Head-Up Display, czyli HUD – menu przyszłości

Twórcy Ubuntu 12.04 Precise Pangolin postawią pierwszy krok na drodze zmiany interfejsu aplikacji w systemie. O czym mowa? O HUD – Head-Up Display, które pojawi się już w najbliższym wydaniu systemu i zastąpi klasyczne menu aplikacji w Unity.

Tak będzie wyglądało menu aplikacji, które wspierają korzystają z globalnego menu (global menu), zdjęcie pochodzi z markshuttleworth.com:


Jak widać, klasyczne menu zostanie zastąpione wyszukiwarką, w której wpisywać będziemy rzeczy, które wcześniej chcieliśmy wyklikać.

Mark Shuttleworth określił nowy interfejs jako – intenterface – wyrażasz swoje intencje, zamiary, a aplikacja odpowiednio na nie reaguje. Ta koncepcja „intent-driven interface” była głównym założeniem w pracy nad Unity.

Menu HUD to przede wszystkim dwie funkcjonalności:

 • wykonywanie poleceń wywołujących funkcje, dla których zabrakło miejsca w głównym oknie aplikacji i ukryte są, niejednokrotnie, w bardzo zagnieżdżonych menu.
 • mapa funkcjonalności aplikacji – tabela zawartości aplikacji. To sama aplikacja wyświetla nam wszystko to co potrafi, a my wybieramy interesujące nas funkcje.

Krótki film z pracy z HUD znajdziecie znajdziecie tutaj:

Klasyczne menu mają swoje zalety i wady…

Do zalet należy zaliczyć przejrzystość i intuicyjność. Wszystkie opcje pogrupowane są w kategorie i z reguły łatwo jest znaleźć potrzebną nam funkcjonalność. No właśnie, z reguły, ponieważ bywa i tak, że menu jest wielokrotnie złożone i wyszukanie koniecznej opcji zajmuje sporo czasu. Przeszukujemy wiele opcji w poszukiwaniu tej jednej, która nas interesuje. A co, gdy korzystamy z niej często, a w aplikacji nie przewidziano skrót klawiszowego aktywującego potrzebną funkcję? Takie sytuacje bywają irytujące.

Na szczęście jest HUD…

Dzięki HUD przejmiesz pełną kontrolę nad aplikacją. O Ty wydajesz rozkazy, a aplikacja ma jak najszybciej wykonać Twoje polecenia.
Zdaję sobie sprawę z tego, że HUD wywoła kolejną falę negatywnych opinii – podobna sytuacja miała miejsce rok temu przy zapowiedziach Unity. Jednak moim zdaniem takiej funkcjonalności brakowało aplikacjom. Bo ile razy jest tak, że przeszukujemy dziesiątki menu w poszukiwaniu funkcji, której tak naprawdę nie ma? :) Wiadomo, jest pomoc i dokumentacja do aplikacji, ale jaki procent z nas zajmuje sobie tym głowę? HUD niewątpliwie skróci czas przeszukiwania menu i na pewno trochę nas rozleniwi.

A co dalej?

Mark Shuttleworth nie ukrywa, że przyszłością będzie sterowanie aplikacją/systemem za pomocą głosu. Zdaje sobie sprawę z tego, że zajmie to sporo czasu, ale czuje, że będzie to świetna zabawa przez najbliższe dwa lata – do wydania kolejnej wersji LTS.

A jakie są wasze wrażenia, opinie, pomysły?
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • shevchenko1987

  To by miało jakiś sens gdyby można było używać tego w tandemie: zwykłe menu + HUD. A tak skąd ZU ma znać polecenia programu na pamięć? Chore! No chyba, że ubuntu ma nowe haslo promocyjne… „Ubuntu: z wbudowana swietna gra logiczna polegajaca na zgadywnaiu polecen menu programow! Zabawa dla calej rodziny i nie tylko!”

  A poza tym to po co dystrybucja która chce podbijać rynek tabletów dodaje coś „only klawa”?! Nie rozumiem tej polityki…

  • Chyba źle zrozumiałeś koncepcję…

   Obejrzyj jeszcze raz filmik, poleceń żadnych nie będzie. To mają być komendy wymyślane przez Ciebie, a system na tym bazując generuje polecenia, o które go zapytałeś…

   Po za tym teraz ma być to opcjonalna funkcja, mam nadzieję że tak zostanie. A jeśli miała by wejść jako standard to tak jak kolega wyżej – hybryda byłaby świetnym połączeniem.

