[GNOME 3.10] Przywracanie rozszerzeń z extensions.gnome.org

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Jest to wpis nadesłany do nas przez Macieja R. – dziękujemy!

Niestety ostatnia wersja Gnome Shell ma poważny błąd. Po dodaniu naszych ulubionych dodatków do Gnome i restarcie lub wylogowaniu z systemu, dodatki zostają wyłączone i trzeba je na nowo włączać. Trochę mnie to irytowało, więc zacząłem szukać i znalazłem rozwiązanie, które działa też super w Ubuntu, a pochodzi z jednego z forów openSuSe.

Na początek włączamy wszystkie dodatki, które chcemy mieć uruchomione po zalogowaniu się na nasze konto.

Otwieramy terminal i wydajemy polecenie

gsettings get org.gnome.shell enabled-extensions

Polecenie wyświetli nam listę włączonych obecnie na naszym koncie dodatków, należy całą tę listę wraz z poleceniem skopiować.

Następnie w terminalu wpisujemy (lub otwieramy programy startowe)

gnome-session-properties

I dodajemy nowy program wpisując w miejscu polecenia skopiowaną wcześniej z terminala listę otwartych dodatków. Ważne w tej liście są drobne zmiany: gsettings get org.gnome.shell … należy zmienić na gsettings set org.gnome.shell

Extensions

Po sformułowaniu gsettings set org.gnome.shell enabled-extensions należy wykasować (znak, który się tam pojawia) przed samą listą

Przed i za nawiasem [ ] należy koniecznie wstawić cudzysłów ", czyli powinno to wyglądać "[ … ]".

Tak wygląda moja lista:

gsettings set org.gnome.shell enabled-extensions
"['workspaces-to-dock@passingthru67.gmail.com',
'workspace_separation_on_dash@bazonbloch.arcor.de',
'weather-extension@xeked.com',
'user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com',
'systemMonitor@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com',
'places-menu@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com',
'messagingmenu@screenfreeze.net','mediaplayer@patapon.info',
'launch-new-instance@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com',
'auto-move-windows@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com',
'alternate-tab@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com']"

Po tym małym zabiegu nasze ulubione dodatki do Gnome uruchamiają się same przy zalogowaniu się.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • NoNaMe→

  Temu środowisku graficznemu przydałaby się nowa wizja i nowa polityka, bo na prawdę szkoda projektu GNOME. Do dzisiaj uważam, że nie jest złe, ale to co robią twórcy nie jest dobre. Naprawianie starych problemów, pojawianie się nowych, ciekawe nowości działające tylko w niektórych aplikacjach (np. wywalenie belki z nazwą okna, fajne rozwiązanie, ale i tak 95% programów ma starą belkę – nie wygląda to spójnie) itd. – to wszystko zmusiło mnie, aby trochę odpocząć od tego środowiska graficznego i poszukać nowego. Tylko najbardziej boję się o to, że nie będę chciał już wrócić do GNOME, bo obecnie zainstalowane jest po prostu wygodniejsze. Dzięki GNOME nawet KDE zaczęło do mnie przemawiać na plus (a wcześniej nie wychodziło mu to).

  • magic74

   A ja jakoś nie moge sie przestawić już kilka razy próbowałem i jakoś zawsze wracam do Gnome jednym z powodów jest na pewno działanie KKontact w porównaniu do funkcjonalności Evolution to cienizna ! Jak na razie jeszcze trochę się „pomęczę ” z Gnome nie widzę dla niego alternatywy

   • NoNaMe→

    Ja też nie widzę żadnej alternatywy, ja widzę kilka (nie gorszych) alternatyw, a nie jedną. Ja się dziwię, że byłem wstanie wytzrymać z GNOME Shell od 3.0 do 3.10, gdzie twórcy zmieniali miejsce ikonki z aplikacjami, wywalali grupy z programami i inne drobiazgi, które w żadnym stopniu nie rozwijają tego gadżetu. Żeby co kolwiek ustawić pod siebie, musiałem instalować dodatki i dużo grzebać w plikach, a co każde wydanie, nowe grzebanie i tak w kółko. Dlatego napisałem, że jest kilka alternatyw, ponieważ każda z nich jest wygodniejsza od dziwnych pomysłów GNOME 3.

    • perestoo

     Jesne że to w dużej mierze kwestia upodobań, własnych preferencji oraz zadań systemu. Ja dosłownie pracuję na PC często mam pootwieranch kilka arkuszy kalkulacyjnych pdf-ów itp i dla mnie Gnome 3 jest dużo bardziej wygodny w poruszaniu się po tym wszystkim od wielu innnych środowisk. przyznam się że od dłuższego czasu nie sprawdzałem KDE bo kiedyś miałem z nim ciągłe klopoty.
     Z drugiej strony mnie Evolution nie zachwyca bo przy kilku tys. wiadomości słabo sobie radzi i chyba nie potrafi odłączać załączników od e-mail. Obsługa kilku kont imap też nie zachwycała. Za to jest thunderbird.

     • NoNaMe→

      To co jest w GNOME 3, praktycznie wszystko można mieć w KDE 4. Najbardziej co spodobało mi się w GNOME 3, że po najechaniu na lewy róg ekranu mam wygodny wybór odpalonych programów. Ale w KDE 4 też to mam na starcie, nawet w GNOME 2 z Compizem to ustawiałem – więc nowością nie jest. Ale menu z aplikacjami na cały ekran po prostu już nigdy do mnie nie przemówi. Nawet MS to zrozumiał i w następnej wersji Windowsa (8.2? 9?) ma przywrócić coś na wzór menu z Windowsa 7 w dół. Tu jest bardzo fajny przykład z menu start http://cdn0.sbnation.com/assets/3710753/06.jpg (wymyślonego przez kogoś), które moim zdaniem prezentuje się o wiele lepiej i wygodniej od pełnoekranowych menu oraz jest spójne dla PC-tów i tabletów. Wiem, że w GNOME 3 są dodatki, które dają możliwość klasycznego menu, ale to nie jest jeszcze to. Może z czasem wreszcie coś przypadnie mi do gustu, bo nie stwierdzam, że nie mają fajnych pomysłów, ale dzieje się to strasznie wolno.