Facter – podstawowe informacje na temat Twojego systemu

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jakiś czas temu (przy okazji artykułu o sprawdzeniu adresu MAC karty sieciowej), czytelnik o nicku bohoomil polecił prosty programik wyświetlający:

elementarne informacje na temat naszego systemu, w tym dość szczegółowo te dotyczące sieci (dostępne interfejsy, adresy mac, ip, maski, etc.).

Postanowiłem w chwili wolnego czasu przetestować ten programik, gdyż nie przypuszczałem, że jest on taki prosty.

Instalacja:

sudo apt-get install facter

Po zakończonej instalacji uruchom program, wpisując w terminalu:

facter

Konsola zostanie zasypana stertą informacji na temat Twojego systemu. Wśród nich znajdziesz: architekturę procesora, nazwę hosta, dostępne interfejsy, adresy ip, nazwę kernela, wersję kernela, nazwę kodową systemu, adresy MAC kart sieciowych, maski, informacje o procesorze, informację o swap – te informacje odczytałem od razu. Jest jednak mnóstwo innych, zapewne równie ciekawych informacji, które póki co są dla mnie czarną magią. Miłego grzebania.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • bohoomil

  Znaczy nic w przyrodzie nie ginie ;) No to jeszcze ciekawostka na marginesie: Facter jest w istocie częścią składową środowiska Puppy, służącego do automatyzacji prac administracyjnych (jest odpowiedzialny za zbieranie informacji o administrowanych maszynach; więcej na ten temat na stronie autorów projektu: http://reductivelabs.com/). Jego mocną stroną, oprócz czytelności przekazu na ekranie, jest możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb przy pomocy wtyczek pisanych w Rubym (http://reductivelabs.com/trac/puppet/wiki/AddingFacts). To już jednak dla zawodników grających w innej lidze i o nieco wyższą stawkę niż domowy PC.

 • mariant

  W tym gniocie Ubu 10.10 wpisałem do terminala tak jak radzisz i nic nie wypluwa .

  • Szmitas

   Instalacja przebiega pomyślnie?

   • mariant

    instalacja to pikuś wywaliłem ubu10.10 pobrałem LTS z 2-gą poprawką i wszystko śmiga = rakieta
    THS za stracony czas…