Garść zmian

Własnych dzieci nie porzuca się tylko dlatego, że nie ma się dla nich czasu…

Takie słowa usłyszałem od jednego z Czytelników…

Przez ostatnie 3 dni daliście mi jasno do zrozumienia, że blog nie może przestać istnieć, a ja, póki żyję, mam go prowadzić :)
Dziesiątki pozytywnych komentarzy na stronie, maili, wiadomości na Facebooku czy GG (chociaż nie zabrakło również hejterów – przepadnijcie!) zmusiły mnie do ponownych przemyśleń i „drobnej” korekty planów na najbliższy czas.

Zmiany, zmiany, zmiany

W porównaniu do zmian, które ogłosiłem 29 listopada, sformułowanie „drobne zmiany” nie jest na miejscu:

 1. Formularz służący do zgłaszania i rozwiązywania problemów został usunięty. Od tego momentu jedyną formą pomocy są artykuły, komentarze na blogu oraz przewodnik.
 2. Możliwość komentowania i oceniania artykułów mają wyłącznie osoby zarejestrowane i zalogowane.
 3. Zespół Ubuntu-pomoc.org nie jest już zobligowany do odpowiedzi na każdy komentarz w przeciągu 24 godzin od momentu dodania.
 4. Aby komentarz został opublikowany natychmiast, jego autor musi mieć na swoim koncie przynajmniej jeden zaakceptowany komentarz.
 5. Ciągła zbiórka pieniędzy na utrzymanie portalu. W tym miesiącu jest to dość wysoka kwota, ponieważ uwzględnia miesiące, gdy zbiórka nie była prowadzona (lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad oraz obecny – grudzień). Kwota, która nie została zebrana w danym okresie zostaje przepisana na następny miesiąc – to samo tyczy się ewentualnych nadwyżek.

Są to na pozór zmiany kosmetyczne, ale wiele osób sugerowało mi takie rozwiązanie i muszę przyznać im rację – pozwolą na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu.

Dziękuję za ciepłe słowa

Po informacji o zamknięciu bloga, pojawił się osoby, które deklarowały chęć „przejęcia” bloga i kontynuacji jego misji. Nie będę tych osób wymieniać z imienia i nazwiska, ale mam nadzieję, że kierowały się wyłącznie chęcią pomocy innym, a nie własnymi korzyściami, dlatego wzywam ich do wspólnego tworzenia bloga – teraz okaże się ile warte są Wasze słowa.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • nick jackson

  Podoba mi się Twoja decyzja, zmiany przyjmuję z pokorą i nadzieją, że przyniosą oczekiwany efekt, czyli kontynuację Twojej pracy.
  Dziękuję, że podjąłeś taką decyzję.

 • Aż mi ulżyło… Nie mogłem sobie wyobrazić że ta strona by znikła. Takiej kopalni wiedzy nie można zamknąć! Pozdrawiam i dzięki za ubuntu-pomoc.org!

 • emeritus

  To prawda że nie powinno się porzucać własnych dzieci.Ale też nie można dopuścić żeby stanowiły wyłączną treść Twojego życia.Ja osobiście z zadowoleniem witam wszelkie zmiany jeżeli tylko będą służyć istnieniu tego bloga.Dziękuję,życzę powodzenia i na pohybel wszelkim malkontentom.

 • najmar11

  nooo to super!!!

  a już miałem kopiować artykuły do których miałem zachowane linki, żeby mi nie przepadły…

  sprawa finansowa to pryszcz – ja chętnie się dorzucę do utrzymania serwera – żal byłoby stracić taką stronę.

  pozdrowienia dla autora – i dziękuję za powtórne przemyślenie sprawy.

 • Lepsza osoba która przejmie bloga czy spamer który przejmie domenę?

  Żenujące wzywanie do prowadzenia bloga. Jak by ktoś przejął go to pracował by na siebie a nie na kogoś. Wzywam do rozróżnienia tego :-P

  Komentarze to słabe miejsce na pytania i pomoc.

  Jeśli masz jakiś problem z hejtami to logowanie i akceptowane 1 komentarza też lipne jest. Zastanów się nad komentarzami z Facebooka, wtedy ludzie są podpisani z nazwiska.

  Poza tym sprytny ruch marketingowy teraz będą Ci płacić bo będą się bać ze zamkniesz blog ;-)

  • A dlaczego spamer miałby przejąć domenę? Napisałem Ci, że domena będzie istnieć dopóki nie wygaśnie, nigdzie nie było słowa, że nie będę jej przedłużał na własną rękę.

   Żenujące było (i jest) zachowanie ludzi, o których przez 5 lat nie słyszałem, a nagle ujawniają się jako stali czytelnicy bloga, którzy chcą go dalej tworzyć (Ty się do nich nie wliczasz :P). Czas pokaże czy chęci nie prysły.

   Logowanie z FB ma więcej wad niż zalet.

  • emeritus

   Cóż to,teraz już jest tak że wszyscy muszą należeć do Facebooka?. Może jeszcze zróbmy tak że terminal będziemy sobie przez Facebooka otwierać.A co do pomocy w komentarzach,zdarzało się że i tam można było znaleźć różne sensowne porady.

  • RafciX

   Według mnie pomysł z komentarzami z Facebook`a to zły, baardzo zły pomysł.
   Sam nie mam konta na Facebook`u, nie miałem i nie chcę mieć, bo po co mi :P Dodatkowo coś mi się wydaje, że nie każda osoba ma podpisane swoje konto na Facebook`u prawdziwym imieniem i nazwiskiem ;)

   A co do kont na blogu, Szmitas, to radzę Ci wykombinować jakiś mechanizm, który zapobiegałby tworzeniu wielu kont przez jedną osobę (np. jeden adres IP – jedno utworzone konto, co jednak ma też swoje wady) ;)
   A tak w ogóle to jak mamy poznać, czy mamy jeden zaakceptowany komentarz czy nie? O.o

 • Soren

  Dobrze że nie zrezygnowałeś.

  Czas dać się wykazać innym ;)

 • RafciX

  DZIĘKUJEMY!!
  Cieszę się, że jednak zmieniłeś decyzję i nie porzuciłeś tej obszernej bazy rad i poradników dotyczących Ubuntu i pochodnych od niego dyscrybucji ;)

 • Qooaczek

  Czyli jednak koniec świata odwołany…
  Ogromna ulga… :)

 • hugo88PL

  Brawo! Szczerze miałem nadzieje że to się tak zmieni.
  Zmiany według mnie na lepsze :)

 • infomaniak

  no i to jest decyzja warta uśmiechu – nie tylko mojego. dzięki, dzięki, dzięki….

 • teichner

  Mimo iż zarejestrowałem się na Twojej stronie dopiero dziś, to jestem stałym i wiernym czytelnikiem tego bloga. Serdecznie Ci dziękuję za zmianę decyzji. Blog prowadzony jest bardzo profesjonalnie. Sądzę, że wkładasz w jego przygotowanie mnóstwo pracy. Super, że ta strona nadal będzie istnieć. Swoją przygodę z Linuxem zacząłem w jesieni 2009 roku. Mój pierwszy Linux to Ubuntu 9.10 (Karmic Koala). W tym samym mniej więcej czasie odkryłem stronę ubuntu-pomoc.org. Znajdowałem tutaj odpowiedzi na rozmaite problemy pojawiające się w związku z instalacją lub używaniem systemu. Ponadto – co dla mnie też było ważne – sporo aktualności ze świata open source. Obecnie nie mam już Ubuntu, ponieważ od zeszłego roku korzystam z systemu Arch Linux, niemniej jednak strona nadal jest dla mnie bardzo pożyteczna. Sporo porad, nawet tych bardzo starych, nadaje się do zastosowania w systemie Arch Linux. Gratuluję świetnego serwisu o Ubuntu, chyba najlepszego w naszym kraju! Pozdrawiam i życzę satysfakcji z dalszego prowadzenia tego bloga.

 • BogumilH

  No teraz czas na info, gdzie wpłacać kasę!
  Tak, aby na Mikołaja zebrała się już jakaś sumka!

 • Yuri20

  Szmitas, kocham Cię :*

 • raawek

  No i specjalnie się zarejestrowałem, żeby zaznaczyć, iż dużo tej stronie zawdzięczam, o wiele więcej niż ubuntu forum. A w zakładkach przeglądarki zarówno chrome jak i firefoxa, w folderze „linux” – ubuntu-pomoc jest od dawna na pierwszej pozycji.
  Pozdrówka.

 • pan kotek

  Jest Pan GODNY SZACUNKU panie Łukasz :)
  Życzę Panu żeby już nigdy nie Pan nie stracił
  wiary i zapału w tym co Pan robi.
  POZDRAWIAM

 • mira76

  Bardzo dobra decyzja :)

 • KOLO

  Nie dziw się, że ludzie różnie reagowali. Jak przez lata się im tłumaczy, że w świecie Open Source i Linuksa nic nie ginie a tu taki cios dla Polskiej Społeczności. Wiadomość o kontynuacji odbieram za dobrą wiadomość. Tylko jedna uwaga, nie można było prędzej pomyśleć i nie tworzyć tego całego szumu?

 • shani

  Swietna decyzja! Dzieki Szmitas!

 • otory

  No dobra, to mój 1. wpis tutaj i z racji faktu, że jestem nowy chciałbym zapytać:
  Gdzie jest ten tajemniczy przycisk żeby zadotować ?

  • Tajemniczy przycisk nie jest potrzebny, ponieważ udało się wstępnie umówić z jednym ze sponsorów w sprawie zapewnienia hostingu na przyszły rok.

 • KOLO

  Żeby nie było cieszę się że blog nie zginie!!! Bardzo się cieszę, ponieważ wielu z niego korzysta jak i ja sam! A dla nowych użytkowników oferuje wielkie zaplecze informacyjne.

 • Tripix

  Hurra!
  Zostajesz

 • ARNi

  Idz Szmitas do …:)) Wystraszyłes nas tylko.
  Powiedz nam – z kim bedziemy sie tak dobrze spierac na różne tematy ,jak nie z Tobą ??

  • z kim bedziemy

   „będziemy”? Przecież tylko Ty masz zawsze uwagi :P

 • piotr1999ek

  Fajnie, że zostajesz z nami.
  :D

 • sorbanos

  Tak trzymać, dobra decyzja szkoda tak obszernego źródła wiedzy.

 • Sandra

  Hejka bo jestem tak czyś jak świetna ze śpiewania i warto było by mnie przesłuchać … zobaczcie jestem pierwsza

  I Gala Finałowa Konkursu Talentów szkół Gminy Milicz „NadZdolni 2013