[Gnome3] Zarządzanie oknami w dolnym pasku

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Rewolucyjne Gnome 3 może robić wrażenie względem wyglądu i efektów, niestety tego samego nie można powiedzieć o funkcjonalności. Na szczęście naprzeciw nam wychodzą narzędzia i programy do stworzenia tego środowiska bardziej ludzkim.

Jednym z nich jest bardzo ciekawy projekt Tint2, pozwalający nam na łatwe i intuicyjne zarządzanie otwartymi oknami w dolnym pasku:

Program znajduje się w standardowym repozytorium Ubuntu, więc cały proces instalacji ogranicza się do wpisania:

sudo apt-get install tint2

Aby uruchomić program wystarczy wydać polecenie:

tint2

Niestety nie ma możliwości konfiguracji wielkości czy pozycji paska. Na szczęście jest on domyślnie osadzony na dole i doskonale integruje się z wszystkimi motywami gnome-shell.

Jeśli chciałbyś aby ruszał wraz ze startem systemu uruchom Programy startowe, wybierz Dodaj i wpisz w polu Polecenie

tint2

Następnie wypełnij nazwę i komentarz dowolną treścią i potwierdź całość enterem.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • „Rewolucyjne Gnome 3 może robić wrażenie względem wyglądu i efektów” Efektów??

 • astarael

  Gnome3 jest funkcjonalne… trzeba tylko zainstalować połowę dostępnych rozszerzeń :D

 • kingaru

  Przydało by się, by ktoś zebrał te wszystkie dodatki w jedno miejsce :) Coś w stylu: jakie programy zainstalować po instalacji gnome 3 :)

  • jyyg

   Wszystkie dodatki są zebrane w jednym miejscu. Wyraz z opisami i możliwością segregowania. Na stronie dodatków po prostu.

   • dhpasta

    Chodzi o https://extensions.gnome.org/, czy jest jakiś serwis konkretnie o programach, bo jak się domyślam ten ‚tint’ nie jest z extensions?

    • jyyg

     Tak, chodzi o tę stronę.

     • dhpasta

      Nie można powiedzieć jaką? :)
      Bo dla tego hasła w google jest multum opcji

 • jyyg

  To bzdura. Shell jest naprawdę bardzo funkcjonalny, wygodny i szybki. Bije na głowę Unity. Faktycznie potrzebny jest dodatek który daje zamykanie w menu, ale z pewnością nie ma konieczności instalacji aż połowy dostępnych dodatków.

  Proszę popracujcie na nim trochę zanim się wypowiecie.

  • Nie wszyscy mają takie doświadczenia z Shell. U mnie szybkość działania nie różniła się znacząco od Unity.

   • jyyg

    U mnie szybkość działania jest porażająco lepsza na Shell.

    • Możesz napisać coś dokładniej? Jaka dystrybucja, 32, czy 64bit…?

     • droro

      Chociażby Debian z GNOME Shell (64-bit na starcie bierze mi zaledwie 140 Mb ram), który na moim netbooku jest dużo bardziej responsywny niż w Ubuntu (na tym systemie zarówno Unity, jak i Shell na moim sprzęcie są bardzo ociężałe – myślę, że przez ich głupotę z ściganiem się z terminem, ponieważ wiele rzeczy jest strasznie niedorobionych). Owszem gdy się ma mocną maszynkę, różnice pomiędzy tymi systemami już topnieją, ale problemu z jakością to nierozwiązuje.

 • Kpt.Żbik

  „Niestety nie ma możliwości konfiguracji wielkości czy pozycji paska.”
  Bezedura!

 • clfapujc

  Kiedy testowałem Gnome3, brakowało w nim mojej ulubionej wtyczki do compiza: Przesuwany przełącznik aplikacji.
  O ile dobrze pamiętam, nie znalazłem opcji przypisania jakiejś akcji przy najechaniu kursorem do narożnika ekranu.
  Inne przełączniki aplikacji nie podobają mi się, a skrót Alt+Tab czy Win+Tab są niewygodne w porównaniu z aktywnym narożnikiem. Dlatego te dwie funkcjonalności dla mnie są niezbędne do nawigacji pomiędzy otwartymi oknami. Nie używam listy okien na moim jedynym panelu z powodu braku miejsca.

  Tint2 jest w porządku, samo Gnome Shell również. Ale zmuszanie użytkowników do kombinowania, jak przywrócić swoje ulubione udogodnienia lub czym je zastąpić, to trochę nie w porządku. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

 • Soemtron

  Czy autor nigdy nie wyzbędzie się przyzwyczajeń?Po kiego mi taki pasek,jak naciśnięcie klawisza „super”lub przesunięcie kursora w lewy górny róg,wywołuje wszystkie okna,które widzimy jak na dłoni.Wystarczy kliknąć któreś i już mamy to co chcemy.Możemy mieć też na prawym bocznym panelu podgląd wszystkich pulpitów,wraz z otwartymi oknami.Po co to zaśmiecanie Gnome Shell?

  • A co przeszkadza w takich a nie innych przyzwyczajeniach Autora? Niektórzy preferują takie rozwiązania a inni odmienne. Jeszcze inni łączą zalety kilku. Czy jedną z przewag Linuksa nie jest multum możliwości konfiguracji systemu?

  • Sławek

   Po takiego, że bez względu na to, co robisz, stale widzisz, co jest otwarte i nie musisz wykonywać żadnych czynności, żeby zobaczyć czy notatnik zamknąłeś, czy nadal jest otwarty.

 • piotr1999ek

  Gnome3 jest bardzo dobrym środowiskiem graficznym, ale wolę mimo wszystko unity.

  • droro

   To co piszesz jest zabawne… Wolisz Unity od GNOME3 – dobre. Dla jasności coś Ci napiszę, Ubuntu 12.04 dalej ma GNOME… tylko zamiast powłoki Shell jest Unity.

   • bialyikar

    Obstawiam, ze po prostu chodziło mu o Shell a nie samo Gnome. Zwykła pomyłka.

   • piotr1999ek

    Pomyłka chodziło mi o powłokę shell, a nie o gnome.