Emulacja na Linuksie #3.1: Commodore Amiga

Oryginalny artykuł: http://d3d3.freeiz.com/

Część trzecia jest poświęcona komputerom Amiga które pomimo tego iż mają etykietkę „pc” zapisały się w kartach historii jako konsola do gier. Sama firma miała nieciekawą, zawiłą historię pełną bankructw co nie odbiło się tak mocno na sprzęcie jaki produkowali. Emulatorów tego 7Mhz-owego sprzętu jest na linuks jest niewiele (na innych OS jest podobnie), być może jest to spowodowane okresem produkcji tego modelu, zanim mogłyby powstać sensowne emulatory sprzęt był już prawie zapomniany.

UAE czyli emulator komputera Amiga, przeznaczony dla systemów Unix, Linux, PalmOS, Mac OS, Windows, BeOS, AROS, rodziny systemów BSD, Windows Mobile oraz dla samego AmigaOS. UAE uruchomiony pod AmigaOS umożliwia uruchamiania starszego oprogramowanie odwołującego się bezpośrednio do układów specjalizowanych montowanych w Amigach z czasów firmy Commodore. Programy takie nie działają na najnowszych Amigach z systemem AmigaOS 4.0, ale dzięki UAE została zapewniona kompatybilność.

Testując go I porównując z drugim emulatorem (xFellow) mogę zapewnić że jest to najlepszy emulator Amigi jaki powstał, rewelacyjny fps, intuicyjne menu, mnogość opcji I świetnie obsługiwane różne kontrolery. Kolejnym plusem (największym) jest dostępność na wszystkie systemy operacyjne na świecie (mam na myśli te które się liczą np. Linuks, Windows I te drugiej kategorii jak np. BeOS J). Wersję na linuks możemy “dostać” tutaj – http://www.zophar.net/linux/amiga/uae.html .

xFellow to port emulatora WinFellow na systemy operacyjne typu Linux. Niestety jak dotąd xFellow posiada sporo bugów I niedociągnięć, nie jest gotowy do użytku ogólnego. Jeśli ktos jest ciekawy jak wygląda zapraszam do pobrania stąd: http://www.zophar.net/download_file/417 .

Niestety sprzęt Commodore Amiga jest już zapomniany dlatego więcej emulatorów zarówno na windows’woym rynku jak i linuksowym po prostu nie ma.

Dziękuję za przeczytanie artykułu, zapraszam na mój blog: www.d3d3.freeiz.com

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • Jako amigowiec muszę stwierdzić, że artykuł jest słaby. Zapomniałeś dodać jeszcze słowo o odnodze UAE zwanej EUAE, bo te programy się różnią od siebie. A jako użytkownik tego komputera nie zgadzam się tekstem, że Amiga to sprzęt zapomniany. Jeśli by tak było, nie byłoby tych wszystkich spotkań amigowych na których byłem i o których słyszałem.

  • Opiszcie emulator starych automatów MAME32