Emulacja na Linuksie #3.2: Commodore 64, Plus.

Oryginalny wpis: http://d3d3.freeiz.com/

Commodore nigdy nie miałem, choć słyszałem o nim wiele legend. Gdyby ktoś nie wiedział/nie pamiętał jest to 8bitowy komputer osobisty z lat 80tych. Tak, już wtedy były komputery :P Ponoć na tym sprzęcie wychował się mój ojciec, próbowałem kiedyś znaleźć ową konsole na bazarach, niestety produkcję zakończono w 1994 a sprzedaż w Polsce 4 lata później.

Pomimo że podobnie jak Amiga był to PC, ludzie kojarzą go jako konsolę, może dzięki wielu ambitnym tytułom.

W latach świetności komputer był sprzedawany w cenie 595$ czyli tyle ile teraz nowy, dobry pecet. Pokolenie ludzi którzy mają teraz po 30-40 lat z pewnością pamięta te komputery, istnieje jeszcze wiele serwisów oferujących rzetelne źródło informacji o tym sprzęcie jak np. www.c64power.com .

Sprzęt jest już zapomniany, stąd emulatorów jest bardzo mało, szczególnie na linuks. Przeszukując internet znalazłem trzy prymitywne aczkolwiek działające emulatory. Niestety dwóch nie udało mi się odpalić, stąd opisy będą mniej bogata.

Na pierwszy ogień biorę YapeDSL czyli emulator najmniej „sławny” który doczekał się jedynie wersji 0.35 w dodatku instalowany ze źródeł. Emuluje on Commodore 264 Family czyli modele z serii C16, C116 oraz Plus 4. Prace nad wersją na linux zostały porzucone w 2001 roku, prace nad wersją dla windowsa w 2006 roku. W obu wersjach design i ilość opcji są bardzo ubogie, choć zapaleńcowi nie przeszkodzi to w powrocie do dzieciństwa. Pliki źródłowe można pobrać stąd http://www.zophar.net/download_file/16934. Instalacja odbywa się ze źródeł, mi nie udało się go zainstalować, choć głupio przyznać – nie znam się na instalacji ze źródeł aż tak dobrze.

Emulatorów starszej wersji Commodore (czyli 64) jest o wiele więcej, jednym z nich jest produkt o bardzo ciekawym tytule „Come back 64”. Jest to emulator dostępny na prawie wszystkie popularne systemy operacyjne i kilka platform mobilnych. Sam w sobie nie ma nic ciekawego ale sprawuje się ok, emuluje dużo gier na przyzwoitym fps, interwejs wyszedł autorom na plus. Autorzy udostęnili wiele wersji instalatorów, zarówno popularne Elfy, kod źródłowy jak i plik a.out. http://www.zophar.net/linux/c64/come-back-64.html – wszystkie instalatory Come Back 64 na system typu Unix są tutaj.

Drugą aplikacją którą opiszę jest ec64, emulator o dziwnym, tajemniczym tytule. Po instalacji jednak ujrzałem piękny interwejs, świetną liczbę FPS. Kolejny plus oprócz wcześniej wspomnianych to obsługa ogromnej maści gier na Commodore 64. Testowałem emulator odpalają ok. 80 różnych gier, nawet przy najbardziej zasobożernych tytułach sprawował się świetnie. Emulator jest rekomendowany przeze mnie i przez wiele osób, jest dużo notek na jego temat, jeden z najlepszych o ile nie lider wśród emulatorów Commodore. Pobrać go można stąd http://www.zophar.net/download_file/447 .

Rekomenduje obydwa powyższe tytuły, jednak gdyby z jakiś nieznanych przyczyn nie działałyby na Waszych PC zerknijcie na poniższe emulatory. Nie są to ciekawe tytuły, ale warte uwagi w przypadku braku kompatybilności z Waszym pingwinem powyższych.

Frodo można pobrać stąd http://www.zophar.net/linux/c64/frodo.html . Jest to dobry emulator aczkolwiek przy niektórych grach przycina się, emuluje dobrze model VIC-20 niestety z popularnym 6020 ma problemy.

Pfau Zeh to słaby emulator Commodore VIC-20 który na Linuksie obsługuje prawie wszystkie gry na VIC-20. Nie został jednak ostatnio aktualizowany, autorzy prawdopodobnie przerwali nad nim prace. Instalacja odbywa się paczki binarnej którą można pobrać stąd http://www.zophar.net/download_file/450.

VICE to bardzo dobry emulator Commodore C64. Emuluje gry ze świetną prędkością, dobrą grafiką I dźwiękiem. Posiada sporo opcji I odpala wiele programów na C64, nie tylko gry. Świetnie obsługuje pady, zachęcam do pobrania. Jedynym minusem jest kłopotliwa na niektórych dystrybucjach instalacja I dużo zależności. Archiwum tar.gz można pobrać z http://www.zophar.net/download_file/19948 .

Opisałem najważniejsze i najciekawsze emulatory. Nie opisane tutaj tytuły nie spełniają podstawowych kryteriów jak stabilność, dobra emulacja etc. Mam nadzieję że Wam pomogłem, w części czwartej będzie o PlayStation :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • O niektórych emulatorach nawet nie slyszałem. Ale w tej dziedzinie Vice rządzi, to demon prędkości jeśli chodzi o emulacje. Dodatkowo emuluje również sprzęt. Kiedyś sobie kupie ten sprzęt, jest zajebisty. Jako jedyny 8bitowiec miał system operacyjny z ikonkami i pulpitem.