Edycja wyglądu panelu bocznego Unity

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Każdy z nas zapewne chciałby, aby Unity było tak łatwo konfigurowalne jak np.: Gnome Shell. Są jednak możliwości, które pozwalają nam na własną – ręczną edycję – wyglądu Unity, a dokładnie panelu bocznego (launchera).

Edycja ikon Launchera i wnętrza Dasha

 • Na początek wchodzimy do katalogu głównego używając praw roota, czyli klikamy Alt + F2 i wpisujemy:
  gksu nautilus

  Polecenie potwierdzamy hasłem.

 • Następnie wchodzimy do System plików/usr/share/unity/6 i tutaj widzimy wszystkie pliki graficzne, które są ikonami. Możemy je dowolnie edytować w GIMPie nie zmieniając ich nazwy. Radzę zrobić sobie kopię zapasową tego katalogu, na wypadek gdyby nam coś nie wyszło lub gdybyśmy postanowili wrócić do oryginalnego wyglądu.

 • Edycja wyglądu panelu bocznego Unity

  Katalog zawierający pliki graficzne Unity

 • Kiedy już stworzymy własną szatę graficzną naszego panelu bocznego, czas aby zrestartować powłokę, lub na nowo się zalogować, aby wczytały się ikony przez nas zrobione.
  Oczywiście, jeżeli ktoś nie chce edytować własnoręcznie ikon, może znaleźć w Internecie gotowe, które tylko podmieni. Ważne, aby odpowiedniki ikon miały takie same nazwy!

  Zamiana ikon panelu bocznego na nowe z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

  Nowy wygląd panelu bocznego Unity z Ubuntu 13.04 jest o wiele ładniejszy od poprzednich wersji. Jeżeli ktoś chce, może w bardzo prosty sposób „zainstalować” nowy styl.

  Edycja wyglądu panelu bocznego Unity

  Launcher, styl z Ubuntu 13.04

 • Na początek pobieramy paczkę zip stąd.
 • Teraz już tylko podmieniamy ikony tak jak w powyższym przykładzie i logujemy się na nowo.
  Jeśli ktoś lubi tworzyć, czy też edytować ikony zachęcam do pracy, no i oczywiście do dzielenia się swoimi dziełami!
  Źródło: OMG! Ubuntu!
avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Dzięki ;)

 • Hubert

  Zróbcie poradnik jak ten Launcher na 14.04 przerzucić z lewej strony ekranu na dół.

 • Kriss

  w 16-tce nie ma katalogu 6 :-(