości przypadków, system może nie wstać i niekoniecznie, choć często tak jest, powodem jest grafika, ale i zdarzają się inne przypadki, które to notabene opisane są w komentarzach przy okazji kolejnego artykułu z cyklu instalacja kernela 3.X

    Nie będę pisał, aby dać sobie spokój z pisaniem tego typu artykułów, bo komuś się przyda, nie będę też pisał, aby dać sobie spokój z instalowaniem nowszych kerneli, ale myślę, że warto ramkę o ryzyku instalacji nieco wzbogacić, aby nowicjusz lub osoba kompletnie niedoświadczona miała pełną świadomość swoich czynów.

  • Wezmyr

   A dlaczego miałby nie wstać? A nawet jeżeli nie wstanie to co? To jest jakiś problem zainstalować go jeszcze raz używając tego samego katalogu domowego? To jest informacja dla kogoś, kto już coś umie. A ktoś nie umie a chce się nauczyć, to jak to niby ma zrobić? No właśnie poprzez próbowanie naprawienia takie sytuacji. Jak się uczyć czegoś, nie robiąc tego? Dla mnie informacja o nowym jądrze jest ok. Tym bardziej, że raz poprawiło działanie mojego lapka (nie działało wstrzymywanie). A na nowszym działało. I tyle. Więc dla Ciebie art zbędny, bo masz problem z grafiką, dla mnie ok, bo pozwala być na bieżąco.

   • Tomek

    Słusznie. Przepraszam. Rozumiem już, że ludzie mają uczyć się instalacji systemu od nowa. Ma to sens.

    • Kamil Maciąg

     Jak to instalacji od nowa? A co za problem w menu gruba wybrać starszy kernel..?

    • Wezmyr

     Ja pisałem, że nauczyć się można „poprzez próbowanie naprawienia takiej sytuacji”. Zaznaczyłem też, że powtórna instalacja to nie problem. Ba, czasami jak coś skopię a nie potrafię naprawić to tego nie robię, bo mi się nie chce tracić na to czasu. 13.04 z pendrive instaluje się 10 minut. Skrypt do wykonania wszystkich czynności poinstalacyjnych napisałem sobie w 5 minut i jak trzeba, to go odpalam. Dość powiedzieć, że całość (instalacja+skrypt) to jakieś 15 minut jest.

  • ktoś z nikąd

   o co kaman? aktualizuje zawsze z repo ttp://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/ – nawet przed pojawieniem się info tutaj
   i nigdy nie miałem problemów z grafiką… czyżby kolezka nie ogarniał??… linux to nie rurki z kremem ;]
   poza tym zawsze masz stare jajko do wyboru w grub, a jak nie to z live i chroot i repair…

  • Bardzo

   Grafika nie wstanie, jeśli masz zainstalowane sterowniki do swojej karty. A ustawieniach domyślnych nie ma problemu. Wniosek? Przed instalacją nowego kernela trzeba odinstalować stery własnościowe.

 • MikiMua

  Art oki.Ale…Dobrze by było połączyć opis instalacji kernela z instalacją zamknietych sterow amd i nvidii.Bo to są najbardziej problematyczne sprawy.Czyli opis instalki linux 3.9.1 i strów amd i osobno instalka 3.9.1 i stery nvidia.Myślę,że byłoby to bardzo mile widziane.
  Ps.Czy wiadomo dlaczego nie można komentować z opery?

  • Co to znaczy – „nie można komentować”?

   • MikiMua

    to znaczy,że nie widze opcji odpowiedz,udostepnij komentarz.
    chyba to przez adbloka bo w chromium też coś nie tak.
    A na operze straszne krzaki jeszcze na stronie sie robią…

 • Maciej Tomaszewski

  Mi instalacja tego jądra nie przysporzyła problemów. Poszło równie gładko co w przypadku 3.9, a wszystkie błędy które mi podczas uruchamiania pokazywało Ubuntu (dotyczące jednego z portów USB) znikły – polecam ;)

 • DienoX

  ktos poleci sterowniki do kernela 3.9 AMD radeon ?

 • Nie ma już czasem wersji 3.9.2 stable? Coś gdzieś przeczytałem. Będzie instrukcja instalacji? ;)

 • user_zwyczajny

  Czy ktos zainstalowal to jajko na ubuntu 12.04 64 bit ? mam laptopa dell XPS L702x gnome shell bo jakoś do tej pory do unity przekonać się nie mogę. Niby takie ochy i achy ale mnie do tej pory nie zauroczyło.