e-pity 2012 – sam wypełnij PITa!

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

O ile znalezienie odpowiedniej aplikacji pod system Windows zajmuje kilka chwil, o tyle uruchomienie czegoś pod inną platformą staje się problemem…

… ale do dziś!

W tym poradniku przedstawię opis instalacji aplikacji e-pity 2012, która pozwala na samodzielne wypełnienie rocznej deklaracji PIT – testowane w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin.

Instalacja Adobe AIR

Na początek należy zainstalować środowisko AdobeAir. W tym celu pobierz plik AdobeAIRInstaller.bin.

Po zakończonym pobieraniu przejdź do katalogu, w którym znajduje się plik (w moim przypadku jest do katalog ~/Pobrane) i nadaj mu uprawnienia do uruchamiania:

cd ~/Pobrane
chmod +x AdobeAIRInstaller.bin

Teraz zainstaluj Adobe AIR:

sudo ./AdobeAIRInstaller.bin
Jeśli podczas instalacji napotkasz błąd: Nie można zainstalować środowiska Adobe AIR. Przed zainstalowaniem środowiska Adobe AIR należy zainstalować aplikację Gnome Keyring lub KDE KWallet., zapoznaj się z tym poradnikiem.

Po zakończonej instalacji pobierz program e-pity 2012 z tej strony.

Gdy plik zostanie pobrany, przejdź do katalogu, w którym się znajduje i uruchom go poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Rozpocznij instalację klikając w przycisk Zainstaluj, wybierz położenie aplikacji i zaakceptuj licencję.

e-pity 2012 - sam wypełnij PITa!

Instalowanie aplikacji

Po zakończonej instalacji pozostaje uruchomić aplikację wpisując w wyszukiwarce systemowej: e-pity 2012.

e-pity 2012 - sam wypełnij PITa!

e-pity 2012

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • kwahoo

  O ile znalezienie odpowiedniej aplikacji pod system Windows zajmuje kilka chwil, o tyle uruchomienie czegoś pod inną platformą staje się problemem…

  Jakim problemem? Ministerstwo finansów udostępnia własną, oficjalną aplikację e-deklaracje. Do tego napisało bardzo ładną instrukcję instalacji pod Linuksem.

  Nie rozumiem sensu używania aplikacji firm trzecich, jak e-pity, gdzie za błędy programu odpowiemy sami. Dodatkowo, programy firm trzecich, często próbują ograniczyć wybór organizacji do przekazania 1%. Zresztą tak jest z e-pity

  Jeżeli chcesz przekazać Twój 1% konkretnej fundacji czy stowarzyszeniu, szukaj na jej stronie WWW przycisku „Przekaż Twój 1% naszej organizacji” lub linka, który pozwoli Ci za darmo przekazać 1% on-line.

 • Adam

  Ale można też prościej!
  Na stronie tego programu –
  http://www.e-pity.pl/pit-online-przez-internet/
  jest logo programu „-pity 2012 uruchom” i zrobisz PITa szybko online.
  Wszystko tak samo jak po instalce.

 • elkanguro

  Hej, a jest jakieś oprogramowanie do wysyłki pitów elektronicznie nie wymagające adobe air?

 • Pingback: Ubuntu - pomoc | Dr. Tax Light PIT 2012 – rozliczenia podatkowe na Linuksie()

 • Damian

  Najłatwiej PIT wypełnić po prostu przez internet, wówczas nieważne z jakiego systemu operacyjnego korzystamy. Dobry program PIT online można znaleźć tutaj http://podatki-24.pl/