GNOME – zmiana rozmiaru ikon w menu głównym

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Stary wygląd mojego Ubunciaka już mnie znudził, więc postanowiłem go odpicować. Ściągałem dziesiątki stylów, aby znaleźć ten, który będzie mi odpowiadał. Jednak w każdym czegoś mi brakowało. Ostatecznie postanowiłem przerobić stary dobry Human. Wszystko poszło gładko, jednak jedynym mankamentem był rozmiar ikon w menu głównym. Były one bardzo duże, przez co menu rozciągało mi się na cały ekran. Postanowiłem poszukać czegoś na ten temat w sieci – udało się.

Znalazłem dwie opcje zmiany rozmiaru ikon. Pierwsza opiera się na edycji pliku ~/.gtkrc-2.0, drugi, na instalacji specjalnego programu do zarządzania kolorami w systemie. Z racji tego, iż drugi sposób daje o wiele więcej możliwości i jest w prostszy, opiszę właśnie jego.

Na początek instalacja programu:

sudo apt-get install gnome-color-chooser

Teraz uruchom program poleceniem:

gnome-color-chooser

Lub kliknij System > Preferencje > GNOME Color Chooser.

Przejdź do karty Ikony. Zaznacz pole przy Menu start (wymaga restartu panelu) i ustaw odpowiadający Ci rozmiar.

Aby zobaczyć zmiany, uruchom ponownie panele:

killall gnome-panel && gnome-panel

Lub zrestartuj X’y

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • PM

  Kilkadziesiąt razy już próbowałem zmienić rozmiar ikon w głównym menu i nigdy się nie udawało. Niezależnie w jakim stylu, motywie, przy świeżo zainstalowanym systemie, cokolwiek bym nie robił wielkość ikon zawsze pozostaje taka sama.

 • A próbowałeś zmienić rozmiar ikon na bardzo duży/mały?

 • PM

  Tak wpisywałem ekstremalnie duże, oraz małe wartości aby sprawdzić czy to działa. I niestety nic nie pomaga. Ręczna edycja plików .gtkrc, .gtkrc-2.0 także nic nie daje.

 • Dziwna sprawa, artykuł był testowany na wersji 9.10, wtedy działało. Jeśli masz 10.04, to może w tym jest problem, chociaż nie widzę powodu, dla którego miałoby to nie działać.

 • PM

  Ikony menu głównego próbowałem zmniejszyć już od wersji 8.04. I edycja pliku .gtkrc-2.0 nie przynosi żadnego efektu w każdej wersji systemu od 8.04. A próbowałem to już zrobić na w sumie pięciu komputerach i nigdzie, nigdy to nie działa.

 • PM

  Mam trzy komputery (HTCP, PC i notebooka). Na każdym z nich od dawna z powodzeniem używam Ubuntu. Byłem przekonany że nie mogę zmienić rozmiaru ikon z powodu jakichś nietypowych ustawień, więc kilka miesięcy temu sprawdziłem tą metodę u dwóch moich znajomych, także korzystających z Ubuntu (było to chyba także 9.10) i u nich też się nie dało. W oprogramowaniu GNOME Color Chooser w zakładce ikony jest informacja że zmiana rozmiaru ikon działa tylko gdy korzysta się z motywów GTK2, co niestety nie jest prawdą. Nawet korzystając z w/w motywów nie ma gwarancji że ta metoda się powiedzie. Nigdy na własne oczy nie widziałem, aby dało się z powodzeniem zmienić rozmiar ikon menu głównego, co nie znaczy się nie da. Wydaję mi się że działa to po prostu tylko z kilkoma zestawami ikon/motywów których akurat, ani ja ani moi znajomi nie mieli. Irytuję mnie tylko że nie ma możliwości pełnej personalizacji.

 • Z ciekawości sam spróbowałem zmienić ikony – nie było najmniejszego problemu – używam zestawu black-white 2 Gloss – spróbuj z nimi.

 • PM

  Zmiana zestawu ikon nic nie dała. Wobec czego czy mógłbyś podać szczegóły używanego przez Ciebie motywu (chodzi mi o każdy, nawet najdrobniejszy aspekt wyglądu). Dzięki temu poprzez eliminację można by sprawdzić co spowoduję ze zmiana rozmiaru ikon zadziała.

 • Elementy sterujące – Human Clearlooks
  Krawędź okna – Minimalista
  Ikony – black-white 2 gloss

  Głupie pytanie zadam… na pewno korzystasz z GNOME? :) Bo to już dziwne się robi.

 • PM

  Wielkie dzięki. Już znalazłem problem. Zmiana rozmiaru ikon nie działa ze wszystkimi elementami sterującymi. Krawędzi okna i ikony są nieistotne, ale z jakiegoś powodu działa to tylko z mniej niż połową dostępnych standardowo elementów sterujących.