GRUB – usuwanie starych wersji jądra

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

W poprzednim artykule dotyczącym GRUBa – GRUB – usuwanie zbędnych wpisów – opisałem szybki sposób, dzięki któremu pozbędziemy się zbędnych wpisów w GRUBie. Jednak usunięcie kilku linijek tekstu nie jest równoznaczne z usunięciem starej wersji jądra z dysku. Każda taka wersja ma około 100-150 MB, więc troszkę „ciąży” na naszym twardzielu :)

Przedstawię dwa sposoby na usunięcie tych „śmieci”.

1. Pierwszy sposób będzie opierał się na „klikaniu”. Dotyczy wersji jądra 2.6.24-17 – oczywiście jest to jądro, które jest nam niepotrzebne! Z menu System > Administracja wybierz Menedżer pakietów Synaptic. Następnie w polu „Szukaj” wpisz polecenie „linux„. Po prawej stronie powinny Ci się ukazać lista pakietów powiązana z wpisanym wcześniej słowem. Wyszukaj pakiety, które mają w nazwie starą wersję jądra (np. linux-image-2.6.24-17-generic), kliknij na nich prawym przyciskiem myszy i zaznacz je do całkowitego usunięcia. Następnie wybierz opcję „Zastosuj„, aby wprowadzić zmiany w życie. Gotowe, uwolniłeś w ten sposób około 100MB na dysku.

2. Drugi sposób jest szybszy i opiera się na terminalu. Otwórz go (Aplikacje > Akcesoria > Terminal) i wydaj polecenie (dotyczy wersji jądra 2.6.24-17 – oczywiście jest to jądro, które jest nam niepotrzebne!)

sudo apt-get remove linux-image-2.6.24-17-generic linux-headers-2.6.24-17 linux-headers-2.6.24-17-generic

Następnie potwierdź wszystko hasłem i poczekaj cierpliwie na zakończenie pracy aplikacji. Gotowe!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • sunmake

  czy istnieje gui dla gruba w Ubuntu /jak np w Mandrivie?/

 • sunmake

  czy istnieje gui dla gruba w Ubuntu /jak np w Mandrivie?/

 • Oczywiście.

  Poczytaj o programie QGRUBEditor. Artykuł o nim pojawi się wkrótce.

 • Oczywiście.

  Poczytaj o programie QGRUBEditor. Artykuł o nim pojawi się wkrótce.

 • gość

  coś mnie się tu nie zgadza. Skoro w synapticu wybieramy zaznacz do całkowitego usunięcia to dlaczego w apt-get nie dodajemy parametru -purge??

 • czlinux

  Witam. Czy sposób z terminala można zastosować do nowo skompilowanego jądra (ubuntu 10.04LTS 3.2.6-skompilowane coś mi tam z rozdzielczością szwankowało, i chcę zostać przy starym jądrze, bo tak na próbę kompilowałem).

 • dzięki