Gedit otrzymał nowy interfejs

To najbardziej radykalna zmiana w interfejsie Gedit jaką pamiętam. Podstawowy edytor tekstu Ubuntu, doczekał się znaczącego „odświeżenia” wyglądu.

gedit1

Celem twórców było stworzenie nowoczesnego, zgrabnego interfejsu, który wyświetli na ekranie mniej elementów, pozwalając użytkownikowi na skupienie uwagi na tekście lub kodzie, nad którym pracuje.

gedit2

Jak widać na zrzutach ekranu, pasek narzędzi zawiera monochromatyczne ikony oraz zreorganizowane przyciski. Pojawiło się również koło zębate, które, po kliknięciu, wywołuje menu z dodatkowymi akcjami.

gedit3

Podczas pracy nad nowym interfejsem, nie okrojono edytora tekstu z żadnych funkcjonalności.

gedit4

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ciekawi mnie tylko jedno – jak Canonical wyjdzie z tych zmian, bo jak dobrze wiecie – Canonicalowi jak jakaś zmiana się nie podoba, forkuje ją. :)

  • wrzomar

   Przycisk zamykania dadzą na lewą stronę, „zębatkę” pewnie też, „otwórz” wywalą dla prostoty, a przycisk dodania zakładki na prawą i gotowe ;)

  • Łukasz Grzesik

   Czytnik PDF jest z Gnome 3.10

   Tam można z grubsza zobaczyć jak to może wyglądać.

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Zaczyna przypominać Sublime Text ;)

 • Nick→

  Upraszczanie edytora tekstu do 5 ikon? O nie, uważam to za grubą przesadę. Gedit służył mi m.in. do pisania aplikacji i dalej to powinno być wygodne, a nie „trendy srendy”. Tym razem do widzenia GNOME 3 (może GNOME 4 pójdzie po rozum), mam już ciebie dość – najwyższy czas dać szansę, np. KDE.

  • pawellek

   W KDE masz świetny edytor Kate i dużo do neigo ciekawych wtyczek :-)

  • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

   To co powiesz o Sublime Text? Nie ma żadnych ikon, przez wielu uważany za najlepszy edytor ;)

   • Nick→

    Na co dzień korzystam z konsoli i cenię sobie brak ikon. Lecz uważam, że w środowisku graficznym jest możliwośc korzystania z ikon i wycinanie czegoś co inni mogą uznać za wygodne jest głupie. Fajnie byłoby gdyby istniała taka możliwość: utwórz nowy pasek i poustawiaj ikony jakie chcesz. Myślę, że tym sposobem można uszczęśliwić wszystkich.

 • Erinti i

  O rany to przegięcie. Gedit to świetny edytor i korzystam z niego od lat do pisania skryptów w R i Perl chociażby. Nie wiem po co tak upraszczać interfejs. Czy ktoś zna dobry zamiennik dla Gedita?

  • etmoon

   Spróbuj z medit, całkiem niezły edytorek.

   • Erinti i

    dziękuję, faktycznie jest bardzo sympatyczny

 • Jestem jak najbardziej za. Pisząc kod używam głównie skrótów klawiszowych, a edytor nie służy do gapienia się na słitaśne-elementy-interfejsu.

  • Michał Radwański

   Ja pisząc nie używam myszki. Piszę w Vimie.

 • Wizard

  Świetne. Cieszy mnie, że coraz więcej aplikacji Gnome (i miejmy nadzieję nie tylko) rezygnuje z przedpotopowego paska tytułu na rzecz eleganckiego paska narzędzi (GtkHeaderBar).
  Krok w dobrą stronę. Nie dla Cannonical, bo każda aplikacja, która w Gnome Shell jest spójna i ładna, w Unity wygląda koszmarnie. Ale cóż. Chcieli się kłócić z pyskatymi koderami Gnome, na dodatek często opłacanymi przez RedHata, to mają.

  • Łukasz Grzesik

   Po prostu wymaga trochę większej ilości pracy, by to miało sens i logikę w Unity. Spójrz na takiego Nautilusa, program ten znacznie wcześniej otrzymał nowy wygląd, a i tak świetnie się prezentuje w Ubuntu. Może Gedit będzie mieć coś podobnego.

   • kryspin013

    Moim zdaniem nautilus w ubuntu wygląda okropnie

    • Marcin

     Dokładnie. Nautilus na Ubuntu wygląda fatalnie. Do tego menu ustawień wywoływane przez to koło zębate. Po co w takim razie w Ubuntu Global Menu? Canonical rób tak dalej. Nie długo przesiądę się na inną dystrybucję.

   • Wizard

    Przepraszam, źle sprecyzowałem. Chodziło mi o to, że HIG Gnome bardzo odbiega od standardów przyjętych w Unity. Uruchom Empathy i Nautilusa, zobacz co wyświetla się na pasku menu. Jedno menu! Jaki sens zatem ma taki pasek? W Gnome Szelu jest zamiast menu ten „rozmemłany przycisk z nazwą”, tam ma sens pojedyncze menu. Gedita właśnie do tego dostosowano, tak samo będzie z resztą aplikacji.
    W Gnome 3.10 kilka aplikacji dostało zamiast paska tytułu GtkHeaderBar (tak jak Gedit na zrzutach w artykule) – w Unity, gdzie zmaksymalizowane okno zlepia tyuł okna z paskiem menu na górze ekranu – jest to bez sensu.

 • mr_zola

  to jest krok w kierunku interfejsu dotykowego. Czy tego nikt nie zauważył?

  • Nini

   No i? Windows 8 też jest robiony w kierunku interfejsu dotykowego i jakoś się to nie przyjęło jak oni tego chcieli. GNOME 3 również jest w kierunku dotyku, ale testuję go na PC i tablecie – ogólnie jest marnie. Na desktopa zbyt okrojone, wielkie, ukryte i dużo klikania. Na tablecie też różowo i wygodnie nie jest. Wyobraź sobie, że klikam na koło zębate, pojawia mi się menu, jest takie długie, że po prostu nie mieści mi się ono na ekranie… Jest źle. Nowości się nie boję i wiele nowych pomysłów w GNOME 3 jest bardzo fajnych, ale… Dla mnie największym problemem jest, że ten interfejs nie został do końca przemyślany i tyle.