Jest to artykuł konkursowy nadesłany przez Grzegorza Dworaka.
W tym krótkim poradniku opiszę, jak za pomocą programu Hugin wykonać wspaniałą panoramę. Program zainstalować można poprzez Centrum oprogramowania Ubuntu, więc nie będę się rozpisywał na temat jego instalacji, mam nadzieję, że każdy sobie poradzi.
Oczywiście jeśli mowa o panoramie, to powiedzmy sobie od razu, że potrzebne będą odpowiednio przygotowane fotografie. Najlepiej robić je „od lewej do prawej” pilnując, aby sąsiednie zdjęcia nachodziły na siebie. Jak bardzo powinny na siebie nachodzić? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
W zasadzie trzeba pamiętać, iż w części wspólnej musi wystąpić odpowiednio dużo punktów charakterystycznych. Im więcej zdjęć, tym mniej kombinowania ze zniekształceniami wynikającymi ze zmiany perspektywy, ale też duuuuużo więcej mocy obliczeniowej potrzebnej do analizy materiału.
Jeśli zdjęcia mamy przygotowane (np. w odpowiednim folderze) to możemy zacząć pracę. Na początek wczytujemy nasze zdjęcia do programu.
Jeśli nasz aparat jest w miarę nowoczesny, to Hugin powinien odczytać z tagów zdjęć odpowiednie dane. Jeśli nie to podajemy w dodatkowym oknie długość ogniskowej aparatu.
W kolejnym kroku wyrównujemy zdjęcia – wykona to Hugin, klikamy ‚Wyrównaj‚.
Ta operacja może chwilę potrwać. W międzyczasie możemy poczytać pasjonujące informacje w oknie:
Gdy wszystko pójdzie jak trzeba zobaczymy nowe okno:
Na tym etapie musimy doszlifować naszą panoramę. Po pierwsze należy wyrównać różnice w doświetleniu kolejnych zdjęć. Objawia się to najbardziej w barwie nieba (powyżej widać minimalne różnice w barwie błękitu nieba). Używamy opcji „Fotometria„, powinno od razu pomóc. W zakładce Ucięcie ustalamy granice powyższego obszaru, które znajdą się w finalnym obrazie (można też normalnie przeciągać granice prostokątnego zaznaczenia). Dla porównania patrz zrzut poniżej (poprawiona głównie fotometria):
Gdy skończyliśmy dopieszczać nasza panoramę, wracamy do głównego okna i klikamy przycisk kroku nr 3 i tworzymy panoramę. Ta operacja jest jeszcze bardziej pracochłonna, ale na szczęście możemy znowu poczytać:
Gdy wszystko pójdzie jak trzeba, zamykamy program Hugin i podziwiamy naszą panoramę:
Na koniec zalecam jeszcze otworzyć naszą panoramę w GIMP-ie i zapisać do formatu JPG (można sobie to darować, ale radzę sprawdzić rozmiary plików wynikowych). Gotowe.
Powodzenia.