E: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock – open (11 Zasoby chwilowo niedostępne)

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli napotkasz błąd:

E: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock - open (11 Zasoby chwilowo niedostępne)

Wydaj w terminalu polecenie:

rm -f /var/lib/dpkg/lock

Następnie:

sudo dpkg –configure -a

I jedziesz dalej! :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Dropsiaty

  Z moich obserwacji wynika, że ten komunikat wyskakuje kiedy zasób z którego chcemy skorzystać jest już otwarty.
  Jak chcę wykonać komendę jako root np. gedit plik i wyskakuje ta komenda to wystarczy zamknąć plik. W żadnym innym kontekście nie miałem do czynienia z tą komendą ;)

 • Yuri20

  Takie rozwiązanie jest troszku niebezpieczne. Jeśli ubuntu stwierdza, że dostęp ma być zablokowany to raczej ma z tym rację i lepiej nie wykonywać operacji na pakietach równolegle za pomocą dwóch procesów. Cierpliwości. Zresztą najcześćiej tutaj chodzi po prostu o zamknięcie synaptica, bo samo jego włączenie uniemożliwia korzystanie z administrowania pakietami.

 • robertgi

  Taki bład pojawia się przy aktualizacji ubuntu do wyższej wersji. Podczas instalacji system się zawiesza, później niby wszystko chodzi ale nie można nić zainstalować ponieważ pojawia się ten błąd. Niestety po komendzie

  sudo dpkg –configure -a wyświetla się DKMS: instal completed. I nie robi nic, zamknięcie na sztywno terminala nic nie daje, ponieważ póżniej znowu pojawia się ten błąd.

 • Jakub

  Też pojawił się u mnie ten błąd podczas polecenia „sudo apt dist-upgrade” z konsoli. Yuri20 dzięki za post. Wystarczyło zamknięcie Synaptica i kolejne wywołanie polecenia odbyło się już bezproblemowo.