Instalacja GIMP 2.8.10

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

gimp-logo

Od dłuższego czasu po sieci krąży najnowsza stabilna wersja GIMP o numeracji 2.8.10. Aby ją zainstalować, wystarczy wykonać dwie komendy w terminalu. Zmiany, to głównie lekkie zmiany na systemach Windows oraz OS X, oraz poprawa wcześniej wprowadzonych błędów w samym programie dla systemów z rodziny Linux.

Instalacja

Aby zainstalować aktualną wersję GIMP, należy dodać repozytorium z programem do systemu, za pomocą komendy:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp

Oraz zaktualizować bazę repozytoriów, instalując przy tym program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install gimp

Naturalnie, jeżeli posiadacie już repozytorium GIMP w systemie, wystarczy wykonać drugą komendę i puf! – aktualny GIMP jest na waszym komputerze.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • snach

  sudo apt-get update
  sudo apt-get install gimp

  • wrzomar

   Jako druga komenda. Szkoda, że nie ma opcji „Zgłoś błąd”. Pytanie za 100 punktów: A nie trzeba usunąć starego gimpa przed instalacją tego nowego? Bo w sieci to oprócz tego ppa jest jeszcze wersja z oficjalnego repo i z getdeb, któraś z nich nie jest koszerna.

   • Nowa wersja nadpisuje stare pakiety. :)

    • wrzomar

     No chyba nie zawsze. W artykule odnośnie instalacji gimp’a 2.8 z tego samego ppa było zalecane usunięcie gimp’a 2.6.ileśtam z repo lub getdeb, a jak ktoś nie usunął to gremliny rozrabiały. Jeśli ktoś się zastosował to tamtych zaleceń to gimp sam się zaktualizował z 2.8 do 2.8.4 itd. aż do 2.8.10, ale jak ktoś teraz dodaje to ppa używając starszych wersji ubuntu, np. 12.04 z gimp’em w wersji 2.6.ileśtam to może być różnie. A jeśli chodzi o komentarz imć snach’a to oba kody zawierały to samo, czyli dodanie ppa. Tak tylko to mówię, jakby ktoś czytał to po poprawieniu artykułu.

  • Druga komenda robi dokładnie to samo :)

 • Damian MGA

  Można dodać, że z tego repo możliwa jest instalacja rozwojowej wersji GIMP 2.10 (2.9 dev), która dodaje kilka ficzerów – tutaj lista: http://wiki.gimp.org/index.php/Roadmap

  Instalować można tak:

  sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install gimp