Ikony w stylu Ubuntu Touch w panelu bocznym

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ikony znajdujące się w panelu bocznym Ubuntu Touch nieco odbiegają wyglądem od tych, które znajdują się w wersji desktopowej – krawędzie są znacznie bardziej zaokrąglone. Na ujednolicenie tego przez twórców musimy zapewne poczekać aż do wydania Unity Next.

Poniższy poradnik skierowanych jest do tych, którzy nie chcą czekać na programistów Canonical i nie boją się samemu pogrzebać w plikach systemowych.

Efekt końcwoy
W przypadku nowszych wersji Ubuntu, efekt końcowy może być nieco inny, ponieważ ikony posiadają przezroczyste tło.

Poniższe instrukcje wykonuj bardzo ostrożnie, ponieważ możesz uszkodzić Unity!
 1. Przejdź na stronę internetową autora modyfikacji i pobierz paczkę.
 2. Na wszelki wypadek wykonaj kopię zapasową katalogu, do którego kopiować będziesz pliki (/usr/share/unity/5 lub /usr/share/unity/6):
  Katalog docelowy zależny jest od wersji Unity. Dla Ubuntu 12.04 będzie to prawdopodobnie 5, a dla wersji nowszych – 6. Sprawdź sam przed skopiowaniem.
  sudo cp -R /usr/share/unity/5 /usr/share/unity/5-kopia
 3. Rozpakuj paczkę, a jej zawartość skopiuj do wspomnianego wcześniej katalogu. Dla paczki znajdującej się w katalogu Pobrane oraz Ubuntu 12.04 będzie to polecenie:
  sudo cp ~/Pobrane/unity/6/* /usr/share/unity/5/

  Możesz również użyć polecenia:

  gksudo nautilus

  aby dokonać wszystkiego za pomocą myszki.

 4. Zaloguj się ponownie do systemu.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • sergi

  U mnie wygląda lepiej od oryginału, a nawet lekko kusi by nacisnąć je.
  Polecam :)

 • Ostatnio wiele szumu robi Mir, można mieć pewne zastrzeżenia co do własnej polityki Canonical i wynajdywania koła na nowo. Ale tego niesamowitego pełnego klasy wyglądu inni mogą tylko pozazdrościć :]

 • emeritus

  Bawiłem się trochę wyglądem w 12.10 i spróbowałem w katalogu home utworzyć sobie dwa ukryte katalogi (nazwa z kropką na początku) themes oraz icons.Ze strony na przykład gnome-look.org ściągałem sobie czy to ikonki,czy obramowania okien i po zwykłym rozpakowaniu menadżerem archiwów po prostu umieszczałem (kopiuj-wklej) rozpakowany folderek w tych katalogach stosownie do zawartości.Przeważnie dało się podmienić ikonki czy motywy bez problemu w Ubuntu Tweak,chociaż nie wszystkie.Ale były zestawy ikon,motywów GTK,czy motywó okien dzięki którym można było Ubuntu jak to się mówi „odpicować”.

  • Należy dodać, że w ten sposób zmieniałeś ikony jedynie jednemu użytkownikowi – temu, w którego katalogu głównym utworzyłeś wspomniane katalogi.

   • emeritus

    Dokładnie tak!Tyle że ja mam akurat komfortową sytuację bo jestem jedynym użyszkodnikiem mojego peceta,żonka ma laptopka z Mintem.To właśnie z jej powodu zajmuję się eksperymentami z „picowaniem” :)

 • icywind

  W wersji „po” nie widać strzałek pokazujących otwarte programy. Jest to błąd czy autor screenów je pozamykał?

  • Zrzut „po” robiłem tuż po zalogowaniu, więc nic nie było uruchomione. Strzałeczki działają jak należy.

 • Wygląda ciekawie, lecz boje się instalować :(

 • Może i sam wygląd nie musi się wszystkim podobać, ale cieszy możliwość takiej zmiany :) Dziwie się, że nie powstają modyfikacje samego Unity. Chociażby edycja plików w /usr/share/unity/, wystarczy sam Gimp.

 • Bartosz Lewiński

  wszystko działa i wygląda dużo lepiej ubuntu 13.04

 • Sławomir Szewczyk

  Da się to jakoś zastosować w 14.04? Korzystam obecnie w Alfy.