   • RafciX

    system na tym bazując generuje polecenia, o które go zapytałeś

    Hmmm… Skoro tak ma być to rozumiem, że jeśli wpiszę w tym HUD „Wywal mi to idiotyczne Unity i zainstaluj KDE” to system uruchomi terminal i wykona dwa polecenia: sudo apt-get remove unity* oraz sudo apt-get install kubuntu-desktop.

 • Takie menu nie ma sensu

  Nie każdy chce wpisywać aby używać menu
  Ja wolę normalne menu

  Jeżeli wejdzie takie menu to Ubuntu i nie będzie można teko wyłączyć będę musiał zmienić niestety dystrybucje Linuksa

  Wątpię aby ten pomysł był udany nawet menu głosowe się nie sprawdzi gdyż każdy ma inny akcent i nie każdy dokładnie mówi

 • Chyba twórcy Ubuntu myślą ze w przyszłości myszka i klawiatura nie będzie używana.

  Dlatego myślą o menu głosowym

 • luqe

  Nie menu przyszłości tylko cofania się w rozwoju. Zobaczcie na screena numer jeden. Żeby usunąć obiekt z Inkscape proponują użycie ich super HUD – czuli zaznaczyć kwadrat i wpisać dele… potwierdzić enterem i gotowe. Bezsens! Chyba szybciej jest zaznaczyć obiekt i nacisnąć DELETE z klawiatury. A nie wpisywać jakieś bzdury…

  To pokazuje, że ludzie od Ubuntu zatracili umiejętność logicznego myślenia. Poza tym zgadzam się z shevchenko1987 – reklamowali Ubuntu z Unity jako system na wszystko – także na tablety. A teraz wpychają w to menu, którego normalna obsługa jest możliwa z tradycyjną klawiaturą. Zresztą pokazałem, że używanie tego HUD w przypadku np. Inkscape nie ma sensu. W takich aplikacjach user sobie ustawia wszystko „pod siebie”, aby kliknąć raz i gotowe, a nie wpisywać jakieś głupoty.

  Ja zrezygnowałem z Unity na rzecz Xfce i jest ok. Bez zbędnych wodotrysków czy idiotycznych rozwiązań, które naprawdę przypominają powrót do konsoli. Z tym, że używanie konsoli ma sens, a używanie HUD wg mnie jest bez sensu. Żeby zmienić kolor kwadracika w Inkscape będę wpisywał coś? Niedorzeczne… W grupie od Unity są świetni programiści/graficy, ale brakuje ludzi, którzy myślą jak przeciętny użytkownik.

  • Przykład z usuwaniem obiektu jest faktycznie nietrafiony, ale nakładanie filtrów i efektów (o ile nie ma przypisanych do tego skrótów klawiszowych, a same pozycje w menu są gdzieś zagnieżdżone), moim zdaniem będzie prostsze w przypadku HUD.

 • emeritus

  Mam nadzieję że to faktycznie będzie opcjonalna funkcja.Ale podejrzewam że kolejny raz będą chcieli użytkowników uszczęśliwić na siłę.

  „Będziesz się śmiał choćbyśmy mieli cię załaskotać na śmierć”.

  Na szczęście jest wybór.

  • ynos

   Najpierw niedorzeczne unity , teraz znów odgrzany pomysł : HUD .Te pomysły społeczność oceniła drastycznym spadkiem popularności, a winda idzie w górę. Ciekawa jest też reakcja Ubuntu.pl – brak polskiego remiksu … po prostu szkoda czasu .

   • Prawda jest taka, że to co zawiera polski remix można zrobić w kilkanaście minut samemu.

 • Pingback: Ubuntu - pomoc | HUD domyślnie dodane do Ubuntu 12.04 Precise Pangolin()

 • Pingback: Ubuntu - pomoc | [Ubuntu 12.04] Wyłączenie HUD (Head-Up Display) lub zmiana skrótu klawiszowego aktywującego menu()