GNOME/KDE – instalacja motywu ekranu logowania

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Definicji ekranu logowania (GNOME – GDM, KDE – KDM) chyba nie należy nikomu przedstawiać, gdyż nazwa wszystko wyjaśnia.

Również instalacja nowego motywu nie powinna przysporzyć większych problemów. Zagadnienie podzielę na dwie części – w pierwszej opiszę sposób zmiany ekranu logowania dla środowiska GNOME, w drugim dla KDE.

Instalacja dla GNOME:
Odwiedź stronę www.gnome-look.org, a następnie kliknij GDM Themes. Teraz odszukaj interesujący Cię motyw i pobierz go na swój dysk twardy klikając Download.

Teraz przejdź do katalogu, w którym zapisany jest plik.
Z menu GNOME wybierz System > Administracja > Ekran logowania. Wprowadź swoje hasło. Teraz przejdź do zakładki Lokalny. Znajdziesz tam listę ze wszystkimi zainstalowanymi motywami.
Teraz wystarczy wrócić do katalogu, w którym znajduje się pobrany motyw i metodą przeciągnij/upuść, umieścić go na liście. Na pytanie o instalację oczywiście odpowiedz twierdząco.
Drugim wyjściem jest kliknięcie Dodaj, a następnie podanie ścieżki do pliku – jak komu wygodniej.

Motyw pojawił się na liście, teraz wystarczy zaznaczyć kwadracik przy jego miniaturce, aby wszystko działało.

Instalacja dla KDE:
Podobnie jak wyżej, ale odwiedź stronę www.kde-look.org i kliknij KDM Themes – jak łatwo zauważyć w KDM są wyświetlane dwa pola (login i hasło) jednocześnie, natomiast w GDM najpierw wprowadzamy login, następnie pojawia się pole do wpisania hasła.
Odszukujemy interesujący motyw i zapisujemy go na dysku.

Teraz z menu KDE wybierz Komputer, a następnie Ustawienia systemowe. Przejdź do zakładki Zaawansowane, a następnie Menedżer logowania. W zakładce Motyw, możesz dodać pobrany styl. Teraz kliknij Instaluj nowy motyw i podaj ścieżkę do pobranego pliku. Gotowe. Teraz kliknij Zastosuj i uruchom ponownie komputer w celu ujrzenia rezultatów.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • login

  Link do http://www.gnome-look.org jest zły (przekierowanie na tą stronę z dopisanym adresem gnome-look

  • Szmitas

   Poprawione, dzięki.

 • Andi

  Domyślnie właściwości ekranu logowania w Malinowej Mandarynce nie są tak rozbudowane jak pokazano powyżej. To proste narzędzie, które wnosi nie wiele i nie ma nic wspólnego z oprawą graficzną logowania do systemu. Czy jest na to jakaś rada?

  • Szmitas

   Ten wpis jest dosyć stary i dotyczy starszej wersji GDM, która używana była we wczesnych wersjach Ubuntu. Od ponad roku Ubuntu wykorzystuje GDM2, którego edycja wygląda tak – http://www.ubuntu-pomoc.org/zmiana-wygladu-gdm2/
   Jak widać, cudów nie ma.

   • Andi

    czy to znaczy, że przy GDM2 o motywach z tego linku:
    http://www.ubucentrum.net/2009/04/15-ciekawych-ekranow-logowania-gdm.html
    możemy zapomnieć? a może dojść bardziej okrężną drogą?

    • Szmitas

     Niestety nie ma możliwości ustawienia takich motywów.

     • Andi

      Możesz podpowiedzieć w której wersji Ubuntu było GDM a od której jest już GDM2?

     • Szmitas

      Każda starsza wersja od 9.10 wykorzystuje GDM.

 • No niby wszystko ok – ale w kde bardzo czesto nie działa – pobierz nowe motywy – ładnie wybieram instaluje – brak błędów ale nie pojawiają się w możliwwości wyboru – wie ktoś jak to naprawić ? (ubuntu 11.04 x64 +kde – ale działo mi się tak na różnych wersjach.