Firefox pozostanie domyślną przeglądarką internetową w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Jednak Firefox!

Jednak Firefox!

Deweloperzy Ubuntu potwierdzili informację o tym, że Firefox pozostanie domyślną przeglądarką internetową w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander.

Propozycja zastąpienia Firefoksa przez Chromium została wysunięta w maju. Dyskusja nad wadami i zaletami obu przeglądarek trwała przez wiele dni – również na naszej stronie. W jej trakcie deweloperzy bardziej skłaniali się ku kontrkandydacie „liska”.

Kolejny raz okazało się, że deweloperzy mówią swoje, a użytkownicy swoje. W ankiecie przeprowadzonej na naszej stronie, 55% ankietowanych oddało swój głos na Firefoksa.

Jason Warner, który pełni funkcję Ubuntu Desktop Manager w Canonical, napisał, że Firefox pozostanie domyślną przeglądarką internetową w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, a Chromium będzie nadal dostępne w Centrum Oprogramowania Ubuntu. Jednocześnie nie ukrywa, że bardzo by chciał, aby Chromium zastąpił Firefoksa w Ubuntu 14.04:

Szczerze wierzę, że Chromium dostarcza lepszych wrażeń użytkownikowi i powinien być poważnie brany pod uwagę podczas wyboru przeglądarki internetowej w najbliższym wydaniu LTS.

Jednego możemy być pewni – temat Firefox vs Chromium na pewno powróci.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • icywind

  „Szczerze wierzę, że Chromium dostarcza lepszych wrażeń
  użytkownikowi i powinien być poważnie brany pod uwagę podczas wyboru
  przeglądarki internetowej w najbliższym wydaniu LTS.”
  No to czeka nas pół roku debaty nad przeglądarką, niezwykle ważna zmiana. Wydaje mi się, że takie wypowiedzi padają specjalnie aby tylko ludzie rozmawiali o Ubuntu :P

  • Dominik Grzywak

   Chromus to badziew, nigdy nie zdecyduję się tego używać. Dla mnie zawsze górą będzie Firefox, a w razie awarii FF, to zainstaluje sobie operę, o ile najnowsza wersja wyjdzie na ubu, bo testowałem na virtualbox na windows server 2012 r2 preview to całkiem fajnie ją zrobili, jak na przeglądarkę budowaną pod śmieciowym webkicie.

 • Jacek Wojnarowski

  W sumie nie wiem dlaczego ludzie się zastanawiają nad przeglądarką… Każdy użytkownik linuxa jest bardziej (lub mniej) zorientowany w systemie jaki wybrał, a instalacja chromium to przecież kilka sekund… Domyślnie może być nawet epiphany :)

 • dejmien666

  Gdyby tylko firefox obsługiwał najnowszego flasha – w przeciwnym razie muszę korzystać z chrome.

  • icywind

   To nie wina Mozilli, że ADOBE PRZESTAŁO WYDAWAĆ FLASHA NA LINUXA i błędne oraz krzywdzące jest przedstawianie tego w ten sposób, że to Mozilla powinna się o to postarać, Mozilla NIE MOŻE obsługiwać najnowszego flasha na Linuksie. Chrome może i dodaje do przeglądarki Flasha ale Firefox jest i ma pozostać otwartym oprogramowaniem a więc nie mogą załączać zamkniętego flasha(oraz PRISM :P) do przeglądarki i może działać tylko na zasadzie wtyczki a tej Adobe nie aktualizuje do nowej wersji.

  • wrzomar

   Chromium to nie Google Chrome i żeby mieć najnowszego flasha to i tak będą musieli zainstalować sobie tą drugą, więc wg mnie wszystko jedno która będzie domyślna – użytkownicy zainstalują sobie co chcą – nawet jeśli będzie to zamknięty kod, a dystrybucja nie może dawać domyślnie zamknięto-źródłowej aplikacji. Wpychanie webkita gdzie się da może się skończyć tak jak z IE 6!

  • dejmien666

   Wiem, że chromium != chrome, chromium również nie używam, od kiedy flash przestał być aktualizowany na linuxie towarzyszy mi chrome bo część aplikacji webowych z których MUSZĘ korzystać nie działa na flashu z firefoxa czy chromium. Użytkownika końcowego najczęściej nie obchodzi czy coś jest zamknięte czy otwarte – ważne jest to czy działa. I nie obchodzi go co porzuciło flasha, czy firefox czy adobe (ja wiem, że to sprawka adobe) dla niego ważne jest to, że pewnych czynności nie może wykonać na firefoxie – a tych czynności będzie z czasem coraz więcej. W końcu ktoś będzie musiał ustąpić, w nieskończoność developerzy nie będą się martwić przy projektowaniu aplikacji webowych o kompatybilność wstecz z wersjami flasha dawno porzuconymi przez adobe.

   • icywind

    Mógłbyś podać strony które nie działają na flashu z Firefoxa?
    „dla niego ważne jest to, że pewnych czynności nie może wykonać na firefoxie – a tych czynności będzie z czasem coraz więcej”
    Wręcz przeciwnie, przy możliwościach HTML5 i rosnącym rynku urządzeń nie obsługujących flasha jest on używany coraz rzadziej, już teraz flash to głównie gry i reklamy a nawet nieliczne strony pisane we flashu mają często wersje alternatywną. Zostają jeszcze filmy ale na upartego można używać rozwiązań typu minitube i zrezygnować z flasha całkowicie.

    • dejmien666

     Nie to, że nie działają, ale nie działają poprawnie. Np. jest zbugowany dźwięk (suwak głośności nie działa, lub w odstępach sekundowych skacze z mute na maksymalną głośność) obraz na video chatach (tu są różne cuda, od robienia okienka z obrazem 100×100 pikseli, po błędy w kolorach czy całkowicie randomowe piksele rozsiane w określonym obszarze) (adresów nie podam, bo reklamowanie ale zapewne jak się pokręcisz to na coś w końcu trafisz) – nic się z tym niestety nie zrobi. Mnie najbardziej boli brak wsparcia dla jednego serwisu dodatkowo z racji tego, że pilnuję tam porządku nie mogę z niego zrezygnować. (: Co nie zmienia oczywiście faktu, że znaczna większość działa poprawnie – ale przypominam chodzi jedynie o mój przypadek, ktoś może korzystać z starej wersji flasha i nigdy nie zauważy, że coś jest nie tak. Z utęsknieniem czekam na całkowite porzucenie flasha i przejście na html5, głównie za sprawą rzeczy, o których wspomniałeś. Niestety póki nie będę w stanie korzystać z rzeczy które lubię, to nie ma sensu siedzieć na firefoxie dla samej zasady, mimo że jako przeglądarkę to firefoxa wolę. (:

   • wrzomar

    Też wolę Firefoksa, a Chromium odinstalowałem, bo w ogóle nie używałem, a aktualizacje były tak częste jak w Google Chrome i lubię tą ostatnią, ale nie do kontaktu z bankiem, bo jej nie ufam. Chciałbym, żeby strony wyglądały dobrze niezależnie od tego czy korzystam z gecko, webkit, presto czy IE, a ostatnio wchodząc na serwis poświęcony głównie serialom o nazwie, która jest jednocześnie nazwą klasy statków kosmicznych rasy kosmitów z serialu z Mac Gyverem w roli głównej, w Firefox ładowała się strasznie długo i wyglądała jak psu z gardła, a w Chrome załadowała się szybko i wyglądała jak trzeba. Winne jest pewnie moje połączenie z Internetem, na stronkę dawno nie zaglądałem i trochę się zmieniła – teraz piszą wielkimi literami, że wygląda dobrze na każdym ekranie ;]

    • Dominik Grzywak

     Firefox zawsze będzie dla mnie super! Ten durny chromus może się przy nim schować, bo nigdy go nie zainstaluje hahaha!! :D

 • wrzomar
 • MSTdzw

  jedna komenda i chromium się instaluje, dlamnie to rybka :P