Emulacja na Linuksie #2: SNES

Oryginalny link – Emulacja na linuksie #2: SNES
Autor – d3d3

Artykuł został umieszczony na stronie ubuntu-pomoc.org w ramach współpracy z blogiem d3d3.freeiz.com

ZNES
Najpopularniejszy emulator, dostępny w wielu repozytoriach, a nawet w Centrum Oprogramowania Ubuntu (jako jedyny emulator SNESa). Interfejs przypomina bardziej ten z lat ’90, moim skromnym okiem jest wzorowany właśnie na SNESie, grafika interfejsu ma 16 bitów i sprośny układ kolorów. Można go pobrać stąd, paczka waży 1,05MB

Po odpaleniu i udanej konfiguracji (co było nie lada wyzwaniem, menu jest nie przejrzyste i można się w nim zgubić) ruszamy na wyzwanie z grami sprzed 30 lat. Tutaj pojawia się pozytyw – emulator obsługuje wszystkie gry, nawet te, na których inne emu padają. Doskonałe wsparcie dla padów, nawet na tablecie mogłem zagrać w Mario Chronicles co wywołało u mnie spore emocje i niesamowicie pozytywną opinie o ZNESie. ZNES czyta także archiwa zawierające gry, więc nie musicie ich wypakowywać, oprócz tego obsługiwane są cztery typy chipów.

Czytając w sieci o ZNES natknąłem się na angielskie opinie graczy. Twierdzono, że do ZNES istnieją pluginy, jednak przeszukując sieć i emulator nic nie znalazłem, jeśli jesteście ciekawi – szukajcie. Szkoda, że prace nad nim zakończyły się (tak, zakończyły się, nie zostały porzucone) w 2005 roku. Gorąco polecam ten emulator, jest to najlepsza aplikacja emulująca SNES na Linuksie.

bSNES
Mniej popularny aczkolwiek warty uwagi emulator SNESa na Linux. Jeśli nie działa Wam ZNES możecie spróbować z nim zabawę. Testując go natknąłem się na wiele wad – bSNES nie obsługuje wszystkich gier, przy wymagających grach zacina się. Są także problemy przy konfiguracji pada typu dual shock (nie ma się co dziwić, prace nad nim zakończono na początku 2004 roku). Poza tym bSNES ma spore wymagania, co jest moim zdaniem nieuzasadnione wobec oferty tej aplikacji. Emulator można pobrać stąd

SNESmul
SNEmul
to ciekawy emulator, który w moim prywatnym rankingu zająłby trzecie miejsce. Działa w przyzwoitej prędkości, świetne emuluje gry, znakomity dźwięk, wspiera opcje transparancy effects. Ma ładny i łatwy do konfiguracji GUI, od pierwszej wersji zmieniło się wiele na dobre, mówiono iż niedługo powstanie wbudowany port kaillery jednak tak się nie stało. Z dodatkowych funkcji emulatora mogę polecić mod ripper, który ma bardzo schludny wygląd i nie tylko.
Podsumowując emulator jest świetny, z pewnością warty uwagi i będący konkurencją dla Snes9x i ZNES. Ostatnią wersję można pobrać stąd .

Snes9x
Potęga wśród emulatorów NESa, zajmuje według mnie pierwsze miejsce. Wieloplatformowy emulator konsoli SNES Matthew Kendora i Brada Jorscha. W Snes9x zawarte zostały różne funkcje, których nie posiadały Super Famicom oraz Super Nintendo. Poprawiono jakość wysyłanego dźwięku oraz wygląd gier za pomocą różnych technik antyaliasingu. Umożliwiono tworzenie zrzutów ekranu gier, zapis stanu gry w dowolnym momencie, przechwytywanie dźwięku i zapisywanie go w formacie plików SPC 700. Udostępniono funkcję wprowadzania kodów do gier oraz możliwość zapisywania filmów z gier. W sieci krążyły plotki na temat opcji multiplayer, twórcy zapewniali iż wkrótce gracze znajdą te funkcje w emulatorze, jednak zanim to się stało prace nad projektem zostały zakończone. Emulator można pobrać stąd. Program wraz z nakładką graficzną są dostępne w repozytoriach i centrum oprogramowania Ubuntu.

Korekta: Szmitas

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.