Instalacja GNOME 2 w Ubuntu 11.10 – MATE DE

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Tak drodzy czytelnicy! To możliwe! Stare poczciwe GNOME2 można zainstalować w Ubuntu 11.10. Powstał fork GNOME2 o nazwie MATE Desktop Environment. Fork jest rozwijany przez społeczność Arch Linux.

Środowisko MATE nie jest dostatecznie przetestowane i może działać niestabilnie, nie zalecamy jego instalacji niedoświadczonym użytkownikom!

Aby zainstalować MATE wydaj następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:amanas/mate-desktop
sudo apt-get update
sudo apt-get install caja mate-backgrounds mate-calc mate-conf mate-control-center mate-file-manager mate-keyring mate-notification-daemon mate-panel mate-session-manager mate-terminal mate-text-editor mate-themes

Teraz wyloguj się, z listy środowisk wybierz MATE i zaloguj się ponownie.
Życzę miłego testowania starego-nowego środowiska :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • freddd@wp.pl

  Tylko po co Gnome 3 jest po jakimś czasie tak samo dobre ja ,,2,, .Zaczynają się wynalazki na Ubuntu a potem będzie krzyk że nie stabilny Ubunciak,oj,oj.
  siemka…

  • Admc

   IMO Gnome 3 nigdy nie będzie tak dobry jak Gnome 2. Nie przemawia do mnie koncepcja tego pulpitu. Sam używam KDE więc nie mam takich problemów :)

  • dr PAI HI WO

   Tylko po co Gnome 3 jest po jakimś czasie tak samo dobre ja ,,2,,

   Po to żeby desktop desktopem pozostał.
   Unity i Gnome3 mówimy stanowcze NIE!

 • artfrik

  Jak dla mnie super, tego mi było trzeba ;)
  Stary, jesteś wielki!
  Btw. skąd Ty bierzesz takie fajne informacje??

 • Fervi

  Ja w ogóle was nie rozumiem – Macie Gnome Fallback (nie odkryliście jeszcze?) Który wygląda prawie identycznie jak Gnome 2, wszystkie paski, menu itd. Jedynie funkcje niektóre są poukrywane (np. dodawania panelu, trza z altem). Ale to niemalże Gnome 2. Ale wy chcecie jakiegoś trupa wskrzeszać, bo fajne?

  Wunch-Punch!

  • radius

   Dzieki kolego za tego Alta (ALT) nie wiedziałem ;) thanx!

  • Owszem.. wygląda jak 2, ale nim nie jest. To w dalszym ciągu jest „trójka”. Kwestie programistyczne są istotne, a nie tylko sam wygląd.

 • emeritus

  Jakoś przyzwyczaiłem się do GNOME Shell,po zainstalowaniu niektórych rozszerzeń można powiedzieć że je nawet polubiłem.Byłoby fajnie jakby było choćby tylko w umiarkowany sposób rozwijane.UNITY też da się używać ale polubić go chyba nie zdołam.

 • Bartek

  U mnie po instalacji środowiska MATE brak obramowania okien oraz mam problem z motywami. W ustawieniach wyglądu wywala mi komunikat „ten motyw nie wygląda tak jak zamierzono, ponieważ wymagany mechanizm motywów GTK+ „murrine” nie jest zainstalowany”. W synapticu widzę że mam zainstalowane murrine-theme oraz gtk2-engines-murrine. Macie pomysł co z tym można zrobić?

  • Admc

   Należy wyłączyć plugin Unity w compizie. Użyj do tego CCSM.

   • Bartek

    Ubuntu Unity Plugin miałem wyłączony w compizie, wiec spróbowałem go włączyć (nic się nie zmieniło) i ponownie wyłączyć – również żadnej zmiany :(

 • magic

  O muszę sprawdzić :-)
  Jest nadzieja że Ubuntu powróci do łaski u mnie
  Po tych fanaberiach z Unity i Gnome3 przesiadłem się na OpenSuse z KDE.
  KDE wkurza mnie strasznie ale nie aż tak jak to idiotyczne Unity lub Gnome3.

  Swoją drogą jak to się dzieje, że jest coś dobrego sprawdzonego nagle ktoś ma jakieś urojenie wywala to i zastępuje bezużyteczną wersją testową i ma w dupie głosy użytkowników.

 • dr PAI HI WO

  Swoją drogą jak to się dzieje, że jest coś dobrego sprawdzonego nagle ktoś ma jakieś urojenie wywala to i zastępuje bezużyteczną wersją testową i ma w dupie głosy użytkowników.

  chodzi pewnie o darmowy betatesting, teraz kaskę będą trzepać z urządzeń mobilnych

 • ubuntu-usr

  Taaa… Wszystko ładnie pięknie, tylko szkoda, że zabrakło informacji o tym, że niestety (albo i stety) fork ten nie ma racji bytu w przyszłości.

  Gnome2 czeka piekło niespełnionych zależności. Nie wiem ja wy drodzy czytelnicy, ale nie wiem jakby się mogło mieć choćby takie GTK3 w rzeczonym forku.

  Nie wiem, może nie doceniam ludzi pracujących nad projektem, ale ja stwierdziłem, że wolę przełknąć ślinę i mieć nadzieję, że ktoś Fallback w Gnome 3 odpowiednio dopieści. Co jak co, ale mi się wydaje, że tu będzie mniej roboty, jeśli chodzi o ukierunkowanie Gnoma 3 z Fallback-iem pod stary, dobry Gnome2.

 • aaaaaaaaaaa

  Błe!.

  Skróty klawiszowe nie działają -.- .

  I jak wołą o hasło i dam Cancel , to się zawiesza na pare sec..
  Nie dopracowane…

 • Ultimate edition 2.9 (10.10)

  Tylko Gnome 2 żadne szmery bajery typu unitu czy Gnome 3 to zwykłe SHIT !!

  Linux to wolność i skoro chcemy Gnome 2 to czemu na siłę chcą go zabrać ??? totalne SHIT !!

 • tret

  tylko Gnome 2

 • @tret, @Ultimate edition 2.9 (10.10)
  Jeden komentarz wystarczy, aby poznać Twoje zdanie